ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
05.07.07
Справа № А-8/78
Господарський суд Івано-Франківської області у складі :
Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна
При секретарі Феденько Наталія Михайлівна
Розглянувши справу
за позовом ТзОВ "Олмон" вул.Визволення, 1, м.Надвірна, Івано-Франківська область,78400
до відповідача ДПІ в Надвірнянському районі вул.Визволення, 2, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0001522301/3 від 03.05.07
За участі представників :
Від позивача: Швець З.Я., (довіреність №18 від 11.06.07) представник;
Від відповідача: Гуменюк Б.С., (довіреність №4025/10 від 16.05.07) представник ДПІ; :
Встановив: до господарського суду Івано- Франківської області подано позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0001522301/3 від 03.05.07
Позовні вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення- рішення ДПІ в Надвірнянському районі за наслідками проведеної перевірки було оскаржене ТзОВ "Олмон" до ДПА України, якою прийнято рішення за результатами розгляду скарги №3781/6/25-0515 від 18.04.07 про скасування податкового повідомлення- рішення ДПІ в Надвірнянському районі в частині донарахованих 65865грн. податку на прибуток. Позивач вважає, що ДПА України визнала, що товариством порушення податкового законодавства не допущено, тому підстави для застосування штрафних санкцій згідно із ст.17 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відсутні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та додатково зазначив, що правові підстави для того, щоб вважати поворотною фінансовою допомогою внесені засновником товариства на його рахунок кошти відсутні.
Відповідач проти позову заперечив, вказавши, що ТзОВ "Олмон" необхідно було включити суми поворотної фінансової допомоги 263458грн.: -до складу валових доходів (доходи з інших джерел) в податковій декларації за 11 місяців 2005 року; -до складу валових витрат в податковій декларації за 2005 рік. Як стверджує відповідач, по даних бухгалтерського обліку ТзОВ "Олмон" за жовтень- листопад 2005 року отримано поворотну фінансову допомогу (поповнення обігових коштів) від одного із засновників товариства в сумі 263458грн. Тобто, на думку відповідача, ТзОВ "Олмон" занижено валові доходи (доходи з інших джерел) в податковій декларації за 11 місяців 2005 року на 263458грн. та занижено валові витрати в податковій декларації за 2005 рік на 263458грн.
Представник відповідача заперечення проти позову підтримав.
В ході судових засідань, суд встановив, що ДПІ в Надвірнянському районі була проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.05 по 30.09.06. За наслідками перевірки був складений акт №689/23-32472652 від 18.12.06. На підставі висновків, наведених в акті податковою інспекцією винесено податкове повідомлення- рішення №0001522301/0 від 25.12.06, яким визначено суму податкового зобов"язання з податку на прибуток в розмірі 98798грн., в тому числі 65865грн. основного платежу та 32932,50грн. штрафних (фінансових) санкцій. Вищезазначене податкове повідомлення- рішення було оскаржено ТзОВ "Олмон" до ДПА України. За результатами розгляду скарги ДПА України прийнято рішення №3781/6/25-0515 від 18.04.07, яким скасовано податкове повідомлення- рішення №0001522301/0 від 25.12.06 та скасовано донараховану суму податку на прибуток в розмірі 65865грн., в частині штрафних санкцій на суму 32932,50грн. повідомлення- рішення залишено без змін, у зв"язку з цим, податковою інспекцією винесено нове податкове повідомлення- рішення №0001522301/3 від 03.05.07.
Як вбачається з матеріалів справи, протоколом зборів засновників ТзОВ"Олмон" від 03.10.05 були засвідчені наміри засновників збільшити статутний фонд товариства на 500000грн. Протоколом від 23.11.05 засновники товариства узгодили новий розмір статутного фонду та розміри часток засновників.
27.12.05 такі зміни зареєстровані державним реєстратором, що також було встановлено під час перевірки (стор.3 акту).
Згідно банківських виписок, протягом жовтня- листопада 2005 року до товариства поступило від одного із засновників на рахунок №422 "інший вкладений капітал" кошти на загальну суму 263458грн. (стор. 29 акту). Згідно поданих представником відповідача зразків банківських виписок, змістом операції в них зазначено "поповнення обігових коштів засновником".
Суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п.п.4.1.6п.4.1ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" валовий дохід включає доходи з інших джерел, у тому числі , але не виключно у вигляді сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповерненою на кінець такого звітного періоду від осіб, що не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із законодавством мають пільги з цього податку, включаючи право застосовувати ставку податку нижчу, ніж установлена пунктом 7.2 статті 7 або статтею 10 цього Закону. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, такий платник податку збільшує суму валових витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. При цьому валові доходи такого платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов'язання особи, що надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні. Як виняток з правила, визначеного цим абзацом, операції з отримання (надання) фінансової допомоги між платником податку та його філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, розташованими на території України, не призводять до зміни їх валових витрат або валових доходів.
Поворотна фінансова допомога в розумінні п.п.1.22.2 п.1.22 ст.1 цього ж Закону - це сума коштів, передана платнику податку у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.
Обставини справи свідчать про те, що одержані в жовтні- листопаді 2005 року товариством від його засновника кошти в сумі 263458грн. використані товариством для поповнення статутного фонду у відповідності із рішеннями зборів учасників від 03.10.05 та 23.11.05. Про таке свідчать подальші дії позивача щодо реєстрації змін до статуту 27.12.05 та відображення в бухгалтерському обліку в грудні 2005 року одержаних коштів наступною проводкою:
д-т рах. 422 "інший вкладений капітал" к-т рах. 40 "статутний капітал", що вбачається з акту перевірки (стор.30).
Відповідно до п.п.4.2.5 п.4.2 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не включаються до складу валового доходу суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.
Тобто за змістом наведеної норми внески до статутного фонду не приймають участь у оподаткуванні та не впливають на розмір податкових зобов"язань з податку на прибуток. В зв"язку з цим, суд вважає, що рішення про визначення податкового зобов"язання та застосування штрафних санкцій може вважатися обгрунтованим тільки у разі існування фактичного податкового зобов'язання, що виникає з реальних показників фінансово-господарської діяльності платника податків.
В даному випадку реальним призначенням коштів, що обліковувались на рахунках "інший вкладений капітал" було збільшення статутного фонду, тому доводи податкового органу про включення цих коштів до валових доходів суд не може визнати обгрунтованим.
Роблячи такий висновок, суд зазначає, що план рахунків бухгалтерського обліку не передбачає спеціального рахунку для облікування внесків, що вносяться перед реєстрацією змін до статутного фонду. Водночас, ч.3ст.144 Цивільного кодексу України встановлює обов"язок участників товариства з обмеженою відповідальністю до моменту державної реєстрації сплатити не менш ніж 50% суми своїх вкладів, а за змістом ч.13 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Суд, також, вважає за необхідне вказати, що податковою інспекцією не подано доказів та не наведено фактів, які б свідчили про те, що внесені засновником кошти мають поворотний характер або підлягають компенсації, однак за змістом ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Судом при розгляді даної справи встановлено відсутність підстав для донарахування податкового зобов"язання з податку на прибуток, відсутність порушень податкового законодавства з боку позивача, отже, штрафні санкції застосовані податковою інспекцією необгрунтовано.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.124 Конституції України, ч.3 ст.144 Цивільного кодексу України, п.п.4.1.6п.4.1ст.4, п.п.4.2.5 п.4.2 ст.4, п.п.1.22.2 п.1.22 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.9, 71, ч.1 ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задоволити.
Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ в Надвірнянському районі від №0001522301/3 від 03.05.07 в сумі 32932,50грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ "Олмон" вул.Визволення, 1, м.Надвірна, Івано-Франківської області 3,40грн. судового збору.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою стягувача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне
оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається
протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
постанова підписана 09.07.07 Постанова внесена в діловодство___________