Рішення від 05.12.2018 по справі 540/2241/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 р.м. ХерсонСправа № 540/2241/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, за участю третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), за участю третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі-третя особа), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку з 01.01.2018 року належної позивачу пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення та зобов'язати здійснити з 01.01.2018 року перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 80 % грошового забезпечення.

Ухвалою від 05.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в Збройних Силах до 16.08.1993 року. З 17.08.1993 року ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу призначена пенсія за вислугу років. З 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії згідно з яким у розрахунок пенсії не були включені додаткові види грошового забезпечення та зменшено розмір пенсії з 80% від грошового забезпечення до 70%. Втім, згідно з довідкою ГУ ПФУ в Херсонській області з 01.07.2012 року позивач отримував пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення. ОСОБА_1 вважає вказані дії відповідача протиправними, посилаючись на наступне. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ), всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Разом з тим, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Позивач зазначає, що Конституція України передбачає додаткові гарантії соціального захисту з боку держави для громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема у Збройних Силах України. Вказана позиція закреплена у рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій. За наведених обставин просить задовольнити позові вимоги у повному обсязі.

23.11.2018 року відповідач надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого ГУ ПФУ в Херсонській області не погоджується з вимогами позивача, з огляду на наступне. Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір грошового забезпечення позивача визначений згідно довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 року № ТХ20577. Відповідач заперечує щодо зменшення основного розміру пенсії, оскільки в результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився в основному розмірі, різниця складає на 1195,95 грн. (з 01.04.2018 року пенсія - 4730,23 грн.). Із зматеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсія позивачу призначена за вислугу років відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ, із змінами, які діяли на день призначення пенсії. Протягом всього періоду застосування Закону № 2262-ХІІ, до нього вносились зміни та доповнення, які вплинули на визначення розміру пенсій військовослужбовцям при її перерахунку. Відтак, протягом періоду з 1993 року по 2018 рік розмір пенсії позивача збільшувався відповідно до чинного законодавства. Розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату на яку переглядається її розмір. Оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, що діють на дату з якої переглядається її розмір, то максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач відмічає, що перерахунок пенсії позивача проведений відповідно до статті 63 Закону України "Про песійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з урахуванням розміру грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.03.2018 року № ТХ20577, з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, починаючи з 01 січня 2018 року - 50%; з 01.01.2019 року -75%; з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи не надала письмові пояснення.

Пунктом 2 частинами 1 статті 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Заявами по суті справи є позов та відзив.

Таким чином, суд розглядає адміністративну справу у письмовому провадженні без повідомлення її учасників.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_1 від 20.09.1993 року вийшов на пенсію за вислугою строків служби у званні капітана.

Відповідно до заяви про призначення (відновлення) пенсії від 13.09.1993 року позивачу призначена пенсія за вислугою років, яка складає 30 років, з розрахунку 75 % від посадового окладу посади, з якої позивач вийшов на пенсію - старшого бортового техніка-інструктора.

Згідно з наявним в матеріалах пенсійної справи розрахунком ТХ-20577, проведеним за рішенням суду, ОСОБА_1 встановлено відсотковий розмір пенсійних виплат у розмірі - 80 %.

Суд встановив, що відповідно до наявних в матеріалах пенсійної справи довідок про перерахунок пенсійних виплат від 05.06.2007 року, 29.10.2007 року, 26.02.2008 року, 18.08.2008 року, 02.04.2009 року, 22.06.2009 року, 21.09.2009 року, 15.07.2010 року, 17.10.2008 року, 15.01.2011 року, 01.01.2012 року, 22.06.2012 року, 01.01.2013 року, 02.12.2013 року, 01.10.2015, 19.04.2017 року, 12.10.2017 року позивачу була нарахована та виплачена пенсія у розмірі 80 % грошового забезпечення.

Крім того, в матеріалах пенсійної справи знаходиться довідка Херсонського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 06.03.2018 року, видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, військової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою старший бортовий технік-інструктор окремого вертолітного полку, становить 7185,00 грн. (посадовий оклад - 3520,00 грн., оклад за військовим званням (капітан) - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 50 % - 2395,00 грн.

Тобто, з 01.01.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 30.08.2017 року № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (п. 1) існують підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що в матеріалах пенсійної справи, наданої відповідачем, знаходиться довідка про перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, згідно з якою пенсія позивача перерахована із суми грошового забезпечення 7185,00 грн. (посадовий оклад - 3520,00 грн., оклад за військове звання - 1270,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2395,00 грн.).

Вказано, що основний розмір пенсії - 70 % грошового забезпечення (вислуга років 30) складає 5029,50 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії - учасник бойових дій в інших країнах - 363,00 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., за особливі заслуги (34%) - 493,68 грн. Підсумок пенсії з надбавками ОСОБА_1 складає 5926,18 грн.; з урахуванням попередньої суми пенсії 3534,28 грн. та підвищення 1195,95 грн. (50 % від 2391,90 грн.) складає 4730,23 грн.

Таким чином, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 підвищення склало 2391,9, грн., з них виплачуватиметься в наступному порядку: з 01.01.2018-31.12.2018 року щомісячно 50 % від підвищення - 1195,95 грн., з 01.01.2019-31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення - 1793,93 грн., з 01.01.2020 року щомісячно 100 % від підвищення - 2391,90 грн.

Тобто, на час звернення до суду позивач отримує пенсію у розмірі 4730,23 грн., тобто 70% від суми грошового забезпечення 7185,00 грн. згідно розрахунку від 23.03.2018 року, з урахуванням попередньої суми пенсії 3534,28 грн. та підвищення 1195,95 грн. (50 % від 2391,90 грн.).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

30.08.2017 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п. 1, 2 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 %; з 01.01.2019 року до 31.12.2019 року - 75 %; з 01.01.2020 року - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не заперечується факт направлення третьою особою на адресу останнього довідки для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення, установленого для військовослужбовців.

При цьому, згідно з наявною у матеріалах справи копією довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 06.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01.03.2018 року, за посадою старший бортовий технік-інструктор окремого вертолітного полку, становить 7185,00 грн.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 30.08.2017 року № 704 набрала чинності з 01.03.2018 року та нею встановлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схеми тарифних розрядів, а також встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, факт введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям.

Згідно із ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позивач, як військовий пенсіонер, має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, починаючи з 01.01.2018 року.

Крім того, суд зазначає, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Пунктом "а" ст. 12 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.

Згідно із п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 25.03.1996 року № 103/96-ВР ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ викладена в такій редакції: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Таким чином, враховуючи, що позивач, виходячи на пенсію мав 30 років вислуги у пільговом перерахунку, тобто, з врахуванням 3 % відповідних сум грошового забезпечення за кожен рік служби понад 20 років, то розмір його пенсії складає 80% (50% + 30%).

Зважаючи на те, що ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції від 01.01.1996 року підвищила обмеження загального розміру пенсії з 75 % до 85 %, то позивач набув право на отримання пенсії у розмірі 80% від грошового забезпечення.

Вирішуючи даний спір, суд встановив, що ОСОБА_1 за рішенням суду отримував пенсію у розмірі 80% від грошового забезпечення до 01.01.2018 року.

Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 року до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" (ред. від 31.07.2002 року) замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії з 90 % та 80 % до 70 % сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд вважає, що зміна розміру пенсії з 80 % до 70 % сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % та 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні пенсій особам, які набули право на її призначення у період дії зазначеної норми. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час набуття права на пенсію у розмірі 80 % від розміру грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію у розмірі 80 % грошового забезпечення ще під час зміни редакції Закону України № 2262-ХІІ від 01.01.1996 року, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

За таких обставин суд вважає протиправними дії відповідача щодо перерахунку і виплати позивачу пенсії в розмірі 70 % суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 06.03.2018 року.

Під час розгляду справи суд також враховує, що Конституційним Судом України у рішеннях від 06.07.1999 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 та від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 сформовано правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

У рішенні від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. У рішенні від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 Конституційним Судом України зазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 наведено тлумачення поняття "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третьої статті 22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Одним із основних аспектів відповідальності держави перед людиною є забезпечення чіткого виконання законів, прийнятих її законодавчими органами.

Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70 % грошового забезпечення.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії в розмірі 80 % суми грошового забезпечення, вказаного в довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 06.03.2018 року, починаючи з 01.01.2018 року.

За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 382 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6), щодо перерахунку ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 01.01.2018 року пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 06.03.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії з розрахунку 80 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 06.03.2018 року, починаючи з 01.01.2018 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 10.2.4