Постанова від 11.12.2018 по справі 809/924/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/929/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Судової-Хомюк Н.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року (головуючий суддя Скільський І.І., м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дії неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просив визнати дії щодо відмови у перерахунку йому пенсії з 01.01.2016 - протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Лівідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області №4008/8-18 від 13.04.2018, з 01.01.2016 без обмежень.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області та зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області з врахуванням: посадового окладу - 2470,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.; надбавки за стаж служби 40% - 1388,00 грн.; надбавки за специфічні умови проходження служби (100%) - 4858.00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання (50%) - 2429.00 грн.; доплату за службу в нічний час (35%) - 864.50 грн.; премії 50% - 2429.00 грн., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 по 24.02.2018. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 та головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржили його в апеляційному порядку, вважають, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №4008/8-18 від 13.04.2018, після 24.02.2018, і ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю. Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

ОСОБА_1 в апеляціінй скарзі зазначає, що суд допустив невірне обмеження строку проведення перерахунку пенсії датою набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», в зв'язку з чимприйшов до помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову про перерахунок пенсії після 24.02.2018.

При цьому вказує, що з 31.12.2010 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області як одержувач пенсії за вислугою років (яка становить 21 рік 06 місяців 24 дні) згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

З 01 січня 2016 року, відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», набув право на відповідний перерахунок пенсії.

У зв'язку з цим, 07.12.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано- Франківській області про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Однак, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області було відмовлено. У зв'язку з такою відмовою, змушений був оскаржувати дії Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області до суду.

За наслідками розгляду справи №350/2000/17, його позов задоволено, зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області виготовити і надати, ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.

На виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області виготовлено і надано, а також направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.

02.05.2018 він звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом від 14.05.2018 №864/П-15 відмовило у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки №4008/8-18 від 13.04.2018

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вірно виходив з того, що факт введення(зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Також, Івано-Франківський окружний адміністративний суд, в своєму рішенні вірно зазначив про те, що твердження відповідача про відсутність підстав та повноважень щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018 №4008/8-18, оскільки така довідка видана ліквідаційною комісією УМВС за Порядком №45 в редакції чинній до 24.02.2018, не є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016, є помилковими та такими, що суперечать правовим висновкам, висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018.

Більше того, суд першої інстанції робить ґрунтовний висновок та констатує той факт, що право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки №4008/8-18 від 13.04.2018 є абсолютним та узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у справі №820/6514/17 від 15.02.2018. А сама довідка №4008/8-18 від 13.04.2018, яка видана на виконання рішення суду від 12.01.2018 року у справі №350/2000/17, відповідно до частини 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, видана з дотриманням усіх вимог, передбачених Порядком №45.

З вказаними вище висновками суду апелянт погоджується.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог після 24.02.2018, суд першої інстанції посилався на Постанову КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою, на думку суду, створено нові публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення тільки за період з 01.01.2016 по 24.02.2018.

Однак, апелянт вважає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), яким державою гарантується гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, ч.4 ст.63 вказаного Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей2 (далі - Закон № 900-VIII). Цим Законом доповнено ст.63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»(далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх. Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018, яке набуло законної сили, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області, керуючись зокрема Постановою №988 та Порядком №45, складено оновлену довідку та направлено на адресу відповідача 13.04.2018 за вих. №4008/8-18.

Вказана довідка №4008/8-18 видана Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області 13.04.2018, тобто згідно Порядку №45, який діяв уже в редакції, чинній з 24.02.2018.

А тому, висновок суду першої інстанції про те, що Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" створено нові публічно-правові відносини між позивачем і відповідачем є помилковим, більше того вказана постанова не передбачає жодних обмежень при перерахунку пенсії за довідками, які були видані відповідним державним органом, який уповноважений на видачу таких довідок.

Більше того, відповідно до пункту 5 Постанови №103 (на яку посилається Івано- Франківський окружний адміністративний суд, як на підставу у відмові в позовних вимог щодо перерахунку пенсії після 24.02.2018) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 п. №45.

Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому, пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії. Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13 дійшов правового висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи,так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.

З довідкою №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення та заяву про відповідний перерахунок пенсії апелянт звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 02.05.2018, як це встановлено п. 5 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103, а тому, висновок суду першої інстанції є помилковим з огляду і на дану обставину та суперечить вказаному вище правовому висновку ВСУ.

Крім того постанова КМУ не скасовує прав громадян на перерахунок пенсії згідно поданих документів у відповідності до встановленого порядку, передбаченого ПКМУ №45 від 13.02.2008.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в апеляційній скарзі зазначає, що воно в межах своїх повноважень з 01.01.2007 здійснює функції призначення (перерахунку) та виплати пенсій відповідним категоріям військовослужбовців на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особи були звільнені із служби.

При цьому, функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії цим особам, не входять до компетенції ГУ ПФУ в області.

Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», нормами якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також, Верховним Судом 12.03.2018 (справа № Пз/9901/1/18) розглянуто зразкову адміністративну справу ОСОБА 1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено повністю. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 направлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за № 1133/8-18 від 16.03.2018 з урахуванням таких складових: посадового окладу: 2470 грн., оклад за спеціальним званням старший сержант поліції 1000 грн., надбавка за стаж служби 1388 грн., премії 1,35% 65,58 грн. На підставі вказаної довідки головним управлінням здійснено перерахунок пенсії. Проведено 05.04.2018 виплату донарахованих коштів за січень-квітень 2018 року в загальній сумі 6477,36 грн., нараховано різницю між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017 в розмірі 38864,16 грн. та призначено виплату різниці підвищеної пенсії з 01.01.2019 в розмірі 809,67 грн., з 01.01.2020 - 1619,34 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 зазначено: «перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року».

Також, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 передбачено, порядок виплати перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) і додатково врегульовувати його судовим рішенням немає потреби.

Зважаючи на те, що з 21.02.18 Постановою КМУ № 103 врегульовані всі спірні моменти, пов'язані з проведенням перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, апелянт вважає позов необгрунтованим.

ОСОБА_1 у відзиві просив апеляційну скрагу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а його позовні вимоги задовольнити.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відзиві просило апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ з 31.12.2010 за вислугою років 21 рік 06 місяців 24 дні, призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З 01.01.2016, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», позивач набув права на перерахунок пенсії.

07.12.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області не надано довідки встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення. У зв'язку із не наданням Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області належної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області із відповідним позовом.

За наслідками розгляду справи, позов задоволено частково, зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області виготовлено і надано ОСОБА_1, а також направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016.

02.05.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії долучивши до заяви довідку №4008/8-18 від 13.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. ГУ ПФУ в Івано-Франківській області своїм листом від 14.05.2018 №864/п-15 повідомило, що на даний час відсутні законні підстави та повноваження щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення №4008/8-18 від 13.04.2018, виготовленої та направленої Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області до головного управління на виконання рішення суду, оскільки судові рішення, які набрали законної сили, виконуються виключно в межах покладених повноважень, рішенням суду від 12.01.2018 на головне управління Фонду в області не було покладено жодних зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1

Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно вважав, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Відповідно до частини 4 статті 63 вказаного Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Частиною 1 Постанови №988 (в редакції від 11.11.2015) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У даній спірній ситуації судом першої інстанції з?ясовано, що Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області на виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області №350/2000/17 від 12.01.2018 виданої відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою інспектор ДПС ВДАІ з обслуговування Рожнятівського району УДАІ при УМВС в області прирівняної до посади інспектор ПП становить: посадовий оклад - 2470,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції - 1000,00 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1388,00 грн.;надбавка за специфічні умови проходження служби 100% - 4858,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% -2429.00 грн., доплата за службу в нічний час 35% - 864.50грн., премія 50% - 2429.00 грн.(а.с.15).

У відповідності до Закону №900-VIII, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (надалі Закон №580-VIII) доповнено абзацом другим такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 Закону №580-VIII (в редакції від 01.01.2016), пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Оскільки, станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вірно вважав, що це є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Крім того, судом вірно враховано, що порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком №45.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 вказаного Порядку (в редакції від 01.01.2016) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45, рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Суд апеляційної інстанції погоджється з доводами суду першої інстанції, що наведені у листі відповідача №864/П-15 від 14.05.2018 твердження про відсутність підстав та повноважень щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018 №4008/8-18, бо наведена довідка видана ліквідаційною комісією УМВС за Порядком №45 в редакції чинній до 24.02.2018, не є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 є помилковим та таким, що суперечить правовим висновкам висловленим Верховним Судом у зразковій адміністративній справі №820/6514/17 від 15.02.2018, оскільки 12.01.2018 Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області своїм рішенням у справі №350/2000/17 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Вказане рішення суду набрало законної сили 19.03.2018 року.

У згаданому рішенні суду від 12.01.2018, суд на підставі встановлених обставин та з врахуванням правової позиції Верховного Суду України, зазначеної в постанові від 25.11.2014 року у справі №21-322а 14, яка зводиться до того, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII врегульовані Порядком. За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії,здійснюють її на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках, прийшов до висновку про необхідність задоволення позову ОСОБА_1 в частині зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС видати належну довідку та направити її до органів ПФУ.

На виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області №350/2000/17 від 12.01.2018 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою інспектор ДПС ВДАІ з обслуговування Рожнятівського району УДАІ при УМВС в області прирівняної до посади інспектор ПП.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції правильно ввказав, що наведена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, видана на виконання рішення суду прийнятого 12.01.2018, відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, тобто на виконання рішення прийнятого до набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а тому ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій згідно довідки виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №4008/8-18 від 13.04.2018, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016 враховуючи те, що таке право встановлено чинним, на час виникнення спірних правовідносин, законодавством України, дотримано всіх вимог, передбачених Порядком 45.

З огляду на зазначене вищеі суд першої інстанції вірно вважав, що посилання відповідача на відсутність підстав щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки виданої на виконання рішення суду Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області №4008/8-18 від 13.04.2018, необґрунтованим, а тому підставно визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4008/8-18 від 13.04.2018, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області на виконання рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 12.01.2018 у справі №350/2000/17.

При цьому, розглядаючи спір суд вріно враховано, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій. Дана постанова набрала законної сили 24.02.2018.

Відповідно до пункту 3 цієї Постанови передбачено перерахування з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до пункту 5 згаданої Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року, №45.

Крім цього, вказаною Постановою №103 внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а також постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зокрема, згідно із внесеними змінами, пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, викладено в новій редакції, а саме абзац другий: «Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту".

Позивач набув права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

З урахуванням положень Постанови №103 позивачу змінено порядок перерахунку пенсії в частині визначення складових грошового забезпечення з прив'язкою «за січень 2016 року», а також обмежено обсяг виплат, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат (з 2019 - 50% різниці, з 2020 - 100% різниці).

З урахуванням положень ст. 58 Конституції України, якою визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи суд першої інстанції правильно вважав, що приписи Постанови №103 можуть поширюватися на спірні правовідносини позивача та відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24.02.2018, оскільки такі правовідносини виникли до моменту набрання Постановою №103 законної сили, право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 встановлено рішенням суду на виконання якого видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4008/8-18 у відповідності до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, а відтак підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату.

За наведених підстав суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016, яка, з урахуванням дати набрання чинності Постанови №103, підлягає до задоволення в частині проведення такого перерахунку та виплати з 01.01.2016 по 24.02.2018.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційних скарг не спростовують висноків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційні скарги головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 залишити без задоволлення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року по справі № 809/924/18 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст складено 11.12.2018