Постанова від 11.12.2018 по справі 359/10173/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 359/10173/17 Суддя (судді) першої інстанції: Лапій С.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Мєзєнцева Є.І.

Чаку Є.В.

При секретарі: Марчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, треті особи: ТОВ "Таурустрейдінг", ТОВ "Технобілдінггруп" про скасування реєстрації земельних ділянок, -

ВСТАНОВИВ:

До Бориспільського міськрайонного суду Київської області звернулися гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 з позовом до Відділу у Бориспільському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, треті особи: ТОВ "Таурустрейдінг", ТОВ "ТЕХНОБІЛДІГРУП", в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просили скасувати державну реєстрацію земельних ділянок: загальною площею 4,3734 га. кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 7,5872 га. кадастровий номер НОМЕР_2 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області та перенести в архівний шар, а також закрити Поземельні книги.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року даний адміністративний позов задоволено.

Скасовано державну реєстрацію земельних ділянок площею 4,3734 га. кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 7,5872 га. кадастровий номер НОМЕР_2 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Сеньківської сільської ради, Бориспільського району Київської області та перенести в архівний шар, а також закрити Поземельні книги.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Як встановлено судом першої інстанції, Розпорядженням Бориспільської райдержадміністрації ради народних депутатів від 24 липня 2002 року № 479 ОСОБА_5 передана у власність земельна ділянка площею 3,69 гектарів, яка розташована на території Сеньківської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На підставі розпорядження на ім'я гр. ОСОБА_5 був виготовлений Державний Акт НОМЕР_3, який зареєстровано у районному відділі земельних ресурсів в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 308 від 26 липня 2002 року.

Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 16 січня 2012 року у справі № 2-572/2011 скасовано розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 15 травня 2008 року № 3246 та від 12 червня 2008 року № 3966 та визнані недійсними Державні акти на право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами: НОМЕР_4; НОМЕР_5; НОМЕР_6; НОМЕР_7; НОМЕР_8; НОМЕР_9; НОМЕР_10.

Визнані недійсними договори купівлі-продажу вищевказаних земельних ділянок, що дало можливість з іншими земельними ділянками утворити земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2, які частково накладались на земельну ділянку ОСОБА_5

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 3200335572013 від 02 квітня 2013 року на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Управлінням Держземагенства у Бориспільському районі 02 квітня 2013 року здійснена державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_11 площею 3.6915 га., цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміщеної на території Сеньківської сільської ради, Бориспільського району Київської області на право власності за ОСОБА_5.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 76795482 від 23 червня 2016 року власниками земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_11 площею 3.6915 га., цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміщеної на території Сеньківської сільської ради, Бориспільського району Київської області є гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5.

Відділом у Бориспільському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області в автоматизованому порядку, відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру перенесено відомості про земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2, власниками яких згідно даних Національної кадастрової системи є ТОВ «Таурустрейдінг» та ТОВ «ТЕХНОБІЛДІГРУП» відповідно, які частково знаходяться в межах земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_11 .

Оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 накладалися на земельну ділянку позивачів з кадастровим номером НОМЕР_11, позивач ОСОБА_3 05 вересня 2017 року звернулася до Відділу у Бориспільському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області з заявою щодо накладення земельних ділянок.

Відділ у Бориспільському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області листом від 20 вересня 2017 року № Т-16/0-0.23-254/136-17 повідомив, що здійснити перевірку відповідності каталогу координат та конфігурації земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 в Національній кадастровій системі до даних документації із землеустрою та державних актів даних земельних ділянок немає можливості, оскільки у місцевому фонді документації із землеустрою на земельні ділянки відсутні другі примірники державних актів та відсутня документація із землеустрою на вищевказані земельні ділянки.

Оскільки земельні ділянки третіх осіб накладаються на земельну ділянку позивачів та враховуючи, що відповідач позбавлений можливості внести зміни щодо місця розташування земельних ділянок без технічної документації на них, єдиним способом захисту порушених прав, на думку позивачів, є скасування державної реєстрації земельних ділянок, що накладаються, із закриттям Поземельної книги по земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_1 та НОМЕР_2, що і стало підставою звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходила з такого.

Відповідно до ч. 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно ч. 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За нормами ч. 3 статті 79-1 Земельного кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч.4 статті 79-1 Кодексу земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з ч.5 цієї статті формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом:

створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону;

внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру;

внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру;

оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.

Порядок державної реєстрації земельної ділянки визначений статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Так, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору який, здійснює таку реєстрацію, подаються:

- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

При цьому, пунктом 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.

Отже, наведеними нормами законодавства - статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пунктом 110 Порядку №1051 передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подається, серед іншого, документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Відповідно до п. 112 Порядку №1051 після прийняття органом державної влади чи органом місцевого самоврядування рішення про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для державної реєстрації земельної ділянки, та надання Держгеокадастру або його територіальному органові відповідно до компетенції засвідченої копії такого рішення Державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить відповідні відомості до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

До Поземельної книги в паперовій формі додається засвідчена копія рішення, яке є підставою для внесення відомостей до неї.

Наведене положення відповідає пункту 54 Порядку №1051, який визначає, що до Поземельної книги в паперовій формі додаються всі документи, що є підставою для внесення відомостей до неї.

Згідно пп. 15 пункту 24 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру вноситься інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку:

- назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників;

- назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів;

- інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку.

Отже, після затвердження документації із землеустрою, на підставі якої була зареєстрована земельна ділянка, та надання територіальному органові Держгеокадастру відповідного примірника рішення, інформація про це вноситься до Державного земельного кадастру, а до Поземельної книги в паперовій формі додається засвідчена копія рішення.

Між тим, як вірно було встановлено в оскаржуваному рішенні, у Відділі у Бориспільському районі Головного управління Держгеокадастру в Київської області, яке провело державну реєстрацію земельних ділянок третіх осіб та відкрило Поземельну книгу відсутня будь - яка документація із землеустрою, яка повинна зберігатись в управлінні.

Частиною 6 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є, зокрема, знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Враховуючи, що позивачами зареєстровано земельну ділянку значно раніше, а то при реєстрації земельних ділянок третіх осіб державний кадастровий реєстратор мав з'ясувати обставини щодо можливості накладення земельних ділянок, а саме: наявність помилок в документації, інші обставини, що перешкоджають такій реєстрації.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

При цьому, наявність зареєстрованих земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 з помилковим місцем розташування об'єктивно перешкоджає реалізації прав та законних інтересів позивачів.

Згідно статті 37 Закону у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

У разі виявлення технічної помилки, допущеної в записах Державного земельного кадастру, органом, що здійснює його ведення, зазначений орган у п'ятиденний строк - письмово повідомляє про це заінтересовану особу.

Виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах.

Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель здійснюється після внесення змін до такої документації.

Виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.

Інформація про виправлення технічних помилок не пізніше наступного дня з дня їх виправлення надається в письмовій формі власникам та користувачам земельних ділянок, а також третім особам, чиїх інтересів стосувалося виправлення помилок.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр»

п. 2. земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

п.4. у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення, призначення земельних ділянок: ведення особистого селянського господарства.

У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі

земель, дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв'язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно повідомляє власників (користувачів) земельних ділянок.

Частиною 10 статті 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

- поділу чи об'єднання земельних ділянок;

- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Судом першої інстанції вірно зроблено висновок, що наведені випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки розраховані на відсутність спірних правовідносин та не можуть обмежувати право особи на захист своїх земельних прав та інтересів у разі неправомірної реєстрації земельної ділянки на місці розташування іншої земельної ділянки.

Разом з тим, однією з підстав для внесення відомостей до Державного земельного кадастру є судове рішення.

Відповідно до ч. 4 статті 25 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Аналогічні положення закріплені в пункті 57 Порядку №1051.

У зв'язку з наявністю накладання земельних ділянок третіх осіб на земельну ділянку позивачів, враховуючи, що відповідач позбавлений можливості внести зміни щодо місця розташування земельних ділянок без технічної документації на такі, єдиним способом захисту порушених наших прав є скасування державної реєстрації земельних ділянок, що накладаються, із закриттям поземельної книги по земельних ділянках з кадастровим номером НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Отже суд першої інстанції при винесенні рішення було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Київській області - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя: Файдюк В.В.

Судді: Мєзєнцев Є.І.

Чаку Є.В.