65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"05" грудня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/2013/17
За позовом: Заступника військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Військової частини НОМЕР_1
До відповідача: Одеської міської ради
За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру в Одеській області
Про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акту
Суддя Рога Н.В.
Суддя Гут С.Ф.
Суддя Смелянець Г.Є.
Секретар судового засідання Лазуренко Є.С.
Представники сторін:
Від прокуратури: Голуб І.О. - посвідчення № 050610 від 21.08.2018р.;
Від позивача (Міністерство оборони України): Дубчак Д.В. - довіреність №220/412/Д від 26.06.2018р.
Від позивача (КЕВ м.Одеси): Проніна В.М. - довіреність № 4784 від 10.10.2015р.;
Від відповідача: Асташенкова О.І. - довіреність № 44/вих-мр від 20.02.2018р.;
Від третьої особи ( Коренєвої Г.Ю.): не з'явився;
Від третьої особи (Волошаненко О.М.): не з'явився
Від третьої особи (ГУ Держгеокадастру в Одеській області): Ярошенко Г.Ю. - довіреність № 31-15-0.61-639/2-18дата від 12.01.2018р.
СУТЬ СПОРУ: Заступник військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси звернувся до господарського суду Одеської області з позовної заявою до Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 13 липня 2010 року №6156 - V „ Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність гр. ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0874 га за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)”; визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку від 14.09.2010р. серії ЯЛ№ 221982, виданого громадянці ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0874, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.08.2017р. порушено провадження у справі №916/2013/17, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Військову частину НОМЕР_1 , залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та призначено дану справу до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.09.2017р. залучено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області до участі у справі №916/2013/17 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.10.2017р. призначено справу №916/2013/17 до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.
На підставі ухвали господарського суду Одеської області від 23.10.2017р. у справі №916/2013/17 було призначено автоматичний розподіл справи між суддями з метою визначення складу колегії суддів. Згідно даних автоматичного розподілу справи між суддями від 23.10.2017р. було визначено наступний склад колегії суддів для колегіального розгляду справи №916/2013/17: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Малярчук І.А., Смелянець Г.Є.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.10.2017р. прийнято справу №916/2013/17 до колегіального розгляду у наступному складі суду: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Малярчук І.А., Смелянець Г.Є. та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.11.2017р. прийнято справу №916/2013/17 до колегіального розгляду у наступному складі суду: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Гут С.Ф., Смелянець Г.Є.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.12.2017р. призначено у справі №916/2013/17 судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.12.2017р. зупинено провадження у даній справі та матеріали справи №916/2013/17 скеровано до експертної установи.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.03.2018р. провадження у справі поновлено та вирішено розглядати справу №916/2013/17 за правилами загального позовного провадження. Клопотання судових експертів про надання додаткових матеріалів, доступу до об'єкту дослідження (експертиза №18-32 від 03.01.2018р.) задоволено. Зобов'язано заступника військового прокурора Одеського гарнізону, Міністерство оборони України, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси надати до господарського суду Одеської області відповідні документи, зазначені у клопотанні судових експертів, необхідні для проведення експертного дослідження. Провадження у справі зупинено. У подальшому матеріали справи №916/2013/17 було скеровано до експертної установи для проведення експертного дослідження у даній справі.
29 травня 2018р. до господарського суду Одеської області від Одеського науково-дослідного інститут судових експертиз надійшли матеріали справи №916/2013/17 разом з повідомленням про неможливість надання висновку судової земельно-технічної експертизи за матеріалами справи №916/2013/17, складеним 17.05.2018р. за №18-32.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 31.05.2018р. поновлено провадження у справі №916/2013/17, підготовче засідання у справі №916/2013/17 призначено до розгляду в засіданні суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.07.2018р. призначено у справі №916/2013/17 судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Товариству з обмеженою відповідальністю „Одеський регіональний центр незалежних експертиз”. Провадження у справі №916/2013/17 зупинено та матеріали справи скеровано до експертної установи.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.08.2018р. поновлено провадження у справі №916/2013/17, підготовче засідання у справі №916/2013/17 по розгляду клопотання судового експерта Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеський регіональний центр незалежних експертиз” призначено до розгляду в засіданні суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.09.2018р. клопотання судового експерта Чорної Юлії Петрівни від 14.08.2018р. розглянуто по суті та задоволено. Провадження у справі зупинено. Матеріали справи №916/2013/17 скеровано до ТОВ „Одеський регіональний центр незалежних експертиз” для подальшого проведення експертного дослідження у справі.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.10.2018р. провадження у справі №916/2013/17 поновлено, продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів. Підготовче засідання призначено на 12 листопада 2018 р. о 12:30.
Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Одеської області №683 від 06.11.2018р., відповідно до ст. 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, пункту 4.2.6. Засад використання автоматизованої системи документообігу в господарському суді Одеської області, в редакції від 14.06.2018р. (протокол №17-05/2018), у зв'язку з перебуванням судді Д'яченко Т.Г. з 05.11.2018р. на тривалому лікарняному (відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами), з метою дотримання строків розгляду справи, призначено повторний автоматичний розподіл справи № 916/2013/17 для внесення змін до складу колегії суддів. Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.11.2018р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Рога Н.В., суддя Гут С.Ф. суддя Смелянець Г.Є.
Ухвалою від 12.11.2018р. справу №916/2013/17 прийнято до колегіального розгляду у складі колегії суддів: головуючий суддя Рога Н.В., суддя Гут С.Ф. суддя Смелянець Г.Є., підготовче засідання призначено на 05.12.2018р.
Розглянув матеріали справи, виходячи з положень законодавства, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке:
Відповідно до частини 1 статті 1 ГПК України, в редакції, чинній на час звернення з позовом, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 2 ГПК України в редакції, чинній на час звернення з позовом, господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів. За положеннями пункту 6 частини 1 статті 12 ГПК України, в редакції, чинній на час звернення з позовом, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, у яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
15 грудня 2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Господарський процесуальний кодекс України викладено в новій редакції. Відповідно до пунктів 6, 10, 15 частини 1 статті 20 нової редакції ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці; справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; й інші справи у спорах між суб'єктами господарювання.
Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.15 Цивільного процесуального кодексу України, в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, положення якої кореспондуються з частиною 1 статті 19 цього Кодексу, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно із частинами 1, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Пунктом 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Водночас, правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також, прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Відповідно до частин 2, 3 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Порядок набуття права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадянами та юридичними особами передбачено вказаною статтею та статтями 118, 122 Земельного кодексу України. При цьому, порядок паювання земель та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) установлено відповідно Указом Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" і Законом України від 05.06.2003 № 899-IV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Таким чином, рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред'являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного права особи (зокрема, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень. Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 911/4144/16.
Предметом позову у справі №916/2013/17 є вимога про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 13 липня 2010 року №6156 - V „ Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність гр. ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0874 га за адресою: м. Одеса, вул. Ткачова, 21-а для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)”, а також про визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку від 14.09.2010р. серії ЯЛ№ 221982, виданого громадянці ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0874, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, враховуючи, що заступник військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсним та скасування рішення, що стосується затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, передачі у власність земельної ділянки, видачі державного акту на право власності на землю фізичній особі - ОСОБА_1 , а також, визнання його недійсним, такий спір є приватноправовим і за суб'єктним складом сторін підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки, його вирішення впливає на права та обов'язки цієї фізичної особи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що провадження у справі №916/2013/17 підлягає закриттю.
Керуючись п.п.1 ч.1 ст.231, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Провадження у справі №916/2013/17 за позовом Заступника військового прокурора Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеси до Одеської міської ради , за участю третьої особи на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - військової частини НОМЕР_1 , за участю третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 13 липня 2010 року №6156 - V „ Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у приватну власність гр. ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0874 га за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)”; визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку від 14.09.2010р. серії ЯЛ№ 221982, виданого громадянці ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0874, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , - закрити .
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення (підписання).
Повний текст ухвали складено та підписано 10 грудня 2018р.
Головуючий суддя Н.В. Рога
Суддя С.Ф. Гут
Суддя Г.Є. Смелянець