27 червня 2007 р. Справа № 9/120
Господарський суд Закарпатської області у складі головуючого судді Г.Й. Бобрик
при секретарі Кокрева А.А.
розглянув справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Мукачівському районі Закарпатської області, м. Мукачево
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО - Транссервіс", с. Куштановиця Мукачівського району
про стягнення 4 334,54 грн., з них 3 412,04 грн. штрафу та 922,50 грн. пеня.
за участю представників сторін:
Від позивача: Маковський О.Ф. - представник по дов. від 24.01.2007 р. № 197-14
Від відповідача: Шепа Й.Й. - керівник
Ухвалою господарського суду від 30 травня 2007 р. у справі № 9/120 призначено розгляд справи на 21 червня 2007 р. на 11 год.
До початку судового засідання представникам сторін роз»яснено права і обов»язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.
У судовому засіданні 21 червня 2007 р. за погодженням сторін оголошувалась перерва до 27 червня 2007 р. до 14 год. 10 хв. для подання позивачем документів, що підтверджують несвоєчасну сплату страхових внесків та для вивчення і перевірки відповідачем розрахунків сум штрафних санкцій та пені.
Після оголошення перерви 27 червня 2007 р. розгляд справи здійснювася за допомогою звукозаписувального технічного засобу за ініціативою суду.
На пропозицію суду, щодо надання суду додаткових матеріалів, які можуть бути використані судом при вирішенні спору позивач та уповноважений його представник, вважає, що наявні документи є достатніми для підтвердження позовних вимог та вирішення спору.
За таких обставин, господарський суд прийшов до згоди про розгляд спору за наявними в ній матеріалами.
При розгляді справи судом встановлено, що
управління Пенсійного фонду України в Мукачівському районі Закарпатської області, м. Мукачево звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО - Транссервіс", с. Куштановиця Мукачівського району про стягнення 4 334,54 грн., з них 3 412,04 грн. фінансові санкції та 922,50 грн. пеня.
Позовні вимоги мотивові тим, що відповідач як страхувальник, не сплатив страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, у встановлений законом строк, у зв»язку з чим, Управлінням Пенсійного фонду України в Мукачівському районі прийнято рішення від 03 березня 2007 р. № 157, № 158 та № 159 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Фінансові санкції та пеня застосовані до відповідача у зв»язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за період з грудня 2004 р. по січень 2007 р.
Представник відповідача, присутній в засіданнях суду по розгляду справи, адмінпозов не визнав, вважає, що позивач неправомірно застосував до нього фінансові санкції, порушив порядок та строки застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що у задоволенні позову належить відмовити, виходячи з наступного:
Управління Пенсійного фонду України в Мукачівському районі (позивач у справі) 03 березня 2007 р. прийняло рішення № № 157, 158, 159 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Рішенням № 157 від 03.03.2007 р. застосовано до ТзОВ "ЕКО - Транссервіс" штраф у розмірі 285,06 грн. та нараховано пеню в сумі 56,51 грн. за затримку сплати платежів у строк до 30 календарних днів.
Рішенням № 158 від 03.03.2007 р. застосовано до ТзОВ "ЕКО - Транссервіс" штраф у розмірі 1789,16 грн. та нараховано пеню в сумі 134,93 грн. за затримку сплати платежів у строк до 90 календарних днів.
Рішенням № 159 від 03.03.2007 р. застосовано до ТзОВ "ЕКО - Транссервіс" штраф у розмірі 1337,82 грн. та нараховано пеню в сумі 296,79 грн. за затримку сплати платежів у строк понад 90 календарних днів.
Загальна сума штрафу та пені за даними рішеннями складає загальну суму 4 334,54 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача.
У позовній заяві позивач покликається на те, що ТзОВ "ЕКО - Транссервіс", знаходиться на обліку Управлінні Пенсійного фонду України в Мукачівському районі і відповідно до ст.ст. 15, 17 Закону України № 1058 від 09.07.2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон від 09.07.2003 р. № 1058) є платником страхових внесків та зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
У зв»язку з несвоєчасною сплатою відповідачем страхових внесків упродовж періоду 2004 -2006 років (грудень 2004 р. по січень 2007 р.) позивач на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 від 09.07.2003 року рішеннями №№ 157, 158, 159 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду застосував до ТзОВ "ЕКО - Транссервіс" штраф в загальній сумі 3 412,04 грн. та нарахувало пеню в загальній сумі 922,50 грн.
Стаття 106 Закону України № 1058, який регулює відносини між суб»єктами системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, передбачає відповідальність у сфері загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, шляхом страхувальником застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Зокрема, за приписами п. 2 ч. 9 ст. 106 вказаного закону, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальним органами пенсійного фонду, залежно від строку затримки.
Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
У змісті прийнятих Управлінням Пенсійного фонду України в Мукачівському районі рішеннях не значаться підстави для застосування вказаних штрафних санкцій та пені та не значиться, що послужило підставою прийняття рішень (акт перевірки, розрахунки (звіти) відповідача), строки, суми недоїмки, на які нараховано штрафні санкції.
У позовних матеріалах є, окрім копій названих рішень, копії довідки про включення до ЄДРПОУ, ксерокопія витягу із статуту та заява про реєстрацію в якості платника збору на обов»язкове державне пенсійне страхування відповідача, розрахунки фінансової санкції та пені по особовому рахунку (на двох аркушах).
Подані позивачем до матеріалів справи розрахунки фінансової санкції та пені по особовому рахунку (на двох аркушах), на які посилається позивач, суд не приймає як належні докази, оскільки вони ніким не підписані, з них не видно яку саме суму страхових внесків товариство самостійно нарахувало до пенсійного фонду у конкретному періоді та не сплатило у встановлений строк, дати зарахування позивачем недоїмки, суми недоїмки, на яку нараховано штраф та пеню та не містять документального підтвердження наведеного.
Приймаючи до уваги, що ч. 1 ст. 71 КАС України обов»язок доведення обставин покладається на позивача, а позивач не довів сам факт порушення відповідачем строків сплати страхових внесків, підставність і обґрунтованість прийнятих рішень, строки застосування, не подав документально обґрунтованого розрахунку суми штрафу та пені із зазначенням періоду нарахування, виникнення та сплати недоїмки, не надав картки особового рахунку платника, як підстави розрахунку штрафних санкцій та пені відповідно до останнього абзацу п.п. 9.3.2 Інструкції Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, у господарського суду відсутні достатні підстави для задоволення позову про стягнення з відповідача 4 334,54 грн. штрафних санкцій та пені.
Окрім того, з 01.01.2004 року набрав чинності Господарський кодекс України, яким стягнення зборів (обов»язкових платежів), застосування штрафних санкцій віднесено до адміністративно -господарських санкцій (ст.ст. 239, 242), а ст. 250 ГК України передбачає новий порядок застосування до суб»єкта господарювання адміністративно -господарських санкцій, в тому числі штрафу, який на думку суду, порушено позивачем, оскільки оспорювані рішення №№ 157,158,159 застосовані до відповідача 3 березня 2007 р., в той час як про несплату внесків (порушення строків сплати) позивачу було відомо зі щомісячних розрахунків (звітів) починаючи з 2004-2007 років.
Керуючись Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 136, 158 -163; п. 6 розділу УІІ Кодексу Адміністративного судочинства України,
1. У задоволенні адмінпозову відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Суддя Г.Й.Бобрик
Вступна та резолютивна частини постанови оголошено 27.09.2007 року.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06.07.2007 року.