Рішення від 11.12.2018 по справі 813/2928/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/2928/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування щодо державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС у Львівській області) звернулося 06.07.2018 до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі -ФОП ОСОБА_1, відповідач) з вимогою зупинити експлуатацію усіх приміщень диско-бару «Гараж» за адресою: Львівська область, м. Буськ, вул. Петрушевича, 26а до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час позапланової перевірки відповідача встановлено факти порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та безпеки. Ці порушення створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню та евакуації людей. Оскільки в силу норм частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.

Відповідач, ФОП ОСОБА_1 не висловив заперечень щодо позову ГУ ДСНС у Львівській області, відзиву на позов не подав. В судовому засідання, яке відбулося 28.09.2018 відповідач надав суду пояснення, зазначив, що на даний час приміщення диско-бару «Гараж» не функціонує, проводиться робота по усуненню порушень, зафіксованих в акті перевірки № 77 від 06.04.2018.

Учасники справи в судове засідання 10.12.2018 не прибули. Представник позивача подав заяву, повідомив суд, що ФОП ОСОБА_1 станом на дату розгляду справи доказів усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки не надав. Вказав про підтримання позовних вимог та просив розглянути справу без представника позивача. З огляду на викладені обставини суд 10.12.2018 ухвалив на підставі частини дев'ятої статті 205 КАС України завершити розгляд справи та постановити рішення суду 11.12.2018 в порядку письмового провадження.

Суд заслухав пояснення представника позивача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується відповідним записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 25, 46-47).

ОСОБА_1, на підставі договору купівлі-продажу від 04.07.2003 № 881 став власником об'єкта нерухомості - будівлі та приміщення майнового комплексу загальною площею 2622,9 кв.м., що знаходиться за адресою: Львівська область, Буський район, місто Буськ, вул. Петрушевича, буд. 26; на підставі договору купівлі-продажу від 30.12.2004 № 2306 став власником об'єкта нерухомості - будівлі магазину та гриль-бару загальною площею 101,4 кв.м., що знаходиться за адресою: Львівська область, Буський район, місто Буськ, вул. Петрушевича, буд. 26а. На підставі цих договорів ОСОБА_1 здійснив реєстрацію права власності в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно (а.с. 22, 24).

23.12.2008 рішенням виконавчого комітету Буської міської ради № 169 «Про дозвіл на виготовлення проектної документації» надано ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проектної документації на реконструкцію з добудови гриль-бару та літньої площадки по вулиці Петрушевича, 26 в місті Буську.

Наказом начальника ГУ ДСНС у Львівській області від 30.03.2018 № 88 затверджено графік проведення позапланових перевірок стану дотримання вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, відповідно до якого термін проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено з 02.04.2018 по 06.04.2018 (а.с. 19-20).

На виконання цього наказу проведено позапланову перевірку диско-бару «Гараж», що належить ФОП ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавства сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якої складено акт перевірки № 77 від 06.04.2018 (а.с. 11-15). На сторінці 5 цього акті здійснено опис виявлених порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (далі - Правила № 1417). Проведеною позаплановою перевіркою виявлено такі порушення:

1) приміщення диско-бару не обладнані системами пожежної сигналізації та не укладено договір на її технічне обслуговування з ліцензійною організацією, що є порушенням п. 1.2, 1.4 розділу V Правил № 1417;

2) приміщення диско-бару не відокремлено від суміжних приміщення протипожежними дверима відповідними межами вогнестійкості, що є порушенням п. 2.3 розділу III Правила № 1417;

3) в приміщеннях диско-бару дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових ділянок електромережі, що є порушенням п. 1.6 розділу IV Правил № 1417;

4) в приміщеннях диско-бару дозволяється підвішування ламп розжарювання на струмопровідні проводи та використання їх без захисного суцільного скла (ковпаків), що є порушенням п. 1.18 розділу IV Правил № 1417;

5) дозволяється експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією, що є порушенням п. 1.18 розділу IV Правил № 1417;

6) відгалужувальні та з'єднувальні коробки у приміщеннях диско-бару не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, що є порушенням п. 1.7 розділу IV Правил № 1417;

7) в приміщеннях диско-бару з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснюється скруткою, що є порушенням п. 1.6 розділу IV Правил № 1417;

8) не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) в приміщені котельні, що є порушенням п. 3.17 розділу V Правил № 1417;

9) дерев'яні будівельні конструкції диско-бару, не оброблено вогнезахисним розчином, що є порушенням п. 2.5 розділу III Правил № 1417;

10) з підвального та третього поверху не влаштовано другий евакуаційний вихід, що є порушенням п. 2.23 розділу III Правил № 1417.

Позивач повідомляє, що ці порушення створюють реальну загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню та евакуації людей. Просить позов задовольнити, оскільки функціонування закладу при таких обставинах створює реальну небезпеку для життя та здоров'я працівників та відвідувачів закладу.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - Кодекс).

Відповідно до статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять:

1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду;

2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки;

3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затверджене наказом ДСНС 04.02.2013 № 3 у редакції наказу ДСНС 21.09.2017 № 507 є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Серед основних завдань Головного управління на відповідній території, визначених в 3 Положення, є: - реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; - здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; - внесення на розгляд ДСНС пропозицій щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у зазначених сферах; - реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Згідно з пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до приписів частин першої, другої статті 68 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені в статті 70 Кодексу. Відповідно до частини першої цієї статті підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70).

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

Під час позапланової перевірки об'єкта диско-бару «Гараж», що належить ФОП ОСОБА_1, ГУ ДСНС у Львівській області виявило численні порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню та евакуації людей. На сторінці 5 акта перевірки від 06.04.2018 здійснено опис виявлених порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014. Відповідач не надав суду доказів усунення ним порушень, які зафіксованих в акті перевірки № 77 від 06.04.2018. За наведених обставин, суд констатує, що експлуатація приміщень диско-бару «Гараж» здійснюється з численними порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки.

Відповідач не надав суду доказів, які б свідчили помилковість висновків позивача про характер та серйозність виявлених порушень, а також доказів усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавчих та інших актів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Отже, відповідач не спростував висновки контролюючого органу про те, що подальша експлуатація будівлі диско-бару «Гараж» (до усунення виявлених перевіркою порушень) створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей при здійсненні господарської діяльності.

Відповідно до статті 3 Конституції України, статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість держави. З огляду на встановлені фактичні обставини справи суд погоджується з висновками ГУ ДСНС у Львівській області, що подальша експлуатація будівлі диско-бару «Гараж» до усунення перелічених в акті перевірки від 06.04.2018 порушень безпосередньо впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації (пожежі), а невиконання вимог ГУ ДСНС у Львівській області щодо усунення таких порушень, відповідно, зумовлює загрозу життю та здоров'ю людей. Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України судові витрати у формі судового збору з відповідача не стягуються. Оскільки позивач-суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів понесення інших видів судових витрат, суд не має підстав для вирішення питання про розподіл судових витрат у цій справі.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

задовольнити адміністративний позов повністю.

Зупинити експлуатацію усіх приміщень диско-бару «Гараж» за адресою: Львівська область, м. Буськ, вул. Петрушевича, 26а, - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Заборона експлуатації приміщень диско-бару «Гараж» діє до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, перелічених розділі «Опис виявлених порушень» акта позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 77 від 06.04.2018.

Судові витрати не розподіляти.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Москаль Р.М.