Справа № 415/10033/18
Провадження № 2-о/415/1065/18
07 грудня 2018 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
за участю секретаря - Зіньковської Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації та проживання якого за адресою: вул. Суворова, 31а, м.Новодружеськ, Луганська область, Україна про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім. Д.І. Менделєєва, 53, м. Лисичанськ, Луганська область, Україна (код ЄДРПОУ 21757871), -
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитина, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області. В обґрунтування заяви зазначив, що у ОСОБА_2 у м. Луганську Луганської області, 12 листопада 2018 року народилася дитина - дівчинка. ОСОБА_2 перебуває у зареєстрованому шлюбі з його сином - ОСОБА_3. На цей час м. Луганськ є територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, оскільки територія тимчасово непідконтрольна українській владі. При його зверненні до Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, йому відмовлено надати свідоцтво про народження. Встановлення факту народження йому необхідно для отримання свідоцтва про народження українського зразка, у зв'язку з чим вимушений звернутися до суду із заявою. Просив суд встановити факт народження дитини.
У зв'язку з невідкладним розглядом справи з моменту надходження до суду, сторони у судове засідання не викликались.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з медичним свідоцтвом про народження № 732 від 12 листопада 2018 року, ОСОБА_2 народила у м. Луганську 12 листопада 2018 року дівчинку 2850 грамів, дитина народилась доношеною, вагітність ІІІ, пологи ІІ.
Згідно з копією свідоцтва про шлюб серії І-ЕД № 035197, 25 листопада 2006 року зареєстрували шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_2, про що зроблено відповідний актовий запис за №946.Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - Видря.
Алчевським міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Луганській області відмовлено у проведенні державної реєстрації народження, оскільки для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, який не є визначеним центральним органом виконавчої влади документом, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я та підтверджує факт народження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Таким чином, оцінюючи зібрані досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд знаходить достатньо підстав для задоволення заяви.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до встановлених судом обставин, які мають значення для справи, суд приходить до висновку, що є достатньо підстав для встановлення факту народження у громадянки України ОСОБА_2, дитини.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-317 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації та проживання якого за адресою: вул. Суворова, 31а, м. Новодружеськ, Луганська область, Україна про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, місцезнаходження якого за адресою: вул.ім.Д.І.Менделєєва, 53, м. Лисичанськ, Луганська область, Україна (код ЄДРПОУ 21757871) - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - жіночої статі, яка народилась 12 листопада 2018 року у місті Луганську, Луганської області, Україна, при 2-х пологах у громадянки України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, Україна, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з батьком дитини - громадянином України - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, Україна.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України, допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017), апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.В. Шевченко