Рішення від 05.12.2018 по справі 2340/4391/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року справа № 2340/4391/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії щодо припинення з 01.09.2018 нарахування та виплати пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача поновити з 01.09.2018 нарахування та виплату пенсії за віком, здійснювати надалі виплату пенсії позивачу.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком. З 01.09.2018 відповідачем була призупинена виплата пенсії позивача у зв'язку з її виїздом на тимчасово окуповану територію. Позивач зазначає, що дійсно тимчасово виїжджає до м. Амвросіївка, а влітку більше знаходиться на Черкащині. В іншому місці пенсію не отримує. Вважає припинення виплати пенсії незаконним та таким, що порушує її право на володіння своїм майном.

Відповідач проти позову заперечив. 23.11.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для призупинення виплати позивачу пенсії є список Міністерства фінансів України, відповідно до якого позивач 30.05.2018 о 12 год. 00 хв. через пункт перетину «Новотроїцьке» перетнула кордон та станом на 03.09.2018 відомості про її в'їзд відсутні. Дія довідки №7115000312 від 26.09.2016 позивача про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи скасована наказом №39-3 від 01.10.2018.

Щодо допуску рішення суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць зазначив, що нараховані до виплати кошти за рішеннями судів потребують додаткового фінансування, яке не передбачено у місяці надходження рішення.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду зазначив, що органами Пенсійного фонду України рішення судів, які вступили в законну силу, виконуються в добровільному порядку, тому встановлення судового контролю є недоцільним.

Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві, дослідивши письмові докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 є громадянкою України та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії ВА №474949.

Позивачу з 01.08.2004 призначено пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії АГ №164119, виданого 14.09.2004.

Згідно довідки №7115000312 від 26.09.2016 позивач була взята на облік як внутрішньо переміщена особа, яка фактично проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, 19300.

Як внутрішньо переміщена особа позивач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримувала пенсію за віком.

Згідно списку Міністерства фінансів України позивач 30.05.2018 о 12 год. 00 хв. через пункт перетину «Новотроїцьке» перетнула кордон та станом на 03.09.2018 відомості про її повернення відсутні.

Протоколом №9 від 27.09.2018 засідання комісії Лисянської райдержадміністрації з питань здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам позивачу призупинено виплату пенсії з дня проведення перевірки фактичного місця проживання як особі, що не з'явилась для ідентифікації.

Наказом №39-3 від 01.10.2018 управління соціального захисту Лисянської районної державної адміністрації скасовано дію довідки №7115000312 від 26.09.2016 про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією списку №61 від 04.09.2018, доданого до листа управління соціального захисту Лисянської районної державної адміністрації від 02.10.2018 №1034-06, направленого на адресу начальника відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

02.10.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила поновити нарахування та виплату їй пенсії і продовжувати виплачувати її в подальшому.

На вказану заяву відповідач листом №63838/02-16 від 09.10.2018 повідомив позивача, що відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. На підставі отриманої інформації про внутрішньо переміщених осіб щодо тривалої відсутності (понад 60 днів) за місцем проживання позивачу з вересня 2018 року призупинено виплату пенсії, а на підставі витягу з протоколу засідання комісії управління соціального захисту населення Лисянської райдержадміністрації від 27.09.2018 №9 припинено виплату пенсії, та наказом начальника управління соціального захисту населення Лисянської РДА від 01.10.2018 №39-3 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7115000312 від 26.09.2016.

Не погоджуючись із припиненням виплати пенсії позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

В свою чергу, ст. 12 Закону №1706-VII передбачає підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Так, ч. 1 вказаної статті передбачає, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Ч. 1 ст. 7 Закону №1706-VII передбачено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України.

П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати пенсій таким особам проводиться емісія платіжних карток, які водночас є пенсійними посвідченнями, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.

Механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (у подальшому - Порядок №365).

П. 2 Порядку № 365 передбачено, що документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Згідно з п. 3 Порядку № 365 реєстрація місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи здійснюється в установленому законодавством порядку.

Згідно з п. 4 Порядку № 365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Згідно пункту 5 Порядку №365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування; до заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.

Таким чином, обов'язок щодо соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам покладено на органи, що здійснюють соціальні виплати, за місцем фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб, яке підтверджується довідкою про статус внутрішньо переміщеної особи. Натомість у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи такий обов'язок припиняється.

Судом встановлено, що позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7115000312 від 26.09.2016, на підставі якої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області відновлено виплату пенсії за віком. У подальшому наказом №39-3 від 01.10.2018 начальника управління соціального захисту Лисянської РДА скасовано дію довідки №7115000312 від 26.09.2016 про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи. Таким чином, позивач втратила статус внутрішньо переміщеної особи.

Враховуючи, що наявність діючої довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є обов'язковою умовою для виплати пенсії позивачу за її місцем проживання саме відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України, а довідка позивача №7115000312 від 26.09.2016 скасована, припинення виплати пенсії позивачу та відмова у її поновленні є законними, оскільки обов'язок відповідача виплачувати пенсію позивачу припинився.

Суд зазначає, що для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та надати діючу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Доводи позивача про відсутність в статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 підстав для припинення виплати пенсії є необгрунтованими, оскільки в даному випадку підставою припинення виплати пенсії є не відсутність у позивача права на її отримання, а відсутність обов'язку відповідача здійснювати таку виплату.

Посилання позивача на рішення Верховного Суду від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18 є необгрунтованим з огляду на наступне.

Підпунктом 2 пункту 114 рішення Верховного Суду від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18 визначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах, в яких позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою органів соціального захисту населення про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи.

Натомість довідка позивача про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи скасована, відтак висновки Верховного суду, викладені в рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18 не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Також є необгрунтованим посилання позивача на отримання спеціальної картки-посвідчення від Ощадбанку та проходження ідентифікації, оскільки згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" здійснюється внутрішньо переміщеним особам за місцем їх перебування на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509. Оскільки довідка про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи №7115000312 від 26.09.2016 скасована, виплата пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" також припиняється.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідач довів законність відмови у поновленні виплати пенсії позивачу, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Московська, буд. 3, м. Амвросіївка, Донецька область, 86197, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Руденко