10 грудня 2018 року
Київ
справа №820/3514/18
адміністративне провадження №К/9901/66872/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
перевіривши касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 у справі №820/3514/18 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, в якому просила суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №00001591410, №00001581410 від 19.03.2018.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19.03.2018 №00001591410. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 скасовано в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.03.2018 №00001591410 та прийнято в цій частині постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 - залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції фізична особа-підприємець ОСОБА_2 30.11.2018 звернулась з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 у справі №820/3514/18 в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
Водночас позивачем у касаційній скарзі порушено питання про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та доказами на їх підтвердження.
При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з наступного.
Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Частиною шостою статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності.
Такий перелік не є вичерпним.
Зі змісту пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина четверта статті 12 КАС України), а також через складність та інші обставини.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Системний аналіз вищезазначених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що суд має право віднести справу до категорії малозначних за результатами оцінки характеру спірних правовідносин, предмету доказування, складу учасників та інших обставин, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, а також крім справ, які підлягають розгляду в порядку загального позовного провадження.
З матеріалів касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень вбачається, що предметом позову у справі №820/3514/18 є вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.03.2018 №00001591410, яким застосовано до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі громадського харчування та послуг у розмірі 16417,25грн.; та №00001581410, яким застосовано до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі громадського харчування та послуг у розмірі 1,00грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.03.2018 №00001591410, суд апеляційної інстанції виходив з того, що невнесення позивачем як платником податку другої групи 22.02.2018, відповідних записів до Книги обліку доходів суми фактично отриманого доходу (готівкових грошових коштів та коштів, які проведені через банківський рахунок) за підсумками робочого дня в загальній сумі 6510,47грн. є порушенням вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України №148 від 29.12.2017 у редакції, що діяла на момент проведення перевірки та створює склад правопорушення, визначеного абзацом 3 пункту 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.05.1995, а отже Головним управлінням Державної фіскальної служби у Харківській області правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2018№00001591410.
Випадків, які б виключали можливість застосування положень пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, не вбачається.
Суд за результатами оцінки елементів спору у справі №820/3514/18 дійшов висновку про те, що така справа є справою незначної складності.
Обставини, які є критерієм для віднесення вказаної справи до категорії таких, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у розумінні частин третьої та четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, а також випадки, які б виключали можливість застосування положень частини другої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Отже, постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018, ухвалена за результатами апеляційного перегляду рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 у справі щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.03.2018 №00001591410, яким застосовано до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі громадського харчування та послуг у розмірі 16417,25грн.; та №00001581410, яким застосовано до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі громадського харчування та послуг у розмірі 1,00грн., не підлягає касаційному оскарженню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.
Керуючись статтею 333 КАС України, -
Відмовити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2018 у справі №820/3514/18 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна
Судді Верховного Суду