10 грудня 2018 року Чернігів Справа № 749/1158/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зайця О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Щорської районної державної адміністрації (вул.Гомельська,26,м.Сновськ,Чернігівська область,15200) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області від 26.07.2016 № 2688 про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбачену ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за її заявою від 09.10.2018.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є матір'ю дитини (син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яку виховує сама. В зв'язку з бойовими діями та загостренням ситуації у м. Донецьк була вимушена переїхати у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської обл., Україна, у зв'язку з чим отримали в Управлінні праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб. Крім того, звернулася до відповідача з відповідним пакетом документів про призначення соціальної допомоги у зв'язку з народженням першої дитини та щомісячної соціальної виплати до досягнення трьохрічного віку у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Однак з моменту звернення не отримала жодних виплат.
Ухвалою суду від 12.11.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Представник відповідача через канцелярію суду надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що у зв'язку з тим, що за даними КУ «Щорського районного центру первинної медико-санітарної допомоги» дитина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 під наглядом дільничного лікаря-педіатра не перебувала, позивачці було відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
ОСОБА_1 звернулася до відповідача з відповідним пакетом документів про призначення соціальної допомоги у зв'язку з народженням першої дитини та щомісячної соціальної виплати до досягнення сином трьохрічного віку у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Однак з моменту звернення не отримала жодних виплат.
Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача, щодо відмови в призначенні державної допомоги при народженні дитини.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідно статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі Закон № 2811-XII).
Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Так, згідно з частиною 1 статті 1 Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народженні дитини. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною; покриття витрат на її виплату здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (стаття 4, частина 1 статті 5, частина 1 статті 10 Закону), з урахуванням умов, визначених у статті 11 Закону № 2811-XII.
Таким чином, допомога при народженні дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей.
За приписами статті 11 Закону № 2811-XII, для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.
Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04 лютого 2009 року).
Суд зазначає, що відповідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Крім того, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам.
Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, виходячи із завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що рішення УСЗН від 26.07.2016 про відмову у призначені державної допомоги сім'ям з дітьми, прийнято відповідачем без з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Таким чином, наявність підстав для зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу при народженні дитини.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області (вул. Гомельська, 26, м. Сновськ, Чернігівська область,15200) щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області (вул. Гомельська, 26, м. Сновськ, Чернігівська область, 15200) від 26.07.2016 № 2688 про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області (вул. Гомельська, 26, м. Сновськ, Чернігівська область, 15200) призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбачену ст.10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за її заявою від 09.10.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення у м. Щорс (Сновськ) Чернігівської області (вул. Гомельська, 26, м.Сновськ, Чернігівська область,15200) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 грудня 2018 року.
Суддя О.В. Заяць