707/2208/18
3/707/1001/18
07 грудня 2018 року суддя Черкаського районного суду Тептюк Є.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
17 жовтня 2018 року до Черкаського районного суду Черкаської області, надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, щодо якого складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КпАПУ.
В даному судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав і зауважив, що він придбав мотоцикл ІЖ «Юпітер» без двигуна, який залишив біля будинку. Декілька днів ОСОБА_1 пиячив і коли вийшов у двір, то побачив, що мотоцикл відсутній, про що в телефонній розмові повідомив працівників поліції. Коли останні приїхали на місце пригоди, то склали на ОСОБА_1 адміністративний протокол за керування транспортним засобом в стані алкогольного спяніння, хоча останній не керував мотоциклом, а тільки повідомив про його зникнення. ОСОБА_1 підтверджує що того дня перебував у стані алкогольного сп'яніння, проте не читав документів, що надавали йому працівники поліції для підпису.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що подія сталася 12.10.2018 року о 19:00 годині, проте медичне освідування на стан сп'яніння було проведено 13.10.2018 року о 00:40 годині.
Відповідно до п. 7 Постанови КМУ №1103 від 17.12.2008р. « Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» визначає, що поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Отже з матеріалів справи вбачається, що поліцейським порушено строк, встановлений для освідування особи на стан сп'яніння, крім того в матеріалах справи відсутній рапорт працівників поліції щодо причини з якої ОСОБА_2 не було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер», а також відсутні пояснення щодо обставин виявлення правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КпАП України - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Нормами ч. 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихст.255 КУпАП.
ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
При цьому суд виходить з вимог статті 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, згідно якого обвинувачення особи не може ґрунтуватись на припущеннях.
З урахуванням викладеного, а також невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ч. 1 ст. 256 КпАП України, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення (зокрема обґрунтувати причини з яких ОСОБА_1 не було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер», викласти причини порушення часу протягом, якого працівник поліції забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я; зазначити за яких обставин було виявлено правопорушення), після чого, за наявності для того законних підстав, направити до суду.
Суд зауважує, що строки за яких посадові особи мають доопрацювати адміністративний матеріал не повинні перевищувати строки притягнення особи до адміністративної відповідальності і включати можливість належного виклику особи до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256 КУпАП,-
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - повернути до Черкаського районного відділення поліції Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області на доопрацювання.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає .
Суддя: Є. П. Тептюк