Справа № 327/536/18
Провадження № 3/327/210/2018
12.12.2018 року смт.Розівка
Суддя Розівського районного суду Запорізької області Антіпова Т.А., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від Розівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії СА № 105205 виданий Розівським РВ УМВС України в Запорізькій області 10.01.1996 року, ідентифікаційний код НОМЕР_1, громадянина України, офіційно не працюючого, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП),
27.11.2018 року до Розівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 18 від 23.11.2018 року, складений відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, в якому зазначено, що останній не сплачував аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Так, згідно розрахунку від 31.10.2018 року заборгованість по аліментам за ВП № 42106142 по виконанню виконавчого листа № 2-60 від 13.06.2008 року, виданого Розівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти у розмірі 1/4 частини на утримання доньки - Аліни, ІНФОРМАЦІЯ_4, починаючи з 24.04.2008 року та до досягнення нею повноліття, складає - 58 755 грн. 00 коп..
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до диспозиції ст. 183-1 КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідальність за вказане правопорушення була встановлена Законом України №2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набув чинності через місяць з дня опублікування, а саме 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП наступає за несплату аліментів, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Заборгованість по аліментам у ОСОБА_1 виникла за період з 14.02.2014 по 31.10.2018 року у розмірі 58 755 грн. 00 коп.. Проте, відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за шість місяців, наявність якої передбачена диспозицією ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію ст. 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.
ОСОБА_3 України №2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року встановлює відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП з 06.02.2018 року, а відтак не має зворотної сили. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП, тобто до 06.02.2018, не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
А оскільки, несплата ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої з 06.02.2018 не перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, то, на думку суду, діяння, яке мало місце у даному випадку не могло бути кваліфіковано за ст.183-1 КУпАП, і ОСОБА_1 не може бути притягнутий до відповідальності, оскільки склад правопорушення, передбачений ст.183-1 КУпАП, в діях останнього відсутній.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно із п.3 ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 3) про закриття справи.
За таких обставин провадження по даній справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 8, п. 1 ч. 1 ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Розівський районний суд Запорізької області.
Суддя: Т.А. Антіпова