Ухвала від 11.12.2018 по справі 444/1504/18

Справа № 444/1504/18

Провадження № 1-кп/444/177/2018

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року м. Жовква

Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

номер кримінального провадження 42018140000000151, внесеного 14.05.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпропетровськ, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , освіта вища, неодруженого, не являється депутатом чи адвокатом, українця, громадянина України, військовозобов'язаного, перебуває на обліку в Бабушкінському РВК м. Дніпро, раніше несудимого

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України,

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_3

захисника обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області зазначене кримінальне провадження,

ВСТАНОВИВ:

Обвинувачений ОСОБА_3 09 травня 2015 року, перебуваючи відповідно до наказу начальника Львівської митниці ДФС №81-о від 13.11.2014 на посаді старшого державного інспектора митного поста «Малехів» Львівської митниці ДФС, будучи службовою особою, уповноваженою відповідно до п.п. 7, 71ч. 2 ст. 544 Митного кодексу України, ст. 5 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», п.п.2.1, 2.14, 2.17, 2.19, 2.78 посадової інструкції старшого державного інспектора митного поста «Малехів» Львівської Митниці ДФС, затвердженої начальником Львівської митниці ДФС України 18.11.14, на застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснення контролю за дотриманням усіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України, здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, здійснення державного експортного контролю в межах повноважень, покладених на органи доходів і зборів, недопущення переміщення через митний кордон України товарів, що підлягають експертному контролю, без відповідних документів, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, в порушення встановленого чинним законодавством порядку здійснення міжнародних передач товарів, провів митне оформлення товарів подвійного використання без наявності відповідного дозволу Державної служби експортного контролю України (Держекспортконтролю України), та здійснив випуск таких товарів у вільний обіг на територію України.

Так, порядок здійснення міжнародних передач товарів регламентується Законом України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», Митним кодексом України, Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №86 від 28.01.2004, Порядком використання в митних органах дозволів і висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №649, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.06.2012 за №1040/21352, Порядком виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за № 1360/21672, Типовою технологічною схемою здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон України, затвердженої Постановою КМУ №451 від 21.05.2012, іншими нормативно-правовими актами України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» методами здійснення державного експортного контролю, серед інших, є здійснення митного контролю та митного оформлення товарів відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 9 даного Закону найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю (далі - списки).

Списки затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 16 Закону рішення про надання дозволу, висновку чи міжнародного імпортного сертифіката приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, за результатами експертизи в галузі експортного контролю.

Відповідно до ст. 21 Закону митне оформлення та митний контроль товарів здійснюються в порядку, передбаченому Митним кодексом України.

Відповідно до ст.1 Закону, для цілей вказаного Закону дозвіл - документ, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який надає право на експорт чи імпорт товарів. Товари - товари військового призначення чи подвійного використання.

Згідно п.п. 7 та 71ч. 2 ст. 544 Митного кодексу України здійснюючи державну митну справу, органи доходів і зборів виконують, зокрема:

-застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснення контролю за дотриманням усіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України; здійснення заходів щодо недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, а також товарів, які не відповідають вимогам якості та безпеки;

-здійснення державного експортного контролю в межах повноважень, покладених на органи доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 Митного кодексу України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.

Товар «нітрат калію» включений до Списку товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні звичайних вибухових озброєнь, військової чи спеціальної техніки (додаток 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 86 (із змінами)), за номером позиції І.С.ІЗ.а, за найменуванням та описом відноситься до промислових вибухових речовин та їх компонентів, за кодом згідно з УКТЗЕД - 2834210000. У пункті 2 загальних приміток Додатку 1 зазначено, що коди товарів згідно з УКТЗЕД наводяться у цьому Списку довідково. Основною ознакою для прийняття рішення є відповідність заявленого до митного оформлення товару найменуванню та опису відповідного товару, наведеного в цьому Списку.

Відповідно до п. З Порядку міжнародна передача товарів може здійснюватись суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу або висновку Держекспортконтролю.

Відповідно до п. 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 №86 (із змінами), у разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, встановленому законодавством.

Під нас митного оформлення суб'єкт або іноземний суб'єкт разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний відповідно до частини другої статті 264 Митного кодексу України надати на вимогу митного органу оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю.

Митне оформлення товарів здійснюється за умови надходження до Держмитслужби від Держекспортконтролю дозволів та висновків в електронній формі із застосуванням засобів електронного цифрового підпису і врахуванням положень пункту 7 розділу XXI Прикінцевих та перехідних положень Митного кодексу України.

Розділом І (Загальні положення) Порядку використання в митних органах дозволів і висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій, затвердженого наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №649, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.06.2012 за №1040/21352, визначено, зокрема:

-Оригінал дозволу чи висновку Держекспортконтролю України (далі - дозвільний документ Держекспортконтролю України) зберігається у заявника.

-У дозвільному документі Держекспортконтролю України код товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) наводиться довідково. Остаточне рішення щодо фактичного застосування коду товару за УКТЗЕД приймає митний орган оформлення, виходячи з найменування та опису товарів за відповідними групами, які визначені законодавством України.

-Держекспортконтроль України інформує Держмитслужбу України про видачу дозвільного документа шляхом надсилання його електронної копії, засвідченої цифровим підписом.

-Електронна копія дозвільного документа Держекспортконтролю України (далі - ЕКДД) заноситься до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України (далі - ЄАІС) у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Розділом II (Особливості використання в митних органах дозвільних документів Держекспортконтролю України на товари, що переміщуються через митний кордон України (у тому числі тимчасово або з метою переробки) визначено:

-при переміщенні товарів заявник або уповноважена ним особа на декларування товарів надає митному органу оформлення разом з іншими документами, необхідними для митного оформлення, митну декларацію (далі - МД), у якій зазначені реквізити дозвільного документа Держекспортконтролю України, та на вимогу митного органу, що здійснює митне оформлення, відповідно до статті 264 Митного кодексу України надає оригінал дозвільного документа Держекспортконтролю України (п. 2.1).

-посадова особа митного органу, яка здійснює митне оформлення, перевіряє в ЄАІС наявність ЕКДД, отриману від Держекспортконтролю України засобами електронного зв'язку, засвідчену цифровим підписом (п. 2.2).

У ЄАІС зазначається дата митного оформлення, номер МД, найменування та кількість товарів, зазначених у графі 31 МД (п. 2.3).

При ввезенні товарів на митну територію України митні формальності у пункті пропуску через державний кордон України здійснюються в такій послідовності (п. 2.5):

Заявник або уповноважена ним особа пред'являє митному органу оригінал або завірену печаткою заявника копію дозвільного документа Держекспортконтролю України та інші товаросупровідні документи, передбачені законодавством з питань державної митної справи (п. 2.5.1).

Посадова особа митного органу перевіряє наявність у ЄАІС ЕКДД, звіряє кількість товарів, що переміщуються через митний кордон України, та в ЄАІС вчиняє електронний запис "відповідає кількості, зазначеній у ЕКДД" (п. 2.5.2).

Відповідно до п.6 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон України, затвердженої Постановою КМУ №451 від 21.05.2012, під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів митні органи у пунктах пропуску серед іншого здійснюють:

-контроль за дотриманням вимог законодавства, якими встановлено заборони або обмеження стосовно переміщення автомобільних транспортних засобів і окремих видів товарів через митний кордон України;

-прийняття рішення про вжиття заходів, необхідних для забезпечення додержання законодавства з питань митної справи під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України;

-взаємодію з іншими державними контрольними органами під час проведення встановлених законодавством необхідних для автомобільних транспортних засобів і товарів видів контролю;

-ідентифікацію автомобільних транспортних засобів і товарів у випадках та порядку, встановлених законодавством;

-прийняття рішення щодо пропуску або відмови у пропуску автомобільних транспортних засобів і товарів на митну територію України або за межі митної території України, випуску товарів.

Відповідно до п. 4.5.7 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за № 1360/21672, при здійсненні митного оформлення МД виконуються такі митні формальності, зокрема перевірка дотримання встановлених до задекларованих товарів заходів нетарифного регулювання (відсутність визначених законодавством заборон щодо переміщення або поміщення у відповідний митний режим задекларованих товарів; наявність відповідних документів, наявність в МД відомостей про відповідні документи або відомостей про відмітки у товаросупровідних документах).

Листом Міндоходів України 08.05.2014 № 10601/7/99-99-24-01-10-17 «Про інформацію щодо застосування заходів нетарифного регулювання» з метою актуалізації інформації щодо застосування заходів нетарифного регулювання відповідно до вимог Митного кодексу України надіслано до митниць Міндоходів систематизовану інформацію про, зокрема, документи, які згідно із статтею 197 Митного кодексу України є підставою для пропуску товарів через митний кордон України та їх митного оформлення (додаток 1).

З пункту 22 Додатку 1 до обумовленого листа слідує, що при імпорті товарів (випуск для вільного обігу) Державною службою експортного контролю України видається Дозвіл на здійснення міжнародних передач товарів (код в Класифікаторі документів - “5010”).

При здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів та віднесення їх до товарів, що підлягають експортному контролю, посадова особа митниці в першу чергу керується нормами законодавства в сфері державного експортного контролю, незалежно від роботи автоматизованих систем.

Таким чином, товари подвійного використання, на які відсутній дозвіл Держекспортконтролю України, не можуть бути пропущені через державний кордон України та не допускається їх митне оформлення.

Водночас, ОСОБА_3 , перебуваючи 09.05.15 в складі зміни інспекторів МП «Малехів», отримав для здійснення митного оформлення та прийняття за його результатами відповідного рішення згідно чинного законодавства пакет товаросупровідних документів, а саме копію електронної МД типу ІМ40ДЕ №209140000/2015/014409 від 09.05.2014, CMR №181856 від 08.05.2015, рахунок-фактуру NR СЕ00077/15, пакувальний лист від 05.05.2015, кошторис транспортних витрат від 08.05.2015, митну декларацію країни відправлення MRN 15PL303080E0013712 від 08/05/2015 на переміщуваний вантажним транспортним засобом: р.н. НОМЕР_1 , з напівпричіпом, р.н. НОМЕР_2 , товар «нітрат калію» вагою нетто 20000 кг, який переміщувався від фірми “Galvet Sp.z о.о”, Sowin 102, 48-316 Lambinowice, Республіка Польща, на адресу Приватного підприємства «Агролеон-Захід», 80300, Львівська області, м.Жовква, вул.Равська, 15Д.

В подальшому у той же день ОСОБА_3 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок злочинної недбалості, всупереч вимог чинного законодавства та своєї посадової інструкції, не вжив належних заходів до здійснення митного контролю та митного оформлення товарів відповідно до законодавства, не застосував передбачені законом заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не забезпечив належний контроль за дотриманням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення окремих видів товарів через митний кордон України, не вжив заходів до недопущення переміщення через митний кордон України товарів, на які встановлені заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України, не встановив, що нітрат калію є товаром подвійного використання, провів митне оформлення та здійснив випуск у вільний обіг на територію України шляхом проставлення відмітки закріпленого за ним митного забезпечення - ОНП №22 у вказаній вище МД та її електронному примірнику в базі даних АСМО «Інспектор-2006» вказаного вище товару - «нітрату калію», який включений до Списку товарів подвійного використання, які можуть бути використані у створенні звичайних вибухових озброєнь, військової чи спеціальної техніки (додаток 1 до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 86 (із змінами)), та який за номером позиції 1.С.13.а, за найменуванням та описом відноситься до промислових вибухових речовин та їх компонентів, чим порушив вимоги п.п.2.1, 2.14, 2.17, 2.19, 2.78 посадової інструкції старшого державного інспектора митного поста «Малехів» Львівської Митниці ДФС, затвердженої начальником Львівської митниці Міндоходів України 18Л 1.2014, ст.ст.5, 21 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», затвердженої Постановою КМУ №451 від 21.05.2012, ч.І ст.197 Митного кодексу України, п.5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 86 від 28.01.2004, п.п. 7 та 7і ч. 2 ст. 544 Митного кодексу України, п.п. 2.1, 2.2 Порядку використання в митних органах дозволів і висновків Державної служби експортного контролю України та їх електронних копій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №649, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.06.2012 за №1040/21352, п. 4.5.7 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за № 1360/21672.

Таким чином, ОСОБА_3 обґрунтовано обвинувачується в порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 звернувся до суду з письмовим клопотанням, в якому просив звільнити його від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 333 КК України на підставі ст. 45 КК України, він вперше вчинив злочин середньої тяжкості, щиро покаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю злочину і відсутня заподіяна шкода.

Захисник в судовому засіданні клопотання свого підзахисного підтримав, просив таке задоволити, про що подав суду письмову заяву.

Крім того зазначив, що злочин, передбачений ч. 1 ст.333 КК України не є тяжким, злочином не завдано шкоди (матеріальних збитків), вказаний злочин не відноситься до категорії корупційних, ОСОБА_3 притягується вперше до кримінальної відповідальності, повністю визнав свою вину, розкаявся у вчиненому, позитивно характеризується, на його утриманні перебувають батьки-пенсіонери.

В судовому засіданні прокурор не заперечив проти заявленого клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Згідно з ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КПК України, клопотання учасників судового провадження розглядаються судом після того, як буде заслухана думка щодо них інших учасників судового провадження, про що постановляється ухвала. Відмова в задоволенні клопотання не перешкоджає його повторному заявленню з інших підстав.

Заслухавши думку прокурора, захисника, обвинуваченого, які підтримали клопотання, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд, беручи до уваги ті обставини, що обвинувачений, як особа, що вперше вчинила необережний злочин середньої тяжкості, щиро покаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю злочину, а також враховуючи, що злочином не завдано жодних збитків, а тому суд знаходить за можливе застосувати до обвинуваченого ОСОБА_3 положення ст. 45 КК України і звільнити його від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.

Керуючись ст. 45 КК України, ст. ст. 284, 285, 286, 350, 392 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_3 про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям задовольнити.

Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дніпропетровськ, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , освіта вища, неодруженого, не являється депутатом чи адвокатом, українця, громадянина України, військовозобов'язаного, перебуває на обліку в Бабушкінському РВК м. Дніпро, раніше несудимого від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 333 КК України у зв'язку із дійовим каяттям відповідно до ст.45 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018140000000151 від 14.05.2018 року року, стосовно ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 333 КК України- закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1