Справа № 345/4102/18
Провадження № 4-с/345/13/2018
10.12.2018 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області:
в складі: головуючого-судді Мигович О.М.
секретарі Бабійчук Л.В.
з участю: скаржника - ОСОБА_1
старшого державного виконавця Калуського МВ ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші скаргу ОСОБА_1 на постанови державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника по ВП №50809335, ВП №51580649, визнання бездіяльності державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2у ненаданні можливості ознайомитися із справою виконавчого провадження ВП №50809335, ВП №51580649, відмові надати засвідчені належними чином копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649суд -
ОСОБА_1 звернувся до суду із вищевказаною скаргою. Скаргу мотивує тим, що з липня 2015 року він одержує державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію. Довідавшись, що державна соціальна допомога виплачується йому не в повному обсязі, 10.11.2017 року він звернувся у відділ виконавчої служби з проханням повідомити номери відкритих відносно нього в 2016-2017 роках виконавчих проваджень.
16.04.2018 року він подав заяви ознайомлення із матеріалами виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649 та одержання копії всіх матеріалів..
Скаржник вказує, що 19.09.2018 р. під час спроби ознайомитися та одержати копії, державний виконавець Калинович Т.М. відмовила йому у цьому з надуманої причини перебування справи в архіві та неможливості її звідти вилучити.
В порядку примусового виконання виконавчих листів Калуського міськрайонного суду у справі №345/3205/14-п про стягнення із нього на користь держави 340,00 грн. штрафу та 34,00 грн. судового збору. При цьому з одержуваної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги у серпні 2016 року з нього було стягнуто грошові кошти в сумі 91,19 грн.
Вважає, що суб'єкт оскарження в своїх посадових осіб свідомо виніс протиправне рішення про стягнення коштів з його державної соціальної допомоги, а також припустився неправомірної бездіяльності, яка виразилась у ненаданні йому можливості ознайомитися із справою виконавчого провадження ВП №50809335, ВП №51580649, відмові надати засвідчені належними чином копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649.
Скаржник зазначає, що спеціальне законодавство не містить окремих вимог до змісту та оформлення самого процесуального документа державного виконавця «Постанова про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи боржника». Спеціальний порядок роботи з документами в органах державної виконавчої служби (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008р. №2274/5) також містить загальні вимоги до оформлення документа (пп.5.5, 5.9.5.17). Проте в п.3.9 містяться вимоги до постанов державного виконавця, які є виконавчими документами, при виділенні їх у окреме виконавче провадження підлягають внесенню до Журналу обліку виконавчих проваджень. Оскільки інформація про таке виділення спірної постанови - відсутня, а сама постанова не містить обов'язкових згідно ч.4 ст.4 спеціального закону реквізитів виконавчого документа та не міститься у вичерпному переліку виконавчих документів, а тому спірну постанову не можна вважати виконавчим документом. Відповідно дана постанова в жодному разі не підлягає примусовому виконанню.
Крім того, ОСОБА_1 наголошує, що державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, не є його доходом, а милостинею з боку «держави», щоб він не помер голодною смертю. Так, п.1 ч.2 ст.73 Закону України «Про виконавче провадження» заборонено здійснювати стягнення із сум неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги. Вказує, що милостиня «держави» протягом останніх трьох років значно «не дотягує» навіть до встановленого прожиткового мінімуму, а не те, що до неоподатковуваного розміру нецільової благодійної допомоги, станом на 01.01.2017р. - 1860 грн.
Тому ОСОБА_1 змушений звернутися до суду та просить: визнати оскаржуване рішення у вигляді постанови про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи боржника у справі ВП №50809335, ВП №51580649, дії суб'єкта оскарження - Калуського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області, що проявилися у винесенні постанов про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи боржника та зверненні їх до виконання, визнати бездіяльність старшого державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2у ненаданні можливості ознайомитися із справами виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649, зобов'язати старшого державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 надати ОСОБА_1 належними чином засвідчені копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649.
Скаржник ОСОБА_1 в судовому засіданні скаргу підтримав та просить її задоволити.
Державний виконавець у судовому засіданні пояснила, що оскаржувані постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника по ВП №50809335, ВП №51580649 винесені нею правомірно, на підставі ст.ст.68-70 Закону України «Про виконавче провадження». Вказані постанови містять всі обов'язкові реквізити. Покликання ОСОБА_1, що законодавством заборонено звертати стягнення на державну соціальну допомогу є безпідставними. Так, ст.72 Закону України «Про виконавче провадження», яка містить вичерпний перелік виплат, на які не може бути звернено стягнення, не забороняє звертати стягнення державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію. Також державний виконавець вказала, що ОСОБА_1 ознайомився з матеріалами виконавчого провадження, однак з тими виконавчими провадженнями з якими він хотів ознайомитись йому не було надано оскільки одне із них знищено, а також через те, що вони знаходяться в архіві, доступу до якого в неї немає так як працівник, який працює в архіві знаходилась в щорічній відпустці по догляду за дитиною, а особа, яка її заміняє знаходилась на лікарняному. Просить відмовити в задоволенні скарги.
Суд, заслухавши пояснення, скаржника, державного виконавця, дослідивши матеріали скарги, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649із ОСОБА_1 стягнуто на користь держави 340,00 грн. штрафу та 34,00 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), як провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішень, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи (ст. 447 ЦПК України).
Як слідує з норм ст.13 Закону України «Про виконавче провадження» під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За нормами ст.18 цього ж закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів. За іншими виконавчими документами виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника - за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п'яти мінімальних розмірів заробітної плати . Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації №2363 від 12.07.2018 року (а.с.20) ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам» призначено державну соціальну допомогу. Також з даної довідки вбачається, що на виконання постанови № 345/3205/14-п від 22.08.2014 року та виконавчого листа № 345/883/14-цвід 01.12.2014 року було звернено стягнення на державну соціальну допомогу, яка виплачувалася ОСОБА_1
Ст. 72 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що на допомогу по державному соціальному страхуванню, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках, допомогу по безробіттю та соціальну допомогу інвалідам з дитинства, призначену відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» стягнення може бути звернено тільки за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також втратою годувальника.
У ст. 73 Закону України «Про виконавче провадження» наведено вичерпний перелік виплат та сум, на які не може бути звернено стягнення, серед яких немає таких видів виплат чи сум, як державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію.
Покликання скаржника на те, що п.1 ч.2 ст.73 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що стягнення не здійснюється також із сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги, не може бути застосоване до даних правовідносин. Адже щомісячна державна соціальна допомога та матеріальна допомога - різні види виплат.
За таких обставин аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про відсутність законодавчих обмежень для звернення стягнення на отримувану державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, при виконанні виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649
Боржник про наявне у нього майно: кошти на рахунках у банках, інші цінності, цінні папери у депозитарних установах, інше рухоме та нерухоме майно, не повідомляв державного виконавця.
Таким чином державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та здійснював заходи, які передбачені Закону України «Про виконавче провадження» для повного і своєчасного виконання рішення суду.
З приводу визнання бездіяльності державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2у ненаданні можливості ознайомитися із справою виконавчого провадження ВП №50809335, ВП №51580649, відмові надати засвідчені належними чином копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649, суд звертає увагу на наступне.
Частиною другою статті 18 ЗУ «Про виконавче провадження» на виконавця покладено обовязки надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Загальні строки розгляду заяв громадян встановлені Законом України «Про звернення громадян». Згідно зі статтею 20 цього Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 16.04.2018 року звертався до Калуського МВ ДВС із заявами у наданні йому можливості ознайомитися із справою виконавчого провадження ВП №50809335, ВП №51580649, надати засвідчені належними чином копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649 - (а.с.18,19). Факт отримання вказаних заяв підтверджується штампом на заявах Калуського МВ ДВС від 20.04.2018 року - (а.с.18-19).
Під час розгляду справи суб'єктом оскарження не подано до суду доказів надання відповіді на вказані заяви скаржника на інформацію в установлений законом строк, що свідчить про порушення ним обов'язків, передбачених статтею 18 ЗУ «Про виконавче провадження».
Аналізуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленої у скарзі вимоги.
Частиною 2 ст. 451 ЦПК України визначено, що у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
В задоволенні решти скарги відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1,18, 68, 70, 72 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 259, 450, 451 ЦПК України, суд,-
Скаргу задоволити частково.
Визнати бездіяльність старшого державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2у ненаданні можливості ознайомитися із справами виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649.
Зобов'язати старшого державного виконавця Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 надати ОСОБА_1 належними чином засвідчені копії матеріалів справи виконавчих проваджень ВП №50809335, ВП №51580649.
У задоволенні решти скарги відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 15 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий: