Справа № 724/1651/18
Провадження № 3/724/651/18
10 грудня 2018 року суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Гураль Л.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІПН НОМЕР_1, працюючого директором ТзОВ «Дністер», зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, -
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 41 КУпАП ,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № ЧВ-823/18/321/АВ/П/1ПТ від 26.09.2018 року, головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області ОСОБА_2 в ході проведення інспекційного відвідування з 25 по 26 вересня 2018 року в товаристві з обмеженою відповідальністю «Дністер», місцезнаходження: 60006, Чернівецька область Хотинський район, с. Орестівка було виявлено, що під час своєї діяльності на посаді директора ТзОВ «Дністер» ОСОБА_1 своїми діями чи бездіяльністю повторно не забезпечив дотримання чинного законодавства про працю, а саме:
порушив вимог частини 3 статті 24 КЗпП України та ПКМУ № 413 від 17.06.2015. Так в ході інспекційного відвідування з 25.09.2018 року по 26.09.2018 року встановлено, що з 01.01.2018 року в штатний розпис ТзОВ «Дністер» введено три структурних підрозділи до яких входять 68 штатних одиниць, а саме: 60 штатних одиниць за професією «Робітник з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва», які входять до структурного підрозділу «Садівнича бригада (Яблуневий сад)», 2 штатні одиниці за тією ж професією, але відносяться до структурного підрозділу «Рільнича бригада» та 6 штатних одиниць за професією «Тракторист-машиніст сільсько-господарського виробництва», що входять до структурного підрозділу «Механізована бригада».
Проте, незважаючи на вакантні посади в штатному розписі адміністрація ТзОВ «Дністер» укладає з працівниками договори цивільно-правового характеру на виконання робіт в саду, в полі та загальногосподарські роботи.
В ході ознайомлення із цивільно-правовими договорами встановлено, що договори мають ознаки трудових відносин, а саме:
1) укладаються на 1 місяць з одними й тими самими працівника впродовж 6 місяців, що вже свідчить про довготриваючі трудові відносини, тоді як цивільно-правовий договір укладається для разових робіт. Наприклад: з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 цивільно-правові договори переукладалися щомісячно на протязі періоду з січня 2018 року по червень 2018 року. З працівниками ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та іншими фізичними особами договори перекладалися на протязі періоду з лютого 2018 року по червень 2018 року.
2) ведеться облік відпрацювання робочого часу у так званій «відомості на оплату праці», де зазначається скільки годин і в які дні працівник працював.
3) ведеться бухгалтерський облік по нарахуванню заробітної плати разом із штатними працівниками. Винагорода нараховуються працівникам пропорційно відпрацьованому часу з розрахунку мінімальної заробітної плати, а за умовами цивільно-правового договору виконавцю виплачується винагорода за конкретно визначений об'єм робіт. Наприклад: у квітні 2018 року цивільно-правові договори укладено з ОСОБА_11 - договір № 59 від 02.04.18 року, ОСОБА_12 - договір № 60 від 02.04.2018 року та ОСОБА_13 договір № 69 від 02.04.18. ОСОБА_11 та ОСОБА_12 в місяць відпрацювали по 9 робочих днів або 72 годині, і їм нарахована заробітна плата пропорційно відпрацьованому часу з розрахунку мінімальної заробітної плати.
4) в укладених цивільно-правових договорах не визначено конкретно об'єм робіт, а лише зазначено загальними фразами вид робіт: загальногосподарські роботи, роботи по приготуванню розчину отрутохімікату, роботи по перевезенню яблук у саду, звезення яблук у склад, збирання яблук у саду, формування крони дерев. Не зазначений об'єм виконаних робіт і в акті виконаних робіт, що свідчить про щоденний процес роботи, який є невід'ємною частиною робіт в сільському господарстві.
5) винагорода за цивільно-правовими договорами працівникам виплачується разом із заробітною платою штатних працівників по одній відомості і перераховується на карткові рахунки, які відкриті в акціонерному банку «Південний» за зарплатним проектом. Винагорода працівникам за укладеними цивільно-правовими договорами в ТзОВ «Дністер» виплачувалася не по закінченню виконаних робіт, а в день виплати заробітної плати штатним працівникам.
6) Відповідно до умов п. 9.8 даних цивільно-правових договір Виконавець виконує Договір, використовуючи виключно матеріал, обладнання та устаткування, отримане від Замовника за Договором позички й відповідає за неправильне їх використання, що свідчить про матеріальну відповідальність Виконавця, проте роботу Виконавець виконує на свій страх і ризик відповідно до п. 8.7 Договору.
В порушення вимог пп. 6 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 КЗпП України «Укладення трудового договору» працівники: ОСОБА_14, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_12 Дмитрiвна, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 Андрiй Валентинович, ОСОБА_3 Михайлiвна, ОСОБА_4 Олександрiвна, Чайкун Лiлiя Олександрiвна, ОСОБА_5 Наталiя Василiвна, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_20 Петрiвна, ОСОБА_21, ОСОБА_22 Анатолiй Миколайович, ОСОБА_13 Наталiя Якiвна, Товбiйчук Надiя Твашвна, ОСОБА_23, Настюк Вiталiй Олександрович, ОСОБА_22, ОСОБА_24, ОСОБА_4 Анатолiй Олександрович, ОСОБА_25 Олександрiвна, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28 впродовж 2017 року та з січня - червня 2018 р. були допущені до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте надав суду заяву, в якій просить справу слухати в його відсутності, вину вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнає, крім того просив долучити до матеріалів справи копії цивільно-правових угод із переліченими працівниками.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 41 КУпАП, тому провадження по справі підлягає закриттю у відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП, з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, відповідальність за ч. 3 ст. 41 КУпАП настає за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Таким чином, вищезазначена правова норма є бланкетною, тобто зазначає відповідне правило не повно, посилаючись на інші норми або акти.
В протоколі про адміністративне правопорушення № ЧВ-823/18/321/АВ/П/1ПТ від 26.09.2018 року зазначено, що ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 3 ст. 24 КЗпП України.
Згідно ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, із пояснень ОСОБА_1 у судовому засіданні, вбачається, що між вказаними працівниками трудові договори не укладались, а укладалися цивільно-правові договори, копії яких він долучив до матеріалів справи.
З таких фактичних даних випливає, що дані договори цивільно-правового характеру були укладені з даними особами, за їх згодою, з метою виконання певного виду роботи чи надання послуги.
За своєю природою дані договори є строковими, оскільки саме такий період за твердженням виконавців, за цими договорами необхідний був для отримання результатів виконуваної роботи.
Так, договори з громадянами на використання їх праці можуть укладатися за трудовим або цивільно-правовим договором. Основною відмінністю договорів цивільно-правового характеру від трудових договорів є те, що перші регламентуються Цивільним кодексом України, а інші - Кодексом законів про працю України.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Сторони цивільно-правової угоди (договори) укладають договір в письмовій формі згідно з вимогами статті 208 Цивільного кодексу України.
Згідно роз'яснення у листі Міністерства соціальної політики від 23.04.2010р. № 115/13/133-10 виконання робіт, надання послуг громадянином може здійснюватись, як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема на підставі цивільно-правового договору. За цивільно-правовим договором, зокрема за трудовою угодою/договором підряду, яким фактично є трудова угода, оплачується не процес праці, а її результати. Він визначається, як правило після закінчення роботи та оформляється актами приймання-здавання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата та інше.
Водночас, відповідно до п."а" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків зараховується до страхового стажу роботи, що дає право на трудову пенсію.
На осіб, які працюють відповідно до цивільно-правових договорів, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 247 п. 1 КУпАП провадження в адміністративній справі підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Приймаючи дане рішення, суд керується п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України», яким визначено, зокрема, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Так, вирішуючи питання про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 41 КУпАП, враховуючи, що між сторонами цивільно-правові угоди укладалися добровільно і вони не заперечують їх зміст, суд дійшов висновку, що в його діях відсутній склад даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247 п. 1, 283, 284 ч.1 п.3 КУпАП, суддя, -
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 41 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення у його діях.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд Чернівецької області.
Суддя: ОСОБА_19