Постанова від 10.12.2018 по справі 567/1541/18

Справа № 567/1541/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2018 року м. Острог

Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Острозького ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1,

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

встановив:

відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №113097 від 02.11.2018 року, ОСОБА_1 02.11.2018 року о 14 год. 30 хв. в м.Острог по вул.Східна керував транспортним засобом ИЖ 2717, номерний знак НОМЕР_2, з ознаками наркотичного сп'яніння та від проходження медичного огляду у медичному закладі з метою встановлення наркотичного сп'яніння відмовився в присутності двох свідків.

ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 02.11.2018 року близько 14 год. 30 хв. автомобіль ИЖ 2717 під його керуванням зупинили працівники поліції, які висловили припущення про його перебування в стані наркотичного сп'яніння та запропонували пройти огляд в медичному закладі в м.Рівне.

Вказав, що від проходження огляду на встановлення наркотичного сп'яніння в медичному закладі не відмовлявся, однак, у зв'язку із тим, що вони з дружиною поспішали в Острозький РС УДМС для подачі документів, він вказав, що не має змоги їхати на медичний огляд в м.Рівне, а тому запропонував пройти його в КЗ "Острозька ОПЛ" чи в Острозькій ЦРЛ.

Пояснив, що працівники поліції наполягали, щоб він вказав, що відмовляється від проходження медичного огляду в присутності свідків, однак він від такого огляду не відмовлявся, а лише просив пройти його в медичному закладі м.Острог, а не в м.Рівне.

Окрім того, пояснив, що наркотичних засобів не вживає, однак працює зварювальником, що відображається на очах, окрім того, вказав, що у нього не має верхніх зубів, а тому, погана вимова.

На підставі викладеного вище, просив справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП відносно нього закрити.

Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.

Свідок ОСОБА_2 в суді пояснив, що 02.11.2018 року близько 14 год. 30 хв. в ході патрулювання м.Острог по вул.Східна було зупинено автомобіль ИЖ 2717 під керуванням ОСОБА_1, у зв'язку із тим, що водій не був пристебнутий ременем безпеки.

Зазначив, що в ході перевірки документів та транспортного засобу, було встановлено, що автомобіль переобладнано з порушенням встановлених норм та стандартів, окрім того, у водія були наявні ознаки наркотичного сп'яніння, у зв'язку з чим, ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі м.Рівне.

Вказав, що від проходження такого огляду водій відмовився, вказавши, що має намір залучити захисника, однак, після наданого йому часу, ОСОБА_1 послугами адвоката так і не скористався. А тому, в присутності двох свідків знову відмовився від проходження медичного огляду, після чого, відносно нього було складено протоколи про адміністративні правопорушення, зокрема за ч.1 ст.130, ч.1, 5 ст.121 КУпАП.

Окрім того, вказав, що ОСОБА_1 дійсно пропонував пройти огляд в медичному закладі м.Острог, однак, медичний огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння в закладах м.Острог не проводиться, тому останній на такий огляд доставлений не був.

Свідок ОСОБА_3 в суді пояснила, що 02.11.2018 року вона разом із чоловіком ОСОБА_1 їхали в Острозький РС УДМС України в Рівненській області за попереднім записом через електронну чергу.

Вказала, що на вул.Східна в м.Острог автомобіль, на якому вони їхали, зупинили працівники поліції, які запідозрили, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння та запропонували йому пройти огляд в медичному закладі м.Рівне.

Зазначила, що ОСОБА_1 відмовився їхати в м.Рівне, так, як поспішав на оформлення документів та запропонував пройти такий огляд після подачі документів на виготовлення паспорта або в КЗ "Острозька ОПЛ".

Пояснила, що ОСОБА_1 не вживає наркотичні засоби, а за ознаки такого сп'яніння працівники поліції могли сприйняти те, що в ОСОБА_1 на даний час вирвані зуби, а тому під час розмови він картавить, окрім того, він працює зварювальником, тому у нього червоні очі, вказала, що в чоловіка запальний характер, а тому він завжди поводить себе трохи агресивно.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП з наступних підстав.

Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Статею 266 КУпАП визначено порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції.

Зокрема цією статтею визначено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Пунктом 6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Відповідно до п.7 вказаного розділу Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 КУпАП.

Пунктом 6 розділу ІІ Інструкції встановлено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Відповідно до п. 12 розділу ІІ даної Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу I цієї Інструкції (наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно п.8 розділу І Інструкції, форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Окрім того, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 року "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", спільного Наказу МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 "Про затвердження Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", управлінням охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації 08.02.2016 року видано наказ №37 "Про дозвіл на проведення огляду водіїв згідно Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції".

Зазначеним наказом затверджено перелік закладів охорони здоров'я області, яким надано право проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення сп'яніння (додаток 1 Наказу).

Згідно зазначеного додатку, медичним закладом, якому надано право проведення огляду водіїв з метою виявлення сп'яніння в м.Острог є КЗ "Острозька обласна психіатрична лікарня", а в Острозькому районі право проведення такого огляду надано Центральній районній лікарні та КЗ "Острозька обласна психіатрична лікарня".

З пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні встановлено, що він заперечував факт керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння та не був проти проходження огляду на встановлення стану сп'яніння в медичному закладі в м.Острог.

Одночасно, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 було видано направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції 02.11.2018 року о 15 год. 00 хв., однак в медичний заклад для проходження такого огляду останній не доставлявся.

Окрім того, з направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 02.11.2018 року, пояснень ОСОБА_4 від 02.11.2018 року, ОСОБА_5 від 02.11.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 було направлено на проходження медичного огляду в КЗ "Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення" Рівненської обласної ради, однак останній від проходження такого огляду відмовився.

Таким чином, ОСОБА_1 було видано направлення на огляд водія з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до медичного закладу, який не є найближчим для осіб, які підозрюються у вчиненні правопорушень виявлених у м.Острог.

Частиною 5 ст.266 КУпАП встановлено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Зазначені відомості свідчать про те, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, оскільки огляд ОСОБА_1 в медичному закладі не проводився, відповідний висновок за результатами огляду в медичному закладі не складався, окрім того, ОСОБА_1 видано направлення на проходження огляду в медичний заклад, який не є найближчим з визначених наказом управління охорони здоров'я Рівненської обласної державної адміністрації №37 від 08.02.2016 року для м.Острог, чим не було дотримано вимог ст.266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 ст.9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Частиною 3 ст.62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Згідно п.2 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року №5-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 КУпАП визначено, що у наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.

Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю.

Враховуючи викладене та керуючись ст.221, 247, 276, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.