Рішення від 05.11.2018 по справі 2340/3242/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2018 року справа № 2340/3242/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,

представника позивача ОСОБА_1 - за ордером, представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі-позивач) з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо неприйняття у встановлений законодавством строк рішення про призначення виплати одноразової допомоги позивачу, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області здійснити виплату одноразової грошової допомоги позивачу передбачену для інваліда ІІ група - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що він з 07.11.2015 по 09.02.2018 проходив службу в поліції. Під час проходження служби при виконані службових обов'язків отримав травму, що підтверджується постановою медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» №13 від 19.02.2018. Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 09.02.2018 №48 о/с ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію». 02.03.2018 позивачу встановлена ІІ група інвалідності. З метою реалізації свого права щодо отримання соціальної виплати, гарантованої допомоги з боку держави при соціальному захисті поліцейських визначеному положеннями ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», позивач 20.03.2018 звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів, для оформлення, призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Проте листом від 17.04.2018 № 29/М-108 позивача повідомлено, що правові підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відсутні, оскільки необхідною умовою призначення та виплати одноразової грошової допомоги є звільнення зі служби у зв'язку з хворобою, а відповідно наказу № 48 о/с від 09.02.2018, позивач звільнений зі служби в поліції за власним бажанням.

За вказаних обставин, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо неприйняття у встановлений законодавством строк рішення про призначення виплати одноразової допомоги, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області здійснити виплату одноразової грошової допомоги позивачу передбачену для інваліда ІІ групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

06 вересня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що право на отримання одноразової грошової допомоги зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліції" виникає з дати встановлення інвалідності. Додатковою умовою для її отримання після звільнення зі служби в поліції є причина звільнення - захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язані з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції. Враховуючи те, що звільнення позивача зі служби в поліції відбулось за власним бажанням, а не з підстав, зазначених у пунктах статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», тобто, через хворобу, то ГУНП в Черкаській області правомірно відмовлено у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на обставини вказані у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 проходив службу в органах Національної поліції з 07.11.2015.

Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 09.02.2018 №48 о/с майора поліції - старшого інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції № 3 Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».

02 березня 2018 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності; захворювання пов'язане із проходженням служби в поліції (довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААА №879605 від 02.03.2018).

У зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, 20.03.2018 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги та надав документи, що підтверджують інвалідність.

17 квітня 2018 року т.в.о. начальника ГУНП в Черкаській області підполковником Худенко М.М. затверджено висновок про відмову позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Розміри одноразової грошової допомоги встановлені статтею 99 Закону України "Про Національну поліцію". Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 99 вказаного Закону розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності: а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 (далі - Порядок №4).

Відповідно до п.п. 4 п. 4 розділу 1 Порядку № 4 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.

Згідно з п.п. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3 Розділу ІІІ Порядку №4 посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Перелік документів для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський, що подається за останнім місцем проходження служби, визначений в п. 5 Розділу ІІІ Порядку №4.

Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій (п.п. 2 п. 2 розділу IV Порядку №4).

Згідно з п. 3 розділу IV Порядку №4 рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Згідно пункту 2 розділу I Положення №285 медичні (військово-лікарські) комісії МВС (далі - ВЛК) - спеціальні підрозділи, що утворюються в закладах охорони здоров'я МВС та Національної гвардії України (далі - НГУ) для проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.

Відповідно до пункту 3 розділу I Положення №285 основними завданнями ВЛК є: 1) визначення за станом здоров'я, фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності - за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів до служби в поліції, кандидатів до вступу до вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальні заклади), здобувачів вищої освіти навчальних закладів, придатності поліцейських до подальшої служби при переміщенні по службі, проходження служби у відрядженні за кордоном; 2) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку придатності кандидатів до військової служби за контрактом, у військовому резерві, кандидатів до вступу до вищих військових навчальних закладів НГУ (далі - ВВНЗ), ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; 3) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у поліцейських, що проходять службу, звільняються зі служби та звільнились зі служби, військовослужбовців НГУ, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового й начальницького складу); 4) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу.

Зазначені норми права вказують на те, що колишні особи рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ мають право на проходження військово-лікарської комісії, під час якої буде вирішене питання про визначення причинного зв'язку захворювання з проходженням військової служби. Звільнення такої особи зі служби не є перешкодою для проходження такої комісії.

У свою чергу пунктом 1 розділу III Порядку №285 встановлено, що направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ.

Згідно пункту 1 розділу VI Положення №285 лікарська експертиза поліцейським здійснюється в порядку та з урахуванням вимог, зазначених у розділі III цього Положення.

В свою чергу пунктом 13 розділу VI Положення №285 встановлено, що колишні поліцейські або колишні особи рядового й начальницького складу можуть ініціювати питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань, травм (поранень). У такому випадку вони звертаються до підрозділу кадрового забезпечення за місцем колишньої служби для отримання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання. Перегляд раніше прийнятої постанови ВЛК проводиться за заявою колишнього поліцейського, колишньої особи рядового чи начальницького складу.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд зазначає, що зміст частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" вказує на вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма Закону не підлягає.

Так, зі змісту п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" вбачається, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

19 лютого 2018 року при проходженні позивачем медичного огляду у військово-лікарській комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» встановлено, що захворювання останнього пов'язане з проходженням служби в поліції (постанова медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» №13 від 19.02.2018).

02 березня 2018 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності внаслідок травми, що пов'язана з проходженням служби в поліції.

Звільнення позивача зі служби в поліції відбулось 09.02.2018 згідно з п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) (наказ відповідача від 09.02.2018 №48 о/с).

Враховуючи вищевикладене, незважаючи на те, що ОСОБА_3 09.02.2018 встановлено ІІ групу інвалідності, його звільнення зі служби в поліції 09.02.2018 не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність, тому суд вважає, що підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відсутні.

Суд також зазначає, що згідно з п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Звільнення позивача зі служби в поліції і не могло відбутися внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність, оскільки згідно з рапортом позивача від 09.02.2018, позивач просив звільнити його зі служби в поліції за власним бажанням. Від проходження військово-лікарської комісії відмовився та вказав, що почуває себе здоровим.

Таким чином, доводи позивача про те, що його звільнення за власним бажанням не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції, є необґрунтованими та не відповідають положенням Закону України "Про Національну поліцію",

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що висновок Головного управління Національної поліції в Черкаській області про відмову у призначенні ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, який складений 04.04.2018 та затверджений т.в.о. керівника Головного управління Національної поліції в Черкаській області 17.04.2018 прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, ідентифікаційний код 40108667) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

Рішення складене у повному обсязі 11.12.2018.