Постанова від 05.12.2018 по справі 826/13344/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/13344/17 Суддя (судді) першої інстанції: Амельохін В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.

за участю секретаря: Тищенко Н.В.,

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2018 (дата виготовлення повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулась з позовом до Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про:

- визнання протиправними дій щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_2 № 108/ОП/А-892/5 від 17.07.2017;

- визнання протиправними дій щодо направлення звернення ОСОБА_2 № 108/ОП/А-892/5 від 17.07.2017 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кремінь - 1» на підставі ст. 7 Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов'язання витребувати звернення ОСОБА_2 № 108/ОП/А-892/5 від 17.07.2017 з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кремінь - 1»;

- зобов'язання повторно розглянути звернення ОСОБА_2 № 108/ОП/А-892/5 від 17.07.2017відповідно до ст. 28 Закону України «Про звернення громадян»;

- зобов'язання відповідача подати у встановлений законом строк звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки відповідач є районною в м. Києві державною адміністрацією, то на нього відповідно до ст. 28 Закону України «Про звернення громадян» покладений обов'язок здійснювати контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень. Позивач у своєму зверненні від 17.07.2017 просив відповідача не просто переслати його заяву від 08.06.2017 про надання рішень загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку керівнику ОСББ «Кремінь-1», а й здійснити контроль за розглядом зазначеною особою цієї заяви. З листа відповідача вбачається, що відповідач без будь-яких пояснень проігнорував порушене у зверненні ОСОБА_2 від 17.07.2017 питання, що вказує на неналежний розгляд відповідачем звернення. Питання порушене у зверненні (здійснення контролю за дотриманням законодавства про звернення громадян) входять до повноважень відповідача, та не входять до повноважень будь-якого об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, у тому числі і до повноважень ОСББ «Кремінь-1».

Згідно заперечення на адміністративний позов відповідач зазначив, що повноважень щодо контролю за діяльністю ОСББ районним адміністраціям законом не надано, так само як і ОСББ «Кремінь-1» не являється підпорядкованою Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації установою, підприємством чи організацією.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2018 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції невірно розтлумачив норму ст. 28 Закону України «Про звернення громадян» внаслідок чого відмовив у задоволенні позову. Суд звернув увагу, що норма ст. 28 цього Закону є відсильною щодо повноважень перелічених у ній суб'єктів контролю за дотриманням законодавства про звернення громадян. Таким чином, обсяг повноважень щодо контролю за дотриманням законодавства відповідача наведено у Законі України «Про місцеві державні адміністрації.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За матеріалами справи 17.07.2017 ОСОБА_2 подала до Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації звернення в порядку ст. 28 Закону України «Про звернення громадян», у якому просила відповідача надіслати її заяву від 08.06.2017 про надання рішень загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку керівнику ОССБ «Кремінь - 1» ОСОБА_3 та здійснити контроль за розглядом зазначеної заяви.

Відповідне звернення зареєстровано Солом'янською районною в м. Києві державної адміністрації 17.07.2017 за № 108/ОП/А-892/5.

Листом № 108-108/ОП/А-892/5-2635 від 20.07.2017 відповідач повідомив заявника що відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» подане звернення позивача направлено для розгляду та надання копії рішення загальних зборів ОССБ «Кремінь - 1».

ОСОБА_2 вважає протиправними дії Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації щодо направлення її звернення до ОССБ «Кремінь - 1» відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» та стверджує, що відповідачем здійснено неналежний розгляд звернення № 108-108/ОП/А-892/5-2635 від 17.07.2017, з огляду на що звернулася до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при розгляді звернення від 17.07.2017 діяв в порядку, спосіб та в межах наданих йому повноважень.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст. 2 Закону України № 586-XIV від 09.04.1999 "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:

1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;

2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;

3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;

4) підготовку та виконання відповідних бюджетів;

5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;

6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;

7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

У відповідності до ст. 13 Закону України № 586-XIV від 09.04.1999 "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:

1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;

2) соціально-економічного розвитку відповідних територій;

3) бюджету, фінансів та обліку;

4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики;

5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку;

6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей;

7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля;

8) зовнішньоекономічної діяльності;

9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки;

10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.

Згідно ст. 25 Закону України, № 586-XIV від 09.04.1999 "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація:

1) забезпечує виконання Конституції та законів України, рішень Конституційного Суду України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади;

2) забезпечує здійснення заходів щодо охорони громадської безпеки, громадського порядку, боротьби зі злочинністю;

3) забезпечує розгляд звернень громадян та їх об'єднань, контролює стан цієї роботи в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в організаціях і установах, розташованих на відповідній території;

4) здійснює заходи щодо організації правового інформування і виховання населення;

41) забезпечує надання безоплатної первинної правової допомоги;

5) розглядає питання і вносить пропозиції про нагородження державними нагородами України;

6) забезпечує виконання актів законодавства з питань громадянства, пов'язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства, сприяє органам та підрозділам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у додержанні правил паспортної системи;

7) проводить роботу, пов'язану з розробленням та здійсненням заходів щодо розміщення, працевлаштування, соціально-побутового і медичного обслуговування осіб, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, а також депортованих осіб, які добровільно повертаються в регіони їх колишнього проживання;

8) забезпечує виконання законодавства щодо національних меншин і міграції, про свободу думки і слова, свободу світогляду і віросповідання;

9) оголошує у разі стихійного лиха, аварій, катастроф, епідемій, епізоотій, пожеж, інших надзвичайних подій зони надзвичайної ситуації; здійснює передбачені законодавством заходи, пов'язані з підтриманням у них громадського порядку, врятуванням життя людей, захистом їх здоров'я і прав, збереженням матеріальних цінностей;

10) сприяють діяльності аварійно-рятувальних служб за місцем їх дислокації, під час прямування до зон надзвичайних ситуацій та під час ліквідації надзвичайних ситуацій, зокрема у поданні їм необхідних транспортних та інших матеріальних засобів і послуг;

11) погоджує проект плану проведення потенційно небезпечних заходів в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки; взаємодіє з органами військового управління під час планування та проведення таких заходів з метою запобігання і недопущення надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків;

12) забезпечує своєчасне інформування населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій під час проведення потенційно небезпечних заходів в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;

13) розглядає проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) та розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) у складі містобудівної документації;

14) перевіряє наявність і утримання в готовності локальних систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій на об'єктах, які підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій; наявність і готовність до використання у надзвичайних ситуаціях засобів колективного та індивідуального захисту населення, майна цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку;

15) перевіряє підготовку населення до дій у надзвичайних ситуаціях;

16) бере участь у вирішенні питань проведення виборів і референдумів та адміністративно-територіального устрою у межах, визначених законодавством;

17) розглядає справи про адміністративні правопорушення, віднесені до її відання, утворює адміністративні та спостережні комісії, координує їх діяльність;

18) здійснює управління архівною справою та діловодством;

19) пункт 19 статті 25 втратив чинність

20) забезпечує здійснення заходів щодо соціальної адаптації осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;

21) забезпечує здійснення заходів щодо осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк і потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз;

22) забезпечує здійснення заходів щодо ведення Державного реєстру виборців відповідно до закону;

23) здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (крім обласних державних адміністрацій).

Здійснивши правовий аналіз наведених норм, колегія суддів дійшла висновку про те, що у районних адміністрацій відсутні повноваження щодо контролю об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, що в свою чергу вказує на непідпорядкованість ОСББ «Кремінь-1» Соломянській районній в м. Києві державній адміністрації.

Згідно ст. 1 Закону України № 2866-III від 29.11.2001 "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до ст. 10 Закону України № 2866-III від 29.11.2001 "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що місцеві державні адміністрації, в тому числі відповідач, не наділені повноваженнями щодо контролю об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно ст. 1 Закону України № 393/96-ВР від 02.10.1996 "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст. 7 Закону України № 393/96-ВР від 02.10.1996 "Про звернення громадян" якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Тобто, у разі якщо питання порушені в одержаному зверненні, зокрема, органом місцевого самоврядування, не входить до його повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Таким чином, відповідач листом № 108-108/ОП/А-892/5-2635 від 20.07.2017 правомірно повідомив заявника що відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» подане звернення позивача направлено для розгляду та надання копії рішення загальних зборів ОССБ «Кремінь - 1».

Більше того, у зверненні № 108/ОП/А-892/5 від 17.07.2017 позивач сама просила надіслати її звернення ОССБ «Кремінь - 1», що у розумінні частини третьої ст. 7 Закону №393/96-ВР було здійснено відповідачем у п'ятиденний строк встановлений законом. При цьому, позивач просила надати копії рішення загальних зборів ОССБ «Кремінь - 1», прийняття яких не входить до повноважень органу місцевого самоврядування, що, в свою чергу, свідчить про відсутність протиправних дій Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації щодо направлення звернення ОСОБА_2 від 17.07.2017 №108/ОП/А-892/5 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кремінь - 1» на підставі ст. 7 Закону України «Про звернення громадян».

Так, згідно ст. 28 Закону №393/96-ВР контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень здійснюють Верховна Рада України, народні депутати України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Уповноважений з прав людини Верховної Ради України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, депутати місцевих рад, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади щодо підпорядкованих їм підприємств, установ та організацій.

Оскільки відповідач не наділений повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням ОССБ «Кремінь - 1» законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень, відповідач правомірно переслав звернення позивача за належністю ОССБ «Кремінь - 1», про що повідомив ОСОБА_2

За наведених обставин, доводи апелянта обґрунтовані тим, що суд першої інстанції невірно розтлумачив норму ст. 28 Закону України «Про звернення громадян», норма ст. 28 цього Закону є відсильною щодо повноважень перелічених у ній суб'єктів контролю за дотриманням законодавства про звернення громадян, не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2018 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10.12.2018.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна