гСправа № 358/1807/18 Провадження № 1-кс/358/550/18
11 грудня 2018 року м. Богуслав
Слідчий суддя Богуславського районного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Богуславського ВП Миронівського ВП ГУ НП України в Київській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12018110090000452 від 21.11.2018 року, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України, погоджене прокурором Богуславського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури в Київській області ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час здійснення підприємницької діяльності ДП «Пропан», -
06 грудня 2018 року слідчий СВ Богуславського ВП Миронівського ВП ГУ НП України в Київській області, старший лейтенант поліції ОСОБА_3 (далі - слідчий поліції) звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час здійснення підприємницької діяльності ДП «Пропан», код ЄРДПОУ 30928236, місце знаходження суб'єкта господарювання Житомирська область, Житомирський район, с. Станишівка, 13 км а/д Київ-Сквира на території АГЗП, що розташована за адресою вул. Вишнева, 26, м. Богуслав, Київська область.
Клопотання мотивує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 21 листопада 2018 року до Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області звернувся із заявою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те що, на території АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 розташовані автозаправні станції, які працюють без відповідних дозвільних документів. Своїм функціонуванням дані автозаправні станції на думку заявника створюють ризики для життя, здоров'я, майна споживачів та навколишнього природного середовища, оскільки при здійсненні заправки транспортних засобів порушуються вимоги законодавчих актів, які регулюють правила безпечного використання промислової продукції.
21.11.2018 року вказані відомості внесені до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 275 КК України, № 12018110090000452 та розпочато досудове розслідування.
В ході досудового розслідування встановлено, що підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_2 здійснює ДП «Пропан», код ЄРДПОУ 30928236, місце знаходження суб'єкта господарювання Житомирська область, Житомирський район, с. Станишівка, 13 км а/д Київ-Сквира.
Слідчий у кримінальному провадженні зазначає, що з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин скоєного злочину та їх належної правової оцінки, в ході досудового розслідування виникла необхідність у визначенні шкоди, розмірів заподіяних збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства України, що неможливо встановити без залучення відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу (юридична адреса: 01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корпус 2) шляхом проведення позапланової перевірки дотримання вимог чинного законодавства.
В судове засідання слідчий поліції не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
За відсутності клопотань від учасників, на підставі ч.1 ст.107 КПК України, фіксування процесуальної дії за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку про можливість задоволення клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки виходячи з наступного.
На даний час з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Натомість, згідно вимог ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Згідно п. 75.1. ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року, центральним органом виконавчої влади, який утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, є Державна екологічна інспекція, яка в межах своїх повноважень здійснює нагляд за дотриманням вимог природоохоронного законодавства України.
З урахуванням положень п. 4 ч. 2 ст. 99 та ст. 84 КПК України лише акт перевірки вимог природоохоронного законодавства, складений посадовою особою Держекоінспекції за результатами її проведення, є належним доказом заподіяних державі збитків.
Для всебічного, повного, об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, встановлення суми матеріального збитку, а також з метою встановлення фактів порушення вимог законодавства України у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в ході досудового розслідування виникає необхідність у проведенні перевірки додержання вимог законодавства України про використання та охорону земель.
У відповідності до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про використання та охорону земель покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 року, є вказана інспекція (далі Держекоінспекція України).
Згідно п. 1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011(далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.п. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п.п. 5, 12 п. 6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України є Державна екологічна інспекція Столичного округу (юридична адреса: 01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корпус 2).
Водночас, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Таким чином слідчий суддя вважає, що слідчим СВ Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 доведена необхідність проведення позапланової перевірки за фактом порушення вимог природоохоронного законодавства України під час здійснення підприємницької діяльності ДП «Пропан», код ЄРДПОУ 30928236, місце знаходження суб'єкта господарювання Житомирська область, Житомирський район, с. Станишівка, 13 км а/д Київ-Сквира на території АГЗП, що розташована за адресою вул. Вишнева, 26, м. Богуслав, Київська область, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України, що неможливо встановити без залучення відповідних спеціалістів для перевірки дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства України, що є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 36, 40, 93, ч.1ст. 107, 132, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Богуславського ВП Миронівського ВП ГУ НП України в Київській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час здійснення підприємницької діяльності ДП «Пропан» - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженні №12018110090000452 від 21.11.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час здійснення підприємницької діяльності ДП «Пропан», код ЄРДПОУ 40060662, юридична адреса: 09701 Київська область, м. Богуслав, вул. Шевченка, 105, на території АЗС що розташована за адресою: вул. Миколаївська, 129-А, м. Богуслав, Київська область, проведення якої доручити Державній екологічній інспекції Столичного округу (юридична адреса: 01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корпус 2).
Перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України провести з 13 грудня 2018 року по 27 грудня 2018 року.
Зобов'язати представників ДП «Пропан», код ЄРДПОУ 30928236, місце знаходження суб'єкта господарювання Житомирська область, Житомирський район, с.Станишівка, 13 км а/д Київ-Сквира забезпечити допуск до перевірки працівникам Державної екологічної інспекції Столичного округу та надати всі необхідні документи для проведення позапланової перевірки.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Матеріали перевірки в оригіналах направити до слідчого відділення Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області для долучення до матеріалів кримінального провадження №12018110090000452 від 21.11.2018 року.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1