Справа № 825/1737/17 Суддя (судді) першої інстанції: Соломко І.І.
05 грудня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенка Віталія Михайловича, Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Прокопенка Федора Івановича, треті особи: Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області, Державна архітектурно - будівельна інспекція України про визнання протиправними та скасування приписів, постанови та протоколу про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_2 звернувся позовом до Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенка Віталія Михайловича, Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Прокопенка Федора Івановича у якому просив:
- визнати неправомірною та скасувати постанову № 23 від 03.08.2017 по справі про адміністративне правопорушення;
- визнати неправомірною та скасувати припис № 37 від 28.07.2017 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
- визнати неправомірним та скасувати припис № 38 від 28.07.2017 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обстеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;
- визнати неправомірним та скасувати протокол про адміністративне правопорушення від 28.09.2017.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову по справі про адміністративне правопорушення Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Прокопенка Федора Івановича № 23 від 03.08.2017. Визнано протиправними та скасовано приписи Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенка Віталія Михайловича № 37, 38 від 28.07.2017. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, третьою особою - Державною архітектурно- будівельною інспекцією України подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
У судове засідання - 05.12.2018 з'явились представники позивача та третьої особи - Державної архітектурно- будівельної інспекції України.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За матеріалами справи 20.12.2016 між Фермерським господарством «Дорошенко В.П.» та Менською міською радою Менського району Чернігівської області укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого позивачу передана земельна ділянка площею 0,01 га в строкове платне користування для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться Чернігівська область, м. Мена, вул. Армійська, 1 (а.с. 17).
У зв'язку зі зверненням ТОВ «Менський комунальник» щодо здійснення будівельних робіт за адресою: м. Мена по вул. Армійська, 1, Менська міська рада направила до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області лист від 12.06.2017 № 195/04-05, в якому просила перевірити законність зазначеного будівництва та здійснити реагування відповідно до норм чинного законодавства. Вказаний лист отримано УДАБІ у Чернігівській області 15.06.2017 (а.с.107).
На підставі наказу УДАБІ у Чернігівській області № 25 від 20.07.2017, направлення № 187 від 28.07.2017 та листа Менської міської ради Чернігівської області від 12.06.2017, відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011, головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенко В.М. у присутності гр. ОСОБА_2, який є головою ФГ «Дорошенко В.П.» проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо здійснення будівельних робіт ФГ «Дорошенко В.П.», за результатами якої складено акт перевірки № 187 від 28.07.2017.
Перевіркою встановлено, що ФГ «Дорошенко В.П.» виконуються будівельні роботи без повідомлення про початок виконання таких робіт при будівництві нежитлової будівлі за адресою: вул. Армійська, 1, м. Мена, чим порушено вимоги частини першої ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011.
28.07.2017 позивачу видано припис № 37 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено виконання будівельних робіт без повідомлення про початок та виконання будівництва нежитлової будівлі по вул. Армійська,1, м. Мена, Чернігівська область, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками та є порушенням п. 1 частини першої ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності», п. 13 Порядку № 466. З метою усунення виявлених порушень інспектор вимагає усунути порушення у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме подати повідомлення про початок виконання будівельних робіт до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області або привести до попереднього стану до 28.09.2017 (а.с. 67).
Також 28.07.2017 інспектором видано припис № 38 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, яким встановлено виконання будівельних робіт без повідомлення про початок та виконання будівництва нежитлової будівлі по вул. Армійська,1, м. Мена, Чернігівська область, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками та є порушенням п. 1 частини першої ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності, п. 13 Порядку № 466. З метою усунення виявлених порушено інспектор вимагає усунути порушення у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме зупинити виконання будівельних робіт з будівництва нежитлової будівлі до 31.07.2017 (а.с. 68).
На підставі наказу № 26 від 28.07.2017 та направлення № 191 від 28.07.2017 у присутності гр. ОСОБА_2, відповідно до Порядку № 533 в період з 21.07.2017 по 31.07.2017 інспектором УДАБІ у Чернігівській області проведено позапланову перевірку виконання вимог припису № 38 від 28.07.2017, за результатами якої складено акт перевірки № 191 від 31.07.2017 (а.с. 60-64).
Крім того, 28.07.2017 відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо здійснення будівельних робіт по вул. Армійська, 1, м. Мена, Чернігівської області (у дворі колишнього побут комбінату) виявлено порушення виконання будівельних робіт без повідомлення про початок таких робіт при будівництві нежитлової будівлі по вул. Армійська,1, м. Мена, Чернігівська область, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками, що є порушенням п. 1 частини першої ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності, п. 13 № 466, відповідальність за яке передбачена частиною п'ятою ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.65).
На підставі акта перевірки № 187 від 28.07.2017 та протоколу про адміністративне правопорушення від 28.07.2017, головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Прокопенком Ф.І. прийнято постанову № 23 від 03.08.2017, якою ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною п'ятою ст. 96 КУпАП та накладено штраф у сумі 8 500,00 грн.
Згідно частини четвертої ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Фермерське господарство «Дорошенко В.П.» також зверталось до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови № 5/1544 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.08.2017, якою Фермерське господарство «Дорошенко В.П.» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 60 624, 00 грн; визнання протиправним та скасування протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.07.2017.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.03.2018, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2018 у справі № 825/2019/17 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Судовим рішенням, що набрало законної сили вже досліджувались обставини щодо проведеної Головним інспектором будівельного нагляду управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенком Віталієм Михайловичем позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності щодо здійснення будівельних робіт ФГ «Дорошенко В.П.» по вул. Армійська, 1 у м. Мена Чернігівської області на підставі наказу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області № 25П від 20.07.2017, направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 187 від 21.07.2017 та листа Менської міської ради Чернігівської області № 195/04-09 від 12.06.2017, за результатами якої складено акт № 187 від 28.07.2017, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.07.2017, постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 5/1544 від 03.08.2017.
Судовими рішеннями, що набрали законної сили встановлено наявність обставин, що підтверджують факт виконання будівельних робіт без повідомлення про початок виконання таких робіт при будівництві нежитлової будівлі за адресою: вул. Армійська, 1, м. Мена (у дворі колишнього побутового комбінату), саме ФГ «Дорошенко В.П.».
Доводи апелянта - ФГ «Дорошенко В.П.» про факт відсутності у відповідачів повноважень щодо проведення перевірки та складання за її результатами оскаржуваних протоколу та постанови, оскільки такими повноваженнями наділений орган державного архітектурно-будівельного контролю, утворений Менською міською радою, не були прийняті судом апеляційної інстанції у справі № 825/2019/17 до уваги, з огляду на норми ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011, ст. 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», відповіді Менської міської ради, з якої вбачається, що рішення про створення відділу державного архітектурно-будівельного контролю на території м. Мена Менської міською радою не приймалося, наявної в матеріалах справи довідкої Управління Державно-архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області № 40-1025-4/224-18 від 07.02.2018 та зроблено висновок, що Менська міська рада, станом на момент проведення перевірки позивача 28.07.2017, не мала повноважень щодо здійснення заходів архітектурно-будівельного контролю у відповідності до вищевказаних законодавчих та нормативно-правових актів. Водночас, з урахуванням частини другої статті 7 Закону № 3038-VI повноваження щодо здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю на території Менської міської ради покладено саме на управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області до моменту створення Менською міською радою відділу державного архітектурно-будівельного контролю та передачі їй таких функцій Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки рішенням суду в адміністративній справі № 825/2019/17, яке набрало законної сили підтверджено правомірність висновків контролюючого органу, викладених в акті перевірки № 187 від 28.07.2017 на підставі якого прийнято спірну постанову № 23 від 03.08.2017, якою ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною п'ятою ст. 96 КУпАП та накладено штраф у сумі 8 500,00 грн, та припис № 37 від 28.07.2017 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; припис № 38 від 28.07.2017 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обстеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, то при розгляді цієї справи, в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України, такі обставини доказуванню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.09.2017 та його скасування, то колегія суддів зазначає, що він не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав та обов'язків для осіб, щодо яких він складений, окрім права на заперечення, а тому не породжує правовідносин, що можуть бути предметом оскарження до суду, у зв'язку із чим колегія суддів вважає необхідним відмовити у задоволенні позову в цій частині.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Ющенка Віталія Михайловича, Головного інспектора будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області Прокопенка Федора Івановича, треті особи: Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області, Державна архітектурно- будівельна інспекція України про визнання протиправними та скасування приписів, постанови та протоколу про адміністративне правопорушення відмовити.
Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10.12.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна