06 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/1626/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Чопко Ю.Т.,
розглянувши у судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року у справі № 817/1767/18 ( рішення ухвалено в м. Рівне, головуючий суддя Зозуля Д.П., повний текст рішення складено 11.09.2018) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 27.06.2018 звернувся в суд із адміністративним позовом до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 починаючи з 25.12.2017, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсію по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної платі встановленої законом на 01 січня відповідного року, починаючи з 25.12.2017.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Апелянт вказує, що він належить до осіб, на яких поширюється дія зазначеної норми Закону. Застосувавши постанову Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, суд першої інстанції не врахував, що вона суперечить Закону № 796-ХІІ та є підзаконним актом, який має нижчу юридичну силу, ніж Закон.
Таким чином, вважає, що розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2018 року становить 3 723 грн, а тому з врахуванням ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ розмір пенсії по інвалідності, яка має виплачуватися позивачу, складає (зокрема, в 2018 році) не менше 18 615 грн.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає за можливе розглядати справу за їх відсутності.
Від відповідача надійшло клопотання про розгляд даної справи без участі Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши підстави для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 3 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 3, 11).
Позивач перебуває на обліку в Сарненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію по інвалідності 3 групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на наявні в нього докази, позивач вважає, що пенсія йому має бути обчислена з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно з ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом №824/04-29 від 21.05.2018 Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 визначено порядок обчислення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Зокрема, вказало, що пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100%. Оскільки, зміна мінімальної заробітної плати з 3200,00 грн. (станом на 01 січня 2017 року) на 3723,00 грн. (станом на 01.01.2018 року) та середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з 4482,35 грн. (за 2016 рік) на 6273,45 грн. (за 2017 рік) призводить до зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018 (з 3,56956 на 2,96727), то з 01.06.2018 року пенсію необхідно виплачувати в розмірі, визначеному станом на 01.10.2017.
Таким чином з 01.06.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 перерахований відповідно до чинного законодавства та становить 7488,93 грн (а.с.13).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, та вважаючи його протиправним позивач звернувся із захистом до суду.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не порушено механізм обчислення пенсії позивачу передбачений Порядком, а тому 01.06.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 перерахований відповідно до чинного законодавства та становить 7488,93 грн.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 59 Закону України №796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 01 липня 1992 року №2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року №231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року №231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Тобто, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом, в ухвалах від 08 травня 2018 року у справі № 820/1148/18 (№ Пз/9901/33/18) та від 13 червня 2018 року у справі № 812/1094/18 (№ Пз/9901/43/18).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить до категорії осіб, на яких поширюються вказані вище умови, а тому в нього є законне право на пенсію, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991.
Як видно з матеріалів справи, згідно копії архівної довідки, ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 10.11.1986 по 12.05.1987.
Згідно із копії військового квитка НОМЕР_1, ОСОБА_1 призваний на дійсну військову службу в частину 08.07.1986, а 06.06.1988, згідно із наказу СРСР №119 від 29.03.1988 звільнений (демобілізований) в запас (а.с.22-26).
Відповідач не заперечує вказане право на перерахунок пенсії позивача, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991. Судом також не встановлено, що нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 не проведена відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991 пенсії по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З огляду на наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність порушених прав, свобод або законних інтересів позивача з боку відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Разом з тим, ОСОБА_1 посилається на лист №824/04-29 від 21.05.2018, в якому відповідач вказує, що з врахуванням зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, розмір пенсійної виплати становить 7 488,93 грн, а тому вважає, що відповідачем неправильно нараховується та обчислюється йому пенсія.
Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011, затверджено Порядок підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою П = Зс х Кзс х Кв/100% (пункт 9-1 Порядку), де:
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс= Зп(мін) х 5/Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Згідно відповіді Пенсійного фонду, пенсію ОСОБА_1 було перераховано за формулою: П=Зс х Кзс х Кв/100%, тобто 3764,40 х 3200*5/4482,35 х 50/100 = 6718,62 грн.
Разом з тим, відповідно до пункту 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, з 01.01.2018, позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати (з 3200,00 грн. до 3723,00 грн.) з урахуванням наявної середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, - за 2016 рік (4482,35 грн.), з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні за 2017 рік.
З огляду на вказане, з 01.01.2018 розмір пенсії по інвалідності III групи в розмірі відшкодування фактичних збитків становив 8587 грн., у тому числі 7816,70 грн. - розмір пенсії по інвалідності III групи + 435,60 грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи + 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни + додаткова пенсія, як особі віднесеній до 1 категорії як інваліду 3 групи (ліквідатору) - 284,70 грн. П = 3764,40 х 3723*5/4482,35 х 50/100 = 7816,70 грн.
Після находження даних про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, - за 2017 рік (6273,45 грн.) проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 9-1 Порядку.
Після перерахунку розмір пенсії позивача становив би 6355,30 грн., що менше, ніж розмір пенсії, встановлений з 01.10.2017.
З врахуванням зміни показників мінімальної заробітної плати ( доходу) середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з 01.01.2018 року розрахунок мав би проводитись з урахуванням таких показників: П = 3764,40 х 3723*5/6273,45 х 50/100 = 5585,00грн.
З огляду на те, що зміна мінімальної заробітної плати з 3200,00 грн. (станом на 01.01.2017) на 3723,00 грн. (станом на 01.01.2018) та середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з 4482,35 грн. (за 2016 рік) на 6273,45 грн. (за 2017 рік), призводить до зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, то з 01.06.2018 як зазначає відповідач пенсію необхідно виплачувати в розмірі, визначеному станом на 01.10.2017.
Таким чином, колегія суддів вважає правильним даний розрахунок, а також, що з 01.06.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 перерахований відповідно до чинного законодавства та становить 7488,93 грн.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не порушено механізм обчислення пенсії позивачу передбачений Порядком, та вірно встановлено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), а відтак позовні вимоги є необґрунтованими.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 229, 243, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року у справі № 817/1767/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Д. М. Старунський
судді В. М. Багрій
А. І. Рибачук
Повне судове рішення складено 11.12.2018