Справа № 444/2892/18
Провадження № 3/444/1102/2018
04 грудня 2018 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., оглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина України № 000911370
за ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
13.09.2018 року інспектором ВПОДДЗ батальйону № 2 УПП у Львівській області ДПП капралом поліції ОСОБА_2 складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 060539 за ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 1 ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 060539 від 13.09.2018 року, такий складений у відсутності особи, щодо якої його складено.
Тобто, наведене дає підстави вважати, що ОСОБА_1 не ознайомлений зі змістом протоколу, не було дотримано його прав під час складення протоколу, зокрема обмежено право на надання пояснень.
17.10.2018 року ухвалою судді вищевказані матеріали були направлені в Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП для доопрацювання з підстав вказаних у мотивувальній частині даної постанови, проте така ухвала не була виконана.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.11.2015 року за №1408/27853 , а саме розділу III. Розгляд справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, п.2 постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою, другою, третьою, п'ятою і шостою статті 121, статтями 121-1, 121-2, частинами першою, другою і третьою статті 122, частиною першою статті 123, статтею 124-1, статтями 125, 126, частинами першою, другою і третьою статті 127, статтями 128, 129, статтею 132-1, частинами шостою і одинадцятою статті 133-1, частинами першою, другою і третьою статті 140 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.3 судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами четвертою та сьомою статті 121, частиною четвертою статті 122, статтями 122-2, 122-4, 122-5, частинами другою і третьою статті 123, статтею 124, частиною четвертою статті 127, статтями 127-1, 130, 139, частиною четвертою статті 140, статтею 188-28 КУпАП, а також справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.
Проте як вбачається із наданого рапорту поліцейського взводу з ОДДЗ батальйону № 2 УПП у Львівській області ДПП капрала поліції ОСОБА_2 від 05.11.2018 року, що 13.09.2018 року о 16 год. 25 хв. при складанні адміністративного протоколу серії БД №060540 не був присутній гр.ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 хоча вищевказаного громадянина було неодноразово запрошено на розгляд справи за адміністративне правопорушення 25.06.2018 року о 22 год. 30 хв. Так як даний громадянин нез"явився за повідомленням №861 від 05.09.2018 року на 16 год. 00 хв. розгляд справи розпочато без присутності вищевказаного громадянина а дані були вказані з постанови серії ВР №183832 в якій громадянин правельність своїх особистих даних затвердив особистим підписом. Дану постанову було скасовано, а замість неї складено протокол серії БД №060540 та серії БД№060539.
Працівниками поліції додано до рапорту та матеріалів справи повідомлення про виклик гр.ОСОБА_1 №795 від 21.08.2018 року, та на 20.08.2018 року, та №861 від 05.09.2018 року, проте не надано та відсутні докази про належне повідомлення гр.ОСОБА_1про розгляд справи, розписки про отримання таких повідомлень а також даних про направлення таких повідомлень гр.ОСОБА_1
Також в рапорті зазначено , що постанову серії ВР №183832 було скасовано, а замість неї складено протокол серії БД №060540 та серії БД№060539, проте суду не надано рішення про скасування вищевказаної постанови .
Не зрозуміло яким чином було встановлено особу ОСОБА_1, оскільки в протоколі зазначено його дату народження, місце проживання, номер паспорта громадянина України.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 не з'явився для складення протоколу, надання пояснень, підпису протоколу.
В той же час, в матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження, а саме рекомендоване повідомлення про вручення виклику, повідомлення про запрошення до підрозділу патрульної поліції для складення протоколу, що спростовує зазначене у протоколі.
А тому складачу протоколу необхідно вжити всіх заходів для складення, ознайомлення протоколу за участі ОСОБА_1.
Жодних доказів, які б підтверджували наведене до матеріалів справи не долучено, зокрема, таким може бути відеозапис з відеореєстратора службового автомобіля.
Також, слід звернути увагу на дату складення протоколу, якою є 13.09.2018 року, в той же час в протоколі зазначено, що подія мала місце 25.06.2018 року.
Тобто протокол складено через більше ніж через 2,5 місяців після події, яка стала підставою для його складення.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року №1395, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.11.2015 року за №1408/27853 , а саме розділe IV п.12 Відповідно до частини першої статті 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП підвідомчі суду (судді).
Протягом такого тривалого часу складач протоколу мав більш детально з'ясувати обставини події, вжити заходів для її всебічного дослідження, виклику особи, якої стосується протокол, відібрання від нього пояснень.
Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 № 672/5 , а саме як передбачено розділом 2 п.2 протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений. А тому всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення, схему ДТП повинні бути обумовлені з особами щодо якої складено протокол та особою, яка є потерпілою стороною, свідком та вносятся після погодження з ними.
З врахуванням наведено, в разі внесення змін такі складачу протоколу слід обумовити з особою, щодо якої складено протокол.
Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).
А тому зазначені недоліки є суттєвими та перешкоджають правильно розглянути та вирішити справу.
У зв'язку із наведеним матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити в Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для доопрацювання з підстав вказаних у мотивувальній частині даної постанови.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Зеліско Р. Й.