Постанова від 11.12.2018 по справі 612/724/18

Справа №612/724/18

Провадження № 3/612/306/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року смт. Близнюки

Близнюківський районний суд Харківської області у складі судді Мороза О.І., розглянувши матеріал, який повторно надійшов від начальника Тернівського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, НОМЕР_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, не працюючого, не одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

за ч.1 ст.130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

09.10. 2018 до Близнюківського районного суду Харківської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення водія мотопеда «Дельта» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.

Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 29.09. 2018 серії БД №274058, ОСОБА_1 в порушення п. 2.9 а Правил дорожнього руху, 29.09. 2018 по вул. Лермонтова 8, м. Тернівка керував мопедом «Дельта» з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до ст.278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Згідно ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Перевіривши, у порядку передбаченому ст. 278 КУпАП, надані матеріали, суддя дійшов висновку про необхідність повернення матеріалів адміністративної справи для належного оформлення органу, який його направив, виходячи з наступного.

Так протокол про адміністративне правопорушення від 29.09.2018 серії БР №274058:

- не містить точних відомостей про місце його складення (не зазначені район та область);

- не містить точних відомостей про місце проживання правопорушника(не зазначені район та область). Такі відомості відсутні і у супровідному листі;

- не містить точних відомостей про місце вчинення правопорушення ( не вказано область, район).

Крім того в цьому протоколі зазначено, що ОСОБА_1 допустив порушення вимог п.2.9а ПДР оскільки відмовився, відповідно до встановленого порядку від проходження огляду на стан сп'яніння за що передбачена відповідальність згідно ч.1 ст. 130 КУпАП.

Разом із тим, відповідно до підпункту а) пункту 2.9. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (із змінами) (в редакції Постанови КМ № 161 від 22.03.2017) (надалі - ПДР), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

З протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, доданих до нього, вбачається відмова водія пройти огляд на стан сп'яніння.

Такий обов'язок водія передбачений не п. 2.9 а п. 2.5 ПДР де зазначено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. {Пункт 2.5 в редакції Постанови КМ № 161 від 22.03.2017.

Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння і відмова особи пройти такий огляд відповідно до встановленого порядку, є самостійними складами адміністративного правопорушення.

Крім того до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення не долучена довідка про отримання (неотримання) ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, що позбавляє суд винести законне рішення в частині позбавлення права керування транспортним засобом.

Враховуючи наведене, суд 11.10. 2018 дійшов висновку про відсутність реальної можливості повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи та винести обґрунтовану постанову і постановою повернув адміністративний матеріал на доопрацювання.

Начальник Тернівського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області зазначений адміністративний матеріал знову направив до суду, зазначивши - після доопрацювання. До Близнюківського районного суду Харківської області він надійшов 20.11. 2018.

При вивченні матеріалу встановлено, що його доопрацювання відбулося шляхом дописування в протоколі про адміністративне правопорушення від 29.09. 2018 серії БД №274058, певних відомостей невідомою особою, іншим почерком. Зміни будь-яким чином не засвідчені. При цьому одночасно збереглася вказівка на порушення ОСОБА_1 як п.2.9 а так і п. 2.5 Правил дорожнього руху України.

Знову не надано інформацію про отримання чи не отримання ОСОБА_1 посвідчення водія.

Заперечуючи проти його притягнення до адміністративної відповідальності під час розгляду справи у суді та заявляючи клопотання про закриття провадження у своїх письмових поясненнях, ОСОБА_1 як раз і вказує на вищенаведене. Крім того зазначає, шо було порушено вимоги Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння. Не долучено матеріали фото фіксації.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_2 та вивчивши його письмове клопотання, суд вважає, що провадження підлягає закриттю.

Так, відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частина 2 ст. 251 КУпАП встановлює, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Пункт 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.

Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Отже керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, становить різні склади адміністративного правопорушення. Порушення цих вимог передбачені різними пуктами ПДР України.

Уцій адміністративній справі вони вказані одночасно.

Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно з п. 1 розділу ІІ Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (п.6 розділу І Інструкції).

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

Пункт 6 розділу ІХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі за змістом - Інструкція 2) передбачає, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Поліцейським протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 274058 від 29.09. 2018 року складений саме за відмову водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.

Відеозапис з нагрудних камер поліцейських відсутній.

У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним.

У відповідності із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах та в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За обставин, як вони наведені вище, слід дійти висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, а отже провадження підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 187, 245, 247, 251,252, 256,280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду в 10-денний строк з дня її винесення шляхом подачі скарги через Близнюківський районний суд Харківської області.

Суддя О.І. Мороз

11 грудня 2018 року