П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 грудня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/515/18
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Яковлєва О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018р. по справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Зоря Каховщини" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2018р. ФГ "Зоря Каховщини" звернулося в суд із позовом до ДФС України, в якому просило скасувати рішення за №5773571/19225351 від 30.01.2018р. про відмову у реєстрації податкової накладної №8/2 від 13.12.2017р. та зобов'язати відповідача зареєструвати вказану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у грудні 2017р. товариство направило до контролюючого органу податкову накладну №8/2 від 13.12.2017р.. Однак, податковий орган зупинив реєстрацію податкової накладної та запропонував надати додаткові пояснення та документи, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій.
Позивач зазначає, що ним було надано усі документи, які є у підприємства в наявності, і які підтверджують реалізацію товару ТОВ ТД «Агро-Трейд». Однак, 30.01.2018р. комісією ДФС України прийнято рішення за №5773571/19225351 про відмову в реєстрації податкової накладної за №8/2 від 13.12.2017р..
На думку позивача, спірне рішення є необґрунтованим, оскільки в ньому відсутні чіткі підстави для відмову у реєстрації ПН, а саме не зазначено, які документи складені з порушенням законодавства та яких документів не вистачає.
Посилаючись на вказані обставини просив позов задовольнити.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018р. адміністративний позов задоволено.
Скасовано рішення від 30.01.2018р. №5773571/19225351 комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації.
Зобов'язано ДФС України зареєструвати податкову накладну від 13.12.2017р. №8/2 в ЄРПН.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України на користь ФГ "Зоря Каховщини" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3524грн..
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на порушення норм права.
Сторони були сповіщенні про час і місце розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги податкового органу, скасування рішення суду, з наступних підстав.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалити нове рішення у відповідній частині, якщо судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального або порушено норми процесуального права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що в рішенні комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної №8/2 від 13.12.2017р. не наведені конкретні підстави прийняття такого рішення, а містяться тільки загальні фразі. Крім того, рішення комісії прийнято з порушенням строків його прийняття, визначеного ст.. 201.16.3 ст. 201 ПК України.
Проте, з вказаним висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки суд першої інстанції не повно з'ясував усі обставини справи, не дав їм належну оцінку, неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
Так, апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 1.06.1998р. ФГ "Зоря Каховщини" зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як фермерське господарство, основним видом діяльності позивача за КВЕД є: 01.11 - Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. За результатами проведеної господарської операції позивачем відправлено в ЄДРПН податкову накладну №8/2 від 13.12.2017р. на підтвердження реалізації ТОВ ТД «Агро-ТРейд» товару, а саме: корінь селери в кількості 5437,24кг по ціні 6грн. за 1кг, капуста савойська в кількості 7841,69кг по ціні 6грн. за 1кг.
Однак, податковий орган зупинив реєстрацію вказаної податкової накладної та запропонував підприємству надати додаткові пояснення та документи, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій. 24 січня 2018р. платником податку, на запит податкового органу, в електронному вигляді була надана інформація та документи на підтвердження реальності господарських операцій, однак, 30.01.2018р. комісія ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію ПН / розрахунку коригування в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення за №5773571/19225351 про відмову позивачу в реєстрації податкової накладної №8/2 від 13.12.2017р. Підставою для прийняття такого рішення, стали висновки комісії про те, що надані до податкового органу документі складені з порушенням діючого законодавства, а також не є достатніми для підтвердження господарської операції та прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію ПН.
Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, вказує, що рішення є протиправним та не обґрунтованим, тому просить його скасувати та зобов'язати податковий орган здійснити реєстрації раніше поданої податкової накладної №8/2 від 13.12.2017р.
Перевіряючи правомірність дій та рішень податкового органу, з урахування підстав, з якими позивач пов'язує його скасування, судова колегія виходить з наступного.
Спірні правовідносини щодо реєстрації податкової накладної в ЄДРПН та зупинення реєстрації податкової декларації, регулюються Податковим Кодексом України, Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010р. «Про затвердження Порядку ведення ЄДРПН», Постаново КМУ №190 від 29.03.2017р. «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмови в такій реєстрації», Наказу Міністерства фінансів України №566 від 13.06.2017р. «Про затвердження Порядку роботи комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄДРПН або відмови в такій реєстрації».
За правилами п.201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Отже, наведена норма податкового законодавства дає право підприємству на нарахування сум податку за умови складання податкової накладної та реєстрації її в ЄДРПН, у встановленому законом порядку.
На підтвердження виконання умов договору поставки №300517 від 30.05.2017р. щодо відвантаження на адресу ТОВ ТД «Агро-Трейд» сільськогосподарської продукції на загальну суму 79675,2грн., та отримання права на нарахування сум податку, позивачем 13.12.2017р. складено податкову накладну №8/2 та в електронному вигляді відправлено до ЄДРПН.
Відповідно до квитанції №1 від 27.12.2017р. (а.с.19), подану ПН прийнято, але реєстрацію зупинено з підстав виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД та запропоновано надати пояснення таабо копії первинних документами по цим операціям. Крім наведеного, в квитанції також зазначено, що "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом б Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017р. №567.
Дії податкового органу при подачі в електронному вигляді податкової накладної визначені в Постанові КМУ №1246 від 29.12.2010р. «Про затвердження порядку ведення ЄДРПН» (далі Порядок №1246).
Як зазначено в п.12 Порядку №1246 після надходження ПН таабо розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифровка та проводяться перевірки: - відповідності ПН таабо розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту(; - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особо платника податку таких ПН таабо розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН таабо розрахунку коригування, платником податку на момент складення та реєстрації ПН таабо розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК; - наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; - наявності суми ПДВ відповідно до п.200-1.3 і 200-1.9 ст.200-1 ПК (для ПН, що реєструються після 1.07.2015р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується; - факту реєстраціїзупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - наявності підстав для зупинення реєстрації ПН таабо розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених в п.12 Порядку №1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН таабо розрахунку коригування (далі - квитанція) (п.13 Порядку №1246).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН таабо розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).
З матеріалів справи вбачається, що після подачі в електронній формі ПН та її перевірки, податковий орган сформував квитанцію, в якій було вказано, що документ прийнято, але реєстрацію зупинено, оскільки ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄДРПН. Крім наведеного, в квитанції також вказано, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД, у зв'язку із чим запропоновано надати пояснення таабо копії документів (а.с.14).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених п.12 цього Порядку (крім абзацу десятого) , виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Надаючи оцінку прийнятій податковим органом квитанції про зупинення реєстрації ПН, суд першої інстанції вважав, що відповідач у документі посилався лише на загальні підстави без зазначення конкретних видів ступеня ризиків, які стали підставою для зупинення реєстрації.
Однак, з таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки у квитанції про зупинення реєстрації ПН визначені конкретні і чіткі підстави її зупинення, за формою та змістом вона відповідає порядку складання та оформлення квитанції, з урахуванням вимог Порядку №1246.
Що стосується рішення комісії ДФС, то судова колегія виходить з наступного.
Як зазначено в п.2 «Поряду роботи комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію ПНРК в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації» Затвердженому Наказом Мінфіну України №566 від 16.06.2017р. (далі Наказ №566), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених п.201.16 ст.201 ПК та Постановою КМУ №190 від 29.03.20174р. «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісіє ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН або про відмову в такій реєстрації».
До прийняття рішення, комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації ПН/РК в ЄДРПН або пр. відмову у такій реєстрації (п.16 Наказу №566).
Після отримання копій документів, комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобами масової інформації тощо) (п.18 Наказу №566).
Рішення комісії про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику ПДВ у порядку, встановленому ст.42 розділу ІІ Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України.
Під час вирішення справи по суті, судом першої інстанції встановлено, що рішення комісії прийнято тільки 30.01.2018р., та воно не містить конкретних підстав для його прийняття, а визначені тільки загальні фрази. А тому вказане рішення, на думку суду не відповідає вимогам діючого податкового законодавства.
З таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки рішення комісії за формою та змістом відповідає Порядку, затвердженому Наказом №556, а також Додатку до Порядку. Контролюючим органом заповнені усі графи рішення, чітко і зрозуміло зазначені підстави відмови у прийняття ПН.
Що стосується підстав для неприйняття ПН, то судова колегія виходить з того, що в абз.2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу ;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Оскільки платником податку не надано достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію ПН, апеляційний суд вважає, що комісія ДФС обґрунтовано та правомірно прийняла рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.
Що стосується дати прийняття рішення, а саме 30.01.2018р., то апеляційний суд вважає за необхідним зазначити, що рішення комісією прийнято у строки, визначені п.21 Наказу №566, а саме протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до пп.201.16.2 ст.201 ПК України.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про порушення, допущенні контролюючим органом при прийнятті рішення про відмову у реєстрації ПН позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018р. - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову Фермерського господарства "Зоря Каховщини" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Стягнути із Фермерського господарства "Зоря Каховщини" (74830, Херсонська обл., Каховський район, с.Кам'янка, код ЄДРПОУ 19225351) на користь Державної фіскальної служби України (04655, м.Київ, Львівська пл.,8, код ЄДРПОУ 39292197) судовий збір у розмірі 5 286грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість гривень).
Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
О.В. Яковлєв