Рішення від 03.12.2018 по справі 160/7577/18

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 року Справа № 160/7577/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11.10.2018 р. ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривий Ріг (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» (надалі - третя особа, КПТМ «Криворіжтепломережа»), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг, а саме відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії з травня 2017 року за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривий Ріг призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 житлову субсидію, з травня 2017 року за адресою: АДРЕСА_1

В обґрунтування позовної заяви вказано, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у призначенні житлової субсидії з травня 2017 р. за його зверненням згідно повідомлення КПТМ «Криворіжтепломережа» про наявність заборгованості станом на 01.05.2017 р. Позивач повідомив, що оскільки, ухвалою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07.07.2009 р. справа №2-с-166/2009 скасовано судовий наказ №2н-1292/2009 від 22.04.2009 р. про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості КПТМ «Криворіжтепломережа» у розмірі 2745,79 грн., вказана сума не сплачується ним з 2009 по 2018 р. Проте, третя особа рішення суду не виконує, що позивач вважає неповагою до себе та до суду. З вимогою виконати рішення суду та виключити відомості про наявність заборгованості з метою оформлення субсидії, ОСОБА_1 звертався до безпосередньо до керівників Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг, КПТМ «Криворіжтепломережа». Також, до Криворізької місцевої прокуратури №3 позивачем було подано заяву про скоєння кримінального правопорушення за ч.3 ст. 382 КК України відносно керівника КПТМ «Криворіжтепломережа» ОСОБА_4, яка була направлена до Тернівського відділу поліції Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області та розглянута (проведено перевірку). Після ухвалення рішення про скасування означеного судового наказу, третя особа до суду про стягнення заборгованості не зверталась. Згідно відповіді №6081 від 21.09.2018 р. на звернення позивача, відповідач повідомив, що у призначенні субсидії було відмовлено з огляду на зміни, внесені Постановою КМУ №300 від 26.04.2017 р. до Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», згідно яких у разі отримання Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/7577/18 передана судді Віхровій В.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 р. позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 р. позивачу було поновлено строк звернення до суду, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Згідно з ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Враховуючи положення ч.4 вказаної статі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи № 160/7577/18 у спрощеному провадженні.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

22.11.2018 р. засобами електронного зв'язку Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач повідомляє про відсутність законних підстав для призначення позивачу субсидії з травня 2017 р. до теперішнього часу.

26.11.2018 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов оригінал відзиву на позовну заяву аналогічного змісту.

03.12.2018 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, згідно яких повідомлено про наявність у позивача непогашеної заборгованості у розмірі 2745,79 грн.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-III від 05.10.2000 р. визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.

За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-III від 05.10.2000 р., з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (статті 1,2,9 Закону).

Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (постанова №848 від 21 жовтня 1995 року), зі змінами та доповненнями (далі - Положення).

Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру.

Відповідно до абз. 11 п. 14 Положення (в редакції Постанови КМ №300 від26.04.2017), після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг №6081 від 21.09.2018 р. у відповідь на звернення позивача, повідомлено про відмову у призначенні субсидії з наступних підстав. Домогосподарство позивача отримувало житлову субсидію по квітень 2017 р. Відповідно до змін, внесених Постановою КМУ №300 від 26.04.2017 р. до Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» у разі отримання Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається. За повідомленням КПТМ «Криворіжтепломережа» станом на 01.05.2017 р. за адресою позивача виникла заборгованість. 19.07.2017 р. в телефонному режимі ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність надати до управління документ, що підтверджує сплату боргу (квитанцію) або укласти договір про його реструктуризацію та роз'яснено, що у разі, якщо протягом двох місяців (до 19.09.2017 р.) вищезазначені документи будуть надані, субсидія буде призначена з дати закінчення дії попередньої субсидії (з травня 2017 р.), в іншому випадку з місяця в якому будуть надані документи. Станом на 18.09.2018 р. вказані вище документи не надходили.

Щодо обізнаності про вказані обставини позивач не заперечує.

Згідно повідомлення КПТМ «Криворіжтепломережа» від 15.05.2017 р. за вх.№2068 станом на 01.05.2017 р. за адресою позивача: АДРЕСА_1 існувала заборгованість в сумі 3457,59 грн.

Позивачем було частково сплачено борг, про що вказано ним у позовній заяві та додано до матеріалів справи відповідні квитанція про сплату та довідки Криворізької об'єднаної міської довідково-інформаційної служби ТОВ «Нова-Ком».

Станом на час розгляду справи згідно даних Криворізької об'єднаної міської довідково-інформаційної служби ТОВ «Нова-Ком» за адресою позивача обліковується заборгованість у розмірі 2745,79 грн.

Вказана сума заборгованості виникла в результаті несплати в установлений строк житлово-комунальних послуг КПТМ «Криворіжтепломережа» за період з 01.01.2002 р. по 01.02.2009 р., у зв'язку із чим 22.04.2009 р. Тернівським районним судом м.Кривого Рогу у справі №2-с-166/2009 видано судовий наказ №2н-1292/2009 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості в сумі 2745,79 грн.

Ухвалою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07.07.2009 р. у відповідності до положень ст. 106 ЦК України, вказаний судовий наказ був скасований з огляду на отримання заяви боржника - ОСОБА_1 про скасування судового наказу. Судом також роз'яснено, що заявлені вимоги можуть бути розглянуті в позовному провадженні з додержанням загальних правил щодо пред'явлення позову.

Таким чином, судовий наказ №2н-1292/2009 від 22.04.2009 р. був скасований, оскільки позивач надав заяву про його скасування, що обов'язково має наслідком скасування наказу з огляду на положення ст. 106 ЦК України.

В рамках розгляду цивільної справи №2-с-166/2009 наявність заборгованості, підстави та правильність її нарахування та/або розмір не оскаржувались та такі питання не були предметом розгляду позовного провадження. Ухвалою Тернівського районного суду м.Кривого Рогу від 07.07.2009 р. у справі №2-с-166/2009 заборгованість не спростовано, а лише скасований виконавчий документ про її стягнення з огляду на положення ст. 106 ЦК України.

Рішення суду, які набрали законної сили є обов'язковими до виконання, а обставини встановлені такими рішеннями в сиду положень ст. 78 КАС України є приюциальними при розгляді даної справи. Разом з тим, суд зауважує, що врахуванню підлягають тільки ті обставини, що стосуються предмету справи. Так само рішення підлягають виконанню у спосіб ним обумовленим.

Таким чином, посилання позивача на рішення суду про скасування судового наказу як на доказ відсутності заборгованості, є помилковим та таким, що не має під собою ніякого правового підґрунтя, а отже не може мати наслідком виключення запису про наявність такої заборгованості.

Пунктом 15 Положення передбачено, що громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Відповідно до п. 20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово - експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою; якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.

Пункт 20 Положення місить вичерпний перелік обставин, коли надання раніше призначеної субсидії припиняється.

Крім того, у п. 20 Положення зазначено, що у разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадяни набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.

Таким чином, з Положення вбачається, що припинення нарахування житлової субсидії можливе в разі несплати громадянином вартості фактично спожитої послуги, з урахуванням розміру субсидії, яка виникла за поточними платежами, які він повинен був сплатити в період надання субсидії.

Між тим, позивачем не надано суду належних доказів відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги або оскарження заборгованість в судовому порядку.

Решта доводів позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За наведених обставин у сукупності, враховуючи, що єдиною підставою для відмови у призначенні субсидії ОСОБА_1 є заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг КПТМ «Криворіжтепломережа» та наявність її підтверджена матеріалами справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 246-247, 249, 255, 287, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривий Ріг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.С. Віхрова

Рішення не набрало законної сили 03.12.18

Суддя В.С. Віхрова

З оригіналом згідно

Помічник судді Ю.Ю. Ковтун