Іменем України
11 грудня 2018 року
Київ
справа № 752/13469/16-а
провадження № К/9901/45704/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, за касаційною скаргою Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Федотова І.В., Губської Л.В., Оксененка О.М. від 4 липня 2017 року,
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, в якому просила:
- зобов'язання Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії за віком, підвищивши її розмір згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 12,5 процентів розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону та здійснити виплату пенсії з 10 травня 2016 року.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 2 лютого 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.
3. Рішення суду мотивоване тим, що при перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не є виходом на пенсію у більш пізній час, а тому позивачка не набула права на підвищення пенсії, встановленого частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії за віком.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 було задоволено.
Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 2 лютого 2017 року скасовано та ухвалено нову, якою у позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.
Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком, підвищивши її розмір згідно з частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 12,5 процентів розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону та здійснити виплату пенсії з 10 травня 2016 року.
5. Рішення суду мотивоване тим, що системний аналіз норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що законодавець пов'язує набуття особою права на підвищення розміру пенсії відповідно до частини 3 статті 29 цього Закону саме з моментом більш пізнього виходу на пенсію за віком. Отже, незважаючи на отримання позивачкою соціальної пенсії, при набутті права на пенсію за віком її обчислення повинно здійснюватись з урахуванням вимог частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2017 року та залишити в силі постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 2 лютого 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 22 квітня 2004 року була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно розпорядження Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17 травня 2016 року № 190874 позивачку було переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з тим, що вона досягла пенсійного віку.
28 липня 2016 року ОСОБА_5 звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила підвищити розмір її пенсії на 12,5 процентів на підставі частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку із досягненням віку 57 років 6 місяців, так як вона народилася 9 листопада 1958 року, тобто в період з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року.
Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 5 серпня 2016 року № 19219/05 повідомив позивачку про відмову у перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю підстав для її підвищення.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено підвищення до пенсії в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію. Зазначене підвищення застосовується лише уразі більш пізнього виходу на пенсію особою, яка досягла пенсійного віку.
10. Відзиву на касаційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
11. Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.
12. Частиною 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
13. За змістом вказаної норми підвищення розміру пенсії за віком визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.
14. Отже, для підвищення пенсії на підставі статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідна наявність наступних умов: звернення за призначенням пенсії за віком з більш пізнього віку, ніж передбачено абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; не одержання жодного виду пенсії після досягнення пенсійного віку; наявність страхового стажу після досягнення пенсійного віку, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15. За таких обставин, коли позивач реалізувала право виходу на пенсію у 2004 році, оформивши пенсію по інвалідності, то її звернення із заявою про призначення пенсії за віком у 2016 році у віці 58 років 6 місяців не може вважатись відстроченням виходу на пенсію за віком, оскільки з 2004 року по 2016 рік вона отримувала пенсію по інвалідності.
16. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25 вересня 2018 року у справі № 686/10709/17.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
17. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв'язку із неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2017 року підлягає скасуванню, постанова Голосіївського районного суду м. Києва від 2 лютого 2017 року - залишенню в силі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2017 року скасувати.
Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 2 лютого 2017 року залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців