26 листопада 2018 р. Справа № 5232вр-18/160
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, перевіривши матеріали подання Дніпровського відділу державної виконавчої служби Дніпродзержинського міського управління юстиції про заміну стягувача у виконавчому провадженні АСВП № 53689572 щодо виконання виконавчого напису нотаріуса, -
20 листопада 2018 року Дніпровський відділ державної виконавчої служби Дніпродзержинського міського управління юстиції звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із поданням про заміну стягувача у виконавчому провадженні, в якій просить замінити стягувача у виконавчому провадженні АСВП № 53689572 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Факторингова компанія "Рантье" (код ЄДРПОУ 39288002, юридична адреса: 01601, м.Київ, вул.Червоноармійська, 13), на Товариство з обмеженою відповідальністю "Нью файненс сервіс" (код ЄДРПОУ 39691431, юридична адреса: 01004, м.Київ, вул.Велика Васильківська, 23Б).
Відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.
При вирішенні питання щодо прийняття даної заяви до свого провадження та призначення її до розгляду, суд виходить з наступного.
У відповідності до вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування,їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження.
Звернення до адміністративного суду реалізовується шляхом пред'явлення відповідного адміністративного позову, відкриття провадження у адміністративній справі та прийняттям адміністративним судом постанови, яка після набрання законної сили, підлягає примусовому виконанню шляхом видачі виконавчого листа та пред'явлення його до примусового виконання.
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України регламентовані процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Так, згідно частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналізуючи вказані норми, можна дійти висновку, що положення статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України щодо заміни сторони виконавчого провадження застосовуються лише у разі, якщо таке виконавче провадження спрямоване на виконання судового рішення, прийнятого у відповідній адміністративній справі, яке набрало законної сили та за яким видано виконавчий лист.
Разом з тим, частиною 1 статті 442 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
За приписами частини 2 статті 446 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням рішень інших органів (посадових осіб), вирішуються судом за місцем виконання відповідного рішення.
З аналізу вказаних норм вбачається, що в порядку цивільного судочинства передбачена не лише можливість заміни сторони виконавчого провадження не лише при виконанні рішення суду у цивільній справі, але й при виконанні рішень інших органів та їх посадових осіб.
Так, як вбачається зі змісту подання та доданих доказів, заявник просить замінити сторону виконавчого провадження, яке відкрито на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Гуревічового О.М., тобто вказане виконавче провадження не стосується виконання судового рішення, а відкрито на підставі виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Гуревічовим О.М.
Таким чином, питання щодо заміни сторони виконавчого провадження щодо виконання виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Гуревічового О.М. не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачено лише вирішення питань, пов'язаних саме з виконанням судових рішень в адміністративних справах, тоді як питання щодо заміни сторони у даному виконавчому провадженні підлягає вирішенню за нормами ч.2 ст.446 Цивільного процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що питання заміни сторони виконавчого провадження при виконанні виконавчого напису нотаріуса віднесене до юрисдикції місцевих загальних судів за місцем виконання відповідного виконавчого напису нотаріуса в порядку цивільного судочинства за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин, враховуючи, що подання не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, слід відмовити заявнику у відкритті провадження за вказаною заявою на підставі пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, приймаючи зазначену ухвалу про відмову у відкритті провадження за вказаною заявою на підставі пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із вимог частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких обставин, слід роз'яснити позивачеві, що дане питання підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства у загальному місцевому суді за місцем виконання виконавчого напису приватного нотаріуса КМНО Гуревічового О.М. за правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України за нормами частини 2 статті 446 Цивільного процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 7, 170, 171, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У відкритті провадження за поданням Дніпровського відділу державної виконавчої служби Дніпродзержинського міського управління юстиції про заміну стягувача у виконавчому провадженні АСВП № 53689572 щодо виконання виконавчого напису нотаріуса - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 5 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Відповідно до частини 6 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснити позивачу, що розгляд даного подання відноситься до юрисдикції місцевого загального суду, в порядку та у строки передбачені Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки встановлені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник