Рішення від 19.11.2018 по справі 915/643/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2018 року Справа № 915/643/18

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Алексєєва А.П.,

при секретарі судового засідання Степановій І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: державного підприємства "Адміністрація морських портів України" , 01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14 (код ЄДРПОУ 38727770),

в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту),

54020, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23 (код ЄДРПОУ 38728444),

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон", 54002, м. Миколаїв, Каботажний спуск, 1 (код ЄДРПОУ 14291113),

про стягнення 7035,99 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - Гаврилко О.О.., довіреність №8587 від 18.12.2017 року;

від відповідача - Висоцький В.П., довіреність №585 від 30.12.2015 року,

Суть спору: 21.06.2018 року державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) звернулась до господарського суду Миколаївської області із позовом № 18-01-02.01-3728 від 20.06.2018 року до товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" про стягнення грошових коштів у розмірі 7035,99 грн., з яких:

- 56,32 грн. - адміністративний збір,

- 6,90 грн. - 3% річних, нараховані у зв'язку з простроченням сплати адміністративного збору,

- 20,14 грн. - інфляційні втрати, нараховані у зв'язку з простроченням сплати адміністративного збору,

- 4798,17 грн. - корабельний збір,

- 438,26 грн. - 3% річних, нараховані у зв'язку з простроченням сплати корабельного збору,

- 1716,20 грн. - інфляційні втрати, нараховані у зв'язку з простроченням сплати корабельного збору.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що у зв'язку із заходженням суден відповідача на зовнішній рейд для здійснення вантажних операцій, у нього в силу положень нормативно-правових актів виникло зобов'язання по сплаті портових зборів, а саме корабельного, адміністративного та санітарного.

Як на правову підставу своїх вимог позивач послався на приписи:

- ст.85 Кодексу торговельного мореплавства України, згідно положень якої будь-яке судно під час перебування в морському порту зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі ті, що зокрема стосуються портових зборів;

- на приписи ст. 22 Закону України "Про моськи порти України", згідно яких у морському порту справляються портові збори такі як корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний;

- на Порядок справляння та розміри ставок портових зборів, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 року № 316;

- на п. 37 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України про те, що портовий адміністративний збір належить до доходів загального фонду Державного бюджету України;

- на приписи ст. 625 Цивільного кодексу України щодо обов'язку боржника у разі прострочення виконання грошового зобов'язання сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та 3% річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом;

- на приписи ст. ст. 525, 526 ЦК України за якими зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Ухвалою суду від 26.06.2018 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з наявністю недоліків та зазначено, що строк для усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалу суду від 26.06.2018 року отримано позивачем 02.07.2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (том 1 а.с. 84).

Заява про усунення недоліків з додатками була надана позивачем до канцелярії суду 10.07.2018 року (том 1 а.с. 86).

Враховуючи викладене, позивачем усунуто недоліки позовної заяви у визначений судом десятиденний строк.

Ухвалою суду від 16.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 13.08.2018 року.

Ухвалою суду від 13.08.2018 року продовжено строк підготовчого провадження до 16.10.2018 року, підготовче засідання відкладено на 05.10.2018 року.

05.10.2018 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.11.2018 року.

19.11.2018 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідач у відзиві на позов (том 1 а.с. 176-182) та письмових запереченнях (том 3 а.с. 56-89) проти позову заперечує. Зазначає, що адміністративний та корабельний збори були оплачені відповідачем платіжним дорученням № 63698 від 10.11.2015 року. Послався на ст. 599 ЦК України, згідно якої зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. По всім суднам, що здійснювали перевезення вантажу з терміналів відповідача до зовнішнього рейду порту Миколаїв і зворотнє повернення суден в баласті до терміналу відповідача було сплачено 1 ставку корабельного збору за вхід в акваторію порту, 1 ставку корабельного збору за вихід з акваторії порту, 1 ставку адміністративного збору за заходження в порт.

13.08.2018 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (том 2 а.с. 58-77).

15.11.2018 року до суду від відповідача надійшло клопотання (розрахунок), згідно якого відповідач просить закрити провадження у справі в частині стягнення 217,59 грн. - корабельного збору та 56,33 грн. - адміністративного збору, відмовити у стягненні 4580,58 грн. - корабельного збору та відповідно нарахованих на них 411,62 грн. - 3% річних та 1638,37 грн. - збитків від інфляції (том 3 а.с. 149-150).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів, 04.10.2010 року між ДП «Адміністрація морських портів України» (Порт) та ТОВ СП «Нібулон» (Агент) укладено Договір № 7-С (з урахуванням Додаткових угод за № 1 від 17.06.2013 року, за № 2 від 20.06.2013 року, за № 3 від 16.01.2015 року) (далі - Договір), за умовами якого порт надає послуги згідно з письмовими заявками Агента по обслуговуванню суден, а Агент приймає ці послуги та оплачує їх вартість згідно доручень від імені та за рахунок судновласника на умовах цього Договору. Пунктом 2.2.3 Договору визначено, що Агент зобов'язаний отримувати від Порту рахунки на портові збори і сплачувати їх до відходу судна з порту.

Пунктом 3.2 Договору (з урахуванням Додаткової угоди № 2 від 20.06.2013 року до Договору) передбачено, що Агент здійснює остаточні розрахунки за портові збори - до виходу судна з Порту, а за інші послуги до 20-го числа місяця, наступного за звітним на підставі підтверджуючих документів та приймально-здавальних актів. Оплату рахунків Порту Агент здійснює в безготівковій формі відповідно до норм законодавства України про здійснення безготівкових розрахунків по суднам, що плавають під іноземним - прапором - у ВКВ, а під прапором України - в національній валюті України. Перерахунок сум портових зборів та інших послуг у доларах США в гривні або навпаки здійснюється по курсу НБУ на дату відходу судна з порту, а у випадку зміни агента/фрахтувальника в Порту - на дату закінчення вантажних робіт.

ДП «Адміністрація морських портів України» отримало заявки ТОВ СП «Нібулон» від 18.06.2015 року за № 7939/3-15/33, № 7936/3-15/33, №7937/3-15/33, відповідно до яких останній просив Позивача дозволити довантаження судна «MIA» пшеницею в обсязі 8000 т. на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, в районі банки Трутаєва, силами та засобами відповідача (т. 1 а.с. 105-107).

21.06.2015 року судно «MIA» прийшло на зовнішній рейд Миколаївського морського порту для навантаження пшеницею. Використання місця для навантаження вантажу на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту силами та засобами ТОВ СП «Нібулон» підтверджується відповідним актом наданих послуг від 24.06.2015 року за №29841512 (т. 1 а.с. 135).

Для проведення та виконання вантажних операцій на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту Відповідачем було застосовано кранове судно «Святий Миколай», буксир «Лідіївський», баржі NBL-023, NBL-004.

Вказаними суднами відповідача були здійснені наступні входи та виходи до зовнішнього рейду Миколаївського морського порту:

- крановим судном «Святий Миколай» 18.06.2015 року здійснено вхід до зовнішнього рейду акваторії Миколаївського морського порту, а вихід 22.06.2015 року;

- буксиром «Лідіївський» здійснено вхід до зовнішнього рейду акваторії Миколаївського морського порту та вихід 22.06.2015 року;

- баржею NBL-023 здійснено вхід 21.06.2015 року до зовнішнього рейду акваторії Миколаївського морського порту та вихід 23.06.2015 року;

- баржею NBL-004 здійснено вхід 22.06.2015 року до зовнішнього рейду акваторії Миколаївського морського порту та вихід 23.06.2015 року;

Таким чином, для виконання вантажних операцій суднами відповідача - крановим судном, буксиром та баржами з 18.06.2015 року по 23.06.2015 року було здійснено 8 заходжень (вхід та вихід) на зовнішній рейд Миколаївського морського порту згідно переліку, який наведений у додатку №4,5 до позову (т. 1 а.с. 103, 104), що підтверджується дорученнями ТОВ СП «Нібулон», коносаментами на баржі, здавальними актами.

Заходження суден ТОВ СП «Нібулон» на зовнішній рейд Миколаївського морського порту Позивач, зокрема підтверджує актом наданих послуг (виконаних робіт)№34071512 від 30.06.2015 року, на підставі якого Позивачем було виставлено Відповідачу рахунок 34071512 від 30.06.2015 року на загальну суму 8872, 72 грн. разом із ПДВ, з яких 882,50 грн. адміністративний збір, 7990,20 грн. корабельний збір (т. 1 а.с. 136, 138).

Виставлена Позивачем до сплати сума була частково оплачена Відповідачем 20.07.2015 року, а саме по корабельному збору в сумі 3192,05 грн. та з адміністративного збору в розмірі 826,18 грн., в зв'язку із чим позивач просить стягнути з відповідача борг з корабельного збору в розмірі 4798,17 грн. та з адміністративного збору - 56,32 грн.

Зокрема, 05.11.2018 року - після порушення провадження у даній справі платіжним дорученням №78533 відповідачем було сплачено 273,92грн., з яких 217,59 грн. відповідач відніс на оплату заборгованості із корабельного збору за вихід буксиру «Лідіївський» та 56,33 грн. на сплату адміністративного збору по буксиру «Лідіївський».

При цьому, відповідач стверджує, що залишок спірної суми із корабельного збору в сумі 4580,58 грн. з яких 4520,27 грн. ним було сплачено згідно платіжного доручення №63698від 10.11.2015 року, а саме за вхід та вихід судна «Святий Миколай», за вхід баржі НБЛ-023, за вхід буксиру «Лідіївський» та за вихід баржі НБЛ-004, а різницю між спірною сумою боргу та сумою оплати за платіжним дорученням №63698 від 10.11.2015 року (4580,58 грн. - 4520,27 грн.) в розмірі 60,31 грн. було доплачено №78533 від 05.11.2018 року.

З огляду на це відповідач вважає, що провадження у справі в частині оплати 56,33 грн. адміністративного збору та 217,38грн. корабельного збору підлягає закриттю, а в частині стягнення залишку спірної суми із корабельного збору в сумі 4580,58 грн. та нарахованих на суми заборгованостей 3% річних і втрат від інфляції відмовити.

В даному випадку предметом спору у даній справі є вимоги ДП «Адміністрація морських портів України» до ТОВ СП «Нібулон» про стягнення заборгованості по сплаті корабельного та адміністративного зборів, а також нарахованих на вказані суми заборгованостей 3% річних та втрат від інфляції за період з червня 2015 року по червень 2018 року.

Статтею 85 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено, що під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримувати чинних законів і правил України, у тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища. Положеннями ст. 22 Кодексу торговельного мореплавства України передбачено, що у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

Процедура справляння портових зборів та розміри ставок портових зборів в України встановлені Порядком справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України за № 316 від 27.05.2013 року та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 року за №930/23462 (далі - Порядок).

Розділом II Порядку врегульовано порядок справляння корабельного збору, яким передбачено, що із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.

Пунктом 7.1 Порядку визначено, що адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.

Отже, для справляння адміністративного збору значення має факт заходження судна у порт, а для справляння корабельного збору - вхід/вихід в/з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів).

Вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди належать до групи А (додаток 1 Порядку).

Пункт 1.5 Порядку встановлено, що нарахування портових зборів здійснюється з умовного об'єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України за № 814 від 08.06.1998 року «Про вдосконалення технічного, класифікаційного і судноплавного нагляду на морському і річковому транспорті» передбачено, що Регістр судноплавства України здійснює технічний та класифікаційний нагляд за виконанням на суднах вимог міжнародних договорів України. Регістром судноплавства України у пункті 1.2.1 Правил класифікації та побудови морських суден, визначено, що вантажне судно - будь-яке судно, що не є пасажирським (суховантажне, наливне, транспортний рефрижератор, криголам, буксир, штовхан, рятувальне, технічного флоту, кабельне, промислово-транспортне, спеціального призначення та інше непасажирське судно).

Таким чином, з огляду на вищезазначене, судна, які були задіяні ТОВ СП «Нібулон» для завантаження судна «МІА» на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, належать до групи А.

Умовний об'єм суден, які були задіяні ТОВ СП «Нібулон» при завантаженні судна «МІА» на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту, дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює (пункт 1.5 Порядку) та становить:

- КС Святий Миколай: 49,63 м * 22,00 м * 4,86 м = 5 306 м3;

- буксир «Лідіївський»: 27,64 м * 8,30 м * 4,30 м = 986 м3;

- баржа NBL-013: 86,40 м * 16,00 м * 5,20 м = 7 188 м3;

- баржа NBL-020: 86,40 м * 16,00 м * 5,20 м = 7 188 м3;

- баржа NBL-021: 86,40 м * 16,00 м * 5,20 м = 7 188 м3;

Пунктом 7.1 Порядку встановлено, що із суден груп А, Б, В і Г у каботажному плаванні адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт за ставкою: 0,0022 долара США за 1 куб.м умовного об'єму судна.

Відповідно до п. 2.1 Порядку для суден груп А, Б і Г у каботажному плаванні нарахування корабельного збору здійснюється за кожний вхід в акваторію морського порту Миколаїв і вихід з неї за ставкою 0,0085 долара США за 1 куб. м. об'єму судна.

Частиною 1 статті 1 та частиною 1 статті 8 Закону України «Про морські порти України» встановлено, що морським портом є визначені межами територія та акваторія, обладнані для обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та експедиційних робіт, а також інших пов'язаних з цим видів господарської діяльності; підставою для нарахування адміністративного та корабельного зборів є факт заходження судна в акваторію морського порту.

Акваторія морського порту (портова акваторія) - визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України»).

Положеннями п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України» визначено, що рейд частина акваторії морського порту, що використовується для стоянки суден на якорі, у тому числі для ремонту суден, посадки (висадки) пасажирів, проведення вантажно-розвантажувальних робіт, в її незахищеній частині (зовнішній рейд) або в частині, захищеній повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження (внутрішній рейд).

Межами морського порту є межі його території та акваторії (ст. 8 Закону України «Про морські порти України»).

Межі акваторій морських портів визначаються і змінюються Кабінетом Міністрів України без порушення меж акваторій суміжних морських рибних портів та річкових портів.

Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 934 від 22.10.2008 року Про межі акваторії морського порту Миколаїв визначено, що акваторія порту включає:

- водний простір р. Південний Буг, обмежений береговою лінією, лінією кордонів причалів та лініями, що з'єднують точки з такими координатами...;

- водний простір тринадцятого коліна Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (БДЛК) (підхідний канал порту) та першого коліна каналу акваторії порту Миколаїв;

- водний простір територіального моря в районі банки Трутаєва для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт, обмежений лініями, що з'єднують точки за такими координатами...;

- водний простір територіального моря (акваторія приписаного портового збору пункту Очаків), обмежений береговими гідротехнічними спорудами та лініями, що з'єднують точки з такими координатами...:

- акваторію підхідного каналу портового пункту Очаків завширшки 200 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу у напрямку 30*-210* між лініями, що з'єднують точки з такими координатами ...;

- акваторію портового пункту Очаківського каналу завширшки 100 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу.

Згідно Лоції Чорного та Азовського морів на води України Миколаївський морський порт розташовано біля лівого берега річки східніше Каботажного молу. Акваторія порту поділена на зовнішній та внутрішній рейди. Акваторія порту охоплює водний простір річки Південний Буг, обмежений береговою лінією причалів, тринадцятим коліно Бузько-Дніпровсько-Лиманського каналу (підхідний канал порту) та першим коліном каналу акваторії порту Миколаїв, що є внутрішнім рейдом порту; акваторію приписаного портового пункту Очаків і підхідного каналу портового пункту Очаків; а також водний простір в районі банки Трутаєва, що є зовнішнім рейдом порту. Зовнішній рейд порту використовується для відстою суден, що прямують у порт, та проведення вантажних робіт.

Враховуючи викладені вище норми права, а також підтвердження матеріалами справи факту заходження суден ТОВ СП «Нібулон» у означений період на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків), а також виходу цих суден з акваторії порту у цей же період Позивачем обґрунтовано нараховано Відповідачеві адміністративний збір (за кожне заходження судна в акваторію морського порту) та корабельний збір (за кожний вхід/вихід в/з акваторії морського порту) відповідно до ставок, визначених Порядком.

Переміщення суден відповідача (від ділянки акваторії до ділянки акваторії) є внутрішньо портовими та не пов'язані з виходом з порту, оскільки судно прямувало з однієї ділянки в межах акваторії порту до іншої ділянки в межах акваторії порту, тобто роботи проводились в режимі плавання в портових водах, що в розумінні пунктів 17, 32 Положення про портові збори.

Платіжним дорученням №63698 від 10.11.2015 року Відповідач перерахував Позивачеві 4520,27 грн., проте Позивач заперечує факт отримання цих коштів в рахунок сплати корабельного збору, зазначаючи про те, що за цим платіжним дорученням Відповідач сплатив корабельний збір з інших підстав, ніж заявлені у позові, а саме за рахунком №34091512 від 30.06.2015 року.

Позивачем не спростовано доводів відповідача за виконання якої саме послуги, за його переконанням, Відповідачем було перераховано вказану суму, обмежившись посиланням на те, що ТОВ СП «Нібулон» було оплачено інший рахунок, ніж той, на якому ґрунтуються позовні вимоги.

Загальний порядок здійснення переказу коштів в Україні, а також відповідальність суб'єктів переказу регулюються Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".

Пунктом 32.3 статті 32 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що банки зобов'язані виконувати доручення клієнтів, що містяться в документах на переказ, відповідно до реквізитів цих документів та з урахуванням положень, встановлених пунктом 22.6 статті 22 Закону.

Пунктами 3.1, 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України № 22 від 21.01.2004 року та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976 (далі - Інструкція), визначено, що платіжне доручення оформляється платником за формою, наведеною в додатку 2 до цієї Інструкції, згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до цієї Інструкції, та подається до банку, що обслуговує - його, у кількості примірників, потрібних для всіх учасників безготівкових розрахунків.

Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Пунктом 2.9 Інструкції передбачено, що банк не має права робити виправлення в розрахунковому документі клієнта, за винятком випадків, обумовлених пунктом 2.26 цієї глави та іншими нормативно-правовими актами Національного банку.

Платник має право в будь-який час до списання платежу з рахунку відкликати з банку, що його обслуговує, платіжні доручення в порядку, визначеному внутрішніми правилами цього банку. Платіжні доручення відкликаються лише в повній сумі (п. 2.29 Інструкції).

У розумінні наведених норм визначення призначення платежу належить виключно платнику. Платник може змінити реквізит "призначення платежу" до списання коштів з його рахунку, оформивши нове платіжне доручення. Відповідно отримувач коштів в свою чергу не вправі самостійно визначати порядок зарахування коштів, якщо платником чітко визначено призначення платежу. Спрямування коштів на погашення інших заборгованостей, ніж ті що визначені в призначенні платежу, може мати місце у випадку відсутності чіткого зазначення призначення платежу.

В даному конкретному випадку Відповідач у платіжному дорученні №63698 від 10.11.2015 року чітко визначив призначення платежу, надав повну інформацію про платіж (спрямування коштів), зазначивши в рахунок чого мають бути спрямовані сплачені ним кошти, а саме: "за адміністративний, корабельний збір зг. рах № 34091512 від 30.06.2015 року за дог. 7-С від 04.10.10, в т.ч. ПДВ 1572,69 грн."

Жодних доказів щодо помилковості перерахування вказаної суми грошових коштів чи доказів відкликання Відповідачем цього платіжного доручення для зміни призначення платежу матеріали справи не містять.

Зі змісту рахунку № 34091512 від 30.06.2015 року вбачається, що його було видано Позивачем на виконання умов Договору № 7-С від 04.10.2010 року, укладеного між сторонами. У цьому рахунку зазначені саме ті судна Відповідача, які здійснювали вантажні операції на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту: кранове судно "Святий Миколай", буксир «Лідіївський», баржі NBL-004, NBL-023. При цьому, реквізит рахунку "призначення платежу" містить інформацію про рейд ММТП- Нібулон, т/х «МІА». Отже, вказаний рахунок було виставлено Відповідачеві у зв'язку зі здійсненням останнім переліченими вище судами завантаження великотоннажного судна «МІА».

Пунктом 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору.

Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення (відкриття) провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.

Саме таку правову позицію викладено у постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18.

Враховуючи сплату Відповідачем після порушення провадження у даній справі заборгованості по корабельному збору в сумі 217,60 грн. та адміністративному збору в сумі 56,32 грн., що не заперечувалося жодною із сторін, провадження у справі в цій частині підлягає закриттю на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.

Оплата, яка була здійснена Відповідачем за платіжним дорученням №63698 від 10.11.2015 року на суму 4520,27 грн. свідчить про повне проведення ТОВ СП "Нібулон" розрахунків по сплаті корабельного збору, у зв'язку з чим у задоволенні решти вимог про стягнення основної заборгованості слід відмовити.

Щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат суд зазначає наступне.

Положеннями ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

З огляду на положення зазначеної норми, а також встановлений судом факт прострочення виконання Відповідачем зобов'язання зі сплати корабельного збору та адміністративного збору, Позивачем обґрунтовано заявлено позовні вимоги про стягнення 3% річних в сумі 79,55 грн. та інфляційних втрат в сумі 99,15 грн. за прострочення зобов'язання зі сплати корабельного збору та адміністративного збору з урахуванням дат здійснення відповідачем оплат, які підлягають стягненню з ТОВ СП "Нібулон" на користь ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії ДП "Адміністрація морських портів України".

В задоволенні решти вимог про стягнення відсотків річних та інфляційних втрат слід відмовити з підстав недоведеності Позивачем належними та допустимими в розумінні статей 76-77 Господарського процесуального кодексу України доказами обґрунтованості проведеного ним розрахунку.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 231, ст. ст. 232, 233, 237, 238, 241 ГПК України

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (54002, м. Миколаїв, Каботажний спуск, 1, код ЄДРПОУ 14291113) на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, код ЄДРПОУ 38728444):

72,65 грн. - нараховані 3% річних на заборгованість з корабельного збору;

79,01 грн. - втрати від інфляції нараховані на заборгованість з корабельного збору;

6,90 грн. - нараховані 3% річних на суму боргу з адміністративного збору;

20,14 грн. - втрати від інфляції нараховані на суму боргу з адміністративного збору,

а разом - 178,70 грн.

3. В частині позову щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (код ЄДРПОУ 14291113) на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) заборгованості з корабельного збору в розмірі 4580,58 грн., нарахованих 3% річних на суму боргу з корабельного збору в розмірі 365,61 грн., втрат від інфляції нарахованих на суму боргу з корабельного збору в розмірі 1637,19 грн. - відмовити.

4. Провадження у справі в частині стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (код ЄДРПОУ 14291113) на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) заборгованості із корабельного збору в розмірі 217,59 грн., та заборгованості з адміністративного збору в розмірі 56,32 грн. - закрити.

5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (54002, м. Миколаїв, Каботажний спуск, 1, код ЄДРПОУ 14291113) на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 38727770) в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) (54020, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, код ЄДРПОУ 38728444) суму судового збору в розмірі 105,72 грн.

Рішення може бути оскаржене до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку визначеному главою 1 розділу 4 ГПК України з врахуванням його перехідних положень.

Рішення набирає законну силу відповідно до ст. 241 ГПК України.

Повний текст рішення складено і підписано 28.11.2018 року.

Суддя А.П. Алексєєв