Іменем України
04 грудня 2018 року
Київ
справа №820/1118/16
касаційне провадження №К/9901/27269/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 (головуючий суддя Тітов О.М., судді: Панченко О.В., Самойлова В.В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2016 (головуючий суддя Кононенко З.О., судді: Бондар В.О. , Калитка О. М.) у справі №820/1118/16 за позовом Комунального підприємства «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області до Державної фіскальної служби України, треті особи: Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державна казначейська служба України визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Комунальне підприємство «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Комунального підприємства «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
зобов'язати Державну у фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Комунального підприємства «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області №37519000154502 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 2120926,13грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2016, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2016, позовні вимоги задоволено.
Державна фіскальна служба України подала касаційну скаргу, в якій просила постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2016 скасувати, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема статей 49 та 159 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції на час розгляду справи судами).
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Комунальне підприємство «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області зареєстровано в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість, Державною казначейською службою України в Харківській області йому автоматично відкрито електронний рахунок, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету.
Комунальне підприємство «КОМСЕРВІС» отримало субвенцію: в сумі 905315,67грн. згідно з договором від 10.12.2015 №72з/21 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375; в сумі 1215610,46грн. згідно з договором від 17.07.2015 №5/21 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375.
Вказані суми направлені на погашення заборгованості з податку на додану вартість згідно з платіжними дорученнями від 17.12.2015 №2 та від 31.07.2015 №1.
На час розгляду справи судами вказана сума не була зарахована на електронний рахунок, що спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачам послуг Комунального підприємства «КОМСЕРВІС» з серпня 2015 року.
Позивач листом від 28.01.2016 №60 звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України щодо усунення порушень порядку адміністрування ПДВ.
Листом від 19.02.2016 №992/10/20-40-15-01-10 Головне управління ДФС у Харківській області було надано відповідь позивачу та повідомлено, що у разі здійснення Казначейством розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах, такі розрахунки будуть враховані в системі електронного адміністрування ПДВ шляхом збільшення показника «Суми поповнення рахунку» в межах проведених розрахунків з податку на суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав,що обліковуються Казначейством до виконання у повному обсязі.
Державна казначейська служба України починаючи з 11.12.2015 надавала Державній фіскальній службі України інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375.
Станом на 27.01.2016 до Казначейства не надходили від Державної фіскальної служби України коригуючі реєстри та відповідно суми ПДВ, сплачені платниками за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375 не відображені в системі електронного адміністрування ПДВ.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем не було вчинено дій, передбачених нормами податкового законодавства, оскільки отримані Комунальним підприємством Куп'янської міської ради Харківської області бюджетні кошти у вигляді субвенції не знайшли свого відображення на електронному рахунку підприємства в СЕА з ПДВ.
Суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з ПДВ, або сума коштів такого рахунку має від'ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов'язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.
Відповідно до положень пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Відповідно до пункту 2001.4 статті 2001 Податкового кодексу України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Відповідно до приписів пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 із змінами та доповненнями «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.
З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню» та змін податкового законодавства щодо запровадження електронного адміністрування податку на додану вартість на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенції з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.
Метою такого адміністрування ПДВ є своєчасна сплата ПДВ в повному обсязі, оскільки відповідно пункту 200.2 статті 200 Податкового кодексу Ураїни податок до бюджету сплачується з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкритий рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за реєстром платників, надісланим Державною фіскальною службою України.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Державною фіскальною службою України не було вчинено дій, передбачених наведеними вище нормами податкового законодавства, оскільки за наявності законодавчих підстав суми ПДВ, сплачені Комунальним підприємством «КОМСЕРВІС» Куп'янської міської ради Харківської області за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375 не відображені в системі електронного адміністрування ПДВ.
Доказів на підтвердження вчинення відповідачем дій, що спрямовані на відображення бюджетних коштів у вигляді субвенції для погашення зобов'язання з ПДВ на електронному рахунку підприємства в СЕА з ПДВ, Державною фіскальною службою України судам не надано.
Враховуючи викладене, суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів не спростовують і не дають підстав вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, а суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушення норм процесуального права, які б могли вплинути на встановлення дійсних обставин справи, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги Державної фіскальної служби України без задоволення, а оскаржуваних судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2016 у справі №820/1118/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Т.М. Шипуліна
Л.І. Бившева ,
В.В. Хохуляк,
Судді Верховного Суду