Справа № 2340/2976/18
Провадження 2-а/712/392/18
10 грудня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого-судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови про накладення штрафу,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови про накладення штрафу. В обґрунтування своїх вимог вказували, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 12.07.2018 отримало постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про накладення штрафу на Головне управління в розмірі 10200 грн. за виконавчим листом № 712/8645/17 від 19.07.2018 (ВП № 54317922). Вважають, що дана постанова винесена з порушення норм Закону України «Про виконавче провадження» та підлягає скасуванню з наступних підстав. Соснівським районним судом м. Черкаси зобов'язано ГУ ПФУ в Черкаській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу період її роботи з 13.04.1981 по 21.08.1992 на посаді малярі за списком № 2. Відповідно до п.п. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Функції щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства здійснюють управління Пенсійного фонду України в районах, містах, а також про об'єднані управління затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486. Крім того було звернуто увагу суду, що ОСОБА_1 звернулася із заявою щодо призначення пенсії до управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах, але при звернені до суду позивачка заявила позовні вимоги виключно до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та судом зобов'язано вчинити дії, що виходять за межі функціональних повноважень. Відповідно до Постанови КМУ від 08.11.2017 № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області вирішено реорганізувати шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області з 02.03.2018 припинено. На вимогу державного виконавця від 06.03.2018 №1730, головним управлінням було повідомлено державного виконавця Вельган О.В., що ОСОБА_1, на момент відкриття виконавчого провадження, до Головного управління із заявою про призначення пенсії та необхідними документами не зверталась. Також зазначено, що 23.03.2018 листом №5554/03 Головне управління повідомило ОСОБА_1, що потрібно подати заяву з необхідними документами до Черкаського відділу обслуговування громадян №1 управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Отже, відповідно до заяви позивачки від 23.05.2018 (протокол №3199 від 23.05.2018), ОСОБА_1 призначено пенсію за віком. Головним управлінням здійснено призначення та виплату пенсії в сумі 3053,07, що підтверджується протоколом від 25.05.2018. Враховуючи, що підставі для винесення постанови про накладення штрафу відсутні, змушені звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 11.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження, справу було вирішено розглядати без виклику сторін. Запропоновано відповідачеві направити до суду відзив та зобов'язано надати копії виконавчого провадження ВП №54317922 в межах якого накладено штраф на відповідача. Проте, відзиву до суду скеровано не було.
Згідно з п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Ст. 258 КАС України встановлено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Соснівського районного суду м. Черкаси по справі № 712/8645/16-а зобов'язано ГУ ПФУ в Черкаській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу період її роботи з 13.04.1981 по 21.08.1992 на посаді маляра за списком № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області 19.07.2017 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 712/8645/16-а (ВП № 54317922).
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Тобто, згідно з нормами Закону безумовною підставою для накладення штрафу є невиконання вимог без поважних причин.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 09.07.2018 за невиконання рішення суду без поважних причин на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області накладено штраф в розмірі 10200 грн.
Стаття 45 Закону № 1058 регламентує строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, відповідно до якої Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Положеннями ч. 1 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду/або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного Фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/1 1846 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з п. 4.1 зазначеного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу наведених норм права слідує, що підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи (форма якої передбачена додатком 2 Порядку № 22-1) та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, за результатом розгляду яких пенсійний орган приймає відповідне рішення.
Отже, відповідно до заяви позивачки від 23.05.2018 (протокол №3199 від 23.05.2018) ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.
Головним управлінням здійснено призначення та виплату пенсії в сумі 3053,07 грн., що підтверджується протоколом від 25.05.2018.
Частиною 2 статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності, забезпечення права на оскарження рішень дій чи бездіяльності державних виконавців.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ч.1 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника.
Таким чином, державним виконавцем може бути винесено постанову про накладення штрафу виключно у разі невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Перелік причин, які можуть визнаватися поважними Законом України «Про виконавче провадження» - не встановлені.
Проаналізувавши наведене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки відповідальність за несвоєчасне виконання рішення суду настає у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії. Проте, на думку суду, оскільки боржником частково виконано рішення суду, а саме здійснено перерахунок пенсії та нараховано суму, тобто вжито необхідних заходів для виконання рішення суду, проте з поважної причини, такої як відсутність передбачених бюджетних коштів, не мав можливості виконати рішення суду в повному розмірі. Тому, суд вважає, що штраф державним виконавцем застосовано неправомірно, тому постанова державного виконавця від 09.07.2018 підлягає до скасування.
Керуючись ст. 5, 6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження», суд,
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу від 09.07.2018 за виконавчим листом №712/8645/16-ц (ВП №54317922).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого Апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом 30 днів в порядку, передбаченому КАС України.
Головуючий І.О.Мельник