Спарва№ 308/11129/18
10.12.2018 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., за участі представника Закарпатської митниці ДФС Зубенка І.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - Закарпатська область, Тячівський район, с. Великих Бичків; місце роботи - тимчасово не працює, місце проживання - АДРЕСА_1; паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_2 від 27.06.2017 року, орган, що видав 2120, про порушення митних правил, передбачене ст. 471 Митного кодексу України,
22.08.2018 року о 01 год. 08 хв.в зону митного контролю на ділянку "В'їзд в Україну" митного поста «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав загальний легковий пасажирський-В "Mercedes-Benz 311 CDI", реєстраційний номерний знак України НОМЕР_1, під керуванням громадянина України ОСОБА_2, що прямував в приватних справах із Чеської Республіки (м. Прага) в Україну .
Формою проходження митного контролю гр.України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу "зелений коридор".
Згідно п. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно п. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_2, заперечив наявність будь-яких товарів, а також повідомив, що жодних прихованих від митного контролю товарівне переміщує.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 № 451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Згідно п. 6 цієї Технологічної схеми - під час митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).
Відповідно до п. 6 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб було виведено з загального потоку «зеленого коридору» і направлено в бокс поглибленого огляду для проведення митного огляду.
За результатами проведеного огляду зазначеного транспортного засобу та речей громадянина ОСОБА_2 було виявлено транспортний засіб іноземного виробництва, а саме мотоцикл марки «YAMAHA», тип двигуна - бензин, об'єм двигуна - 1002 см3, VIN-код НОМЕР_3, рік виробництва не визначений, бувший у використанні, у розібраному стані (відсутні колеса, декоративний пластик, сидіння), країна виробництва - не визначена. Виявлений під час митного контролю зазначений транспортний засіб знаходився у багажному відсіку автомобіля разом з іншими речами гр. України ОСОБА_2 Доступ до виявленого нічим не утруднювався. Вищезазначений транспортний засіб гр. України ОСОБА_2 визнав своєю власністю.
У відповідності до вимог ч. 1 статті 374 Митного кодексу України "Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України", товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
У ч. 3 статті 374 Митного кодексу України зазначено, що у разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 Митного кодексу України, товари за товарними позиціями 8701 - 8707 , 8711 , 8716 згідно з УКТ ЗЕД , які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів, з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України .
Таким чином, гр.України ОСОБА_2 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував мопед, який підлягає обов'язковому письмовому декларуванню та обмежений до переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії посадовою особою Закарпатської митниці ДФС кваліфіковані за ст.471 Митного кодексу України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. На адресу суду надійшла заява від представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_2 - Телегазій В.І. про розгляд справи без його участі та участі ОСОБА_2
Представник Закарпатської митниці ДФС в судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил № 3989/30500/18 та просив притягнути гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього, застосувати до гр. ОСОБА_2 стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. та конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.
Суд, заслухавши доводи представника Закарпатської митниці ДФС , дослідивши та оцінивши письмові докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до протоколу №3989/30500/18 про порушення митних правил від 22.08.2018 року, вбачається, що 22.08.2018 року о 01 год. 08 хв.в зону митного контролю на ділянку "В'їзд в Україну" митного поста «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав загальний легковий пасажирський-В "Mercedes-Benz 311 CDI", реєстраційний номерний знак України НОМЕР_1, під керуванням громадянина України ОСОБА_2.
В протоколі про порушення митних правил зазначено, що формою проходження митного контролю гр.України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу "зелений коридор ". Зазначене також підтверджено власноручними поясненнями наданими гр.України ОСОБА_2 під час складання протоколу про порушення митних правил та контрольним талоном для проходження по зеленому коридору. Відповідно до наданих гр.України ОСОБА_2 пояснень виявлені товари, а саме частини до мотоцикла, останній переміщував для власних потреб.
За диспозицією ст. 471 МК України передбачено порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При цьому Митним кодексом України чітко визначено форми декларування, а саме: письмово, усно або шляхом вчинення дій.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
З матеріалів справи вбачається, що гр. України ОСОБА_2 обравши смугу "зеленого коридору" заявив про відсутність у нього товарів, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України. Однак, у ході митного огляду виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, оскільки вага та вартість товару перевищують норму встановлену ст.374 МК України.
Отже, діяння гр. України ОСОБА_2 митним органом вірно кваліфіковано за ст. 471 МК України.
Вина гр. України ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України повністю підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №3989/30500/18 від 22.08.2018 р., письмовими поясненнями гр. України ОСОБА_2, даними акту про проведення митного огляду товарів, даними акту проведення зважування, експертним висновком та іншими матеріалами справи. Матеріалами справи не підтверджено, що переміщувані гр. України ОСОБА_2 частини до мотоцикла є товарами, які обмежені до переміщення через митний кордон України. Частиною 1 ст. 377 Митного кодексу України, встановлено порядок переміщення товарів, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України. Вказана норма не вказує на те, що виявлені у гр. України ОСОБА_2 товари є обмеженими або забороненими до переміщення через митний кордон України, а лише визначає порядок переміщення таких товарів. Крім того, виявлені товари гр. ОСОБА_2 переміщував для власних потреб не пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності.
Враховуючи характер та ступінь вчиненого правопорушення, обставини справи, вважаю, що на гр. України ОСОБА_2 слід накласти адміністративне стягнення передбачене санкцією ст. 471 МК України у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 грн. Оскільки, товари, вилучені протоколом про порушення митних правил №3989/30500/18 від 22.08.2018. не є обмеженими та забороненими до переміщення через митний кордон України, підлягають поверненню гр. України ОСОБА_2 для проведення митних формальностей.
Керуючись ст. ст. 471, 527, 528, 529 МК України, ст. ст. 33, 283, 285, 287, 291 КУпАП, суд,-
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 /одна тисяча сімсот/ грн.
Товар, вилучений протоколом про порушення митних правил №3989/30500/18 від 22.08.2018. повернути гр. ОСОБА_2, або його представнику за дорученням.
Стягнути з гр. ОСОБА_2 на користь держави 352,40 (тристо п'ятдесят дві гривні, 40 коп.) гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатсього апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду К.К. Бенца