Провадження № 3/359/3745/2018
Справа № 359/9787/18
М № 0796/12500/18
«30» листопада 2018 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Бондаренко І.А., за участю представника митниці Фомичова Д.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Німеччина м. Гера, місце проживання АДРЕСА_1; працює: радник міжнародного женевського центру розмінування, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 10.10.2015, орган що видав Botschaft Bern,
18.10.2018 року о 18 годині 10 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), який прилетів до України з Швейцарії, м. Женева, рейсом № 486літаком а/к «МАУ», своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України пасажиру було задано питання щодо наявності в нього готівкових коштів, на що він відповів, що має при собі приблизно 11000 євро. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де ним була видана готівка в розмірі 10900 євро. Готівка знаходилась у відкритому паперовому конверті який містився в сумці пасажира (ручна поклажа).
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3) вся готівка в розмірі 10900 євро належать міжнародній організації женевського центру розмінування в якій він працює та були отримані для оплати проживання та організації трейнінгу в сфері розмінування.
Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянину Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3) було пропущено 10000 євро. За протоколом про порушення митних правил вилучено 900 євро.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування готівки не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівкових коштів в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для нерезидентів України, відповідно до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженою Постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р., мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, не встановлено.
ОСОБА_3 (ОСОБА_3) до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду клопотань не надійшло.
Представник особи, яка притягається до відповідальності - Камінер Т.В. до суду не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. До початку розгляду надала пояснення в яких зазначила, що метою прибуття ОСОБА_3, який обіймає посаду радника Женевського Міжнародного Центру Гуманітарного Розмінування, до України було проведення курсу з протимінної діяльності для перекладів для співробітників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ у Харкові. Готівкові кошти були отримані ним в обсязі достатньому для покриття адміністративних витрат, а саме оплати проживання та організації тренінгу, в розрахунковому відділі Женевського Центру. Вважає, що подальше утримання та конфіскація вилучених коштів не сприятимуть досягненню мети покарання, а тому мають бути повернуті для можливості їх подальшого використання для реалізації завдань в сфері гуманітарного розмінування. При вирішенні справи просить врахувати сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини і повернути вилучену валюту.
Представник митниці протокол підтримав та зазначив, що громадянин Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Суддя, заслухавши думку представника митниці та представника особи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_3 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил, громадянин ОСОБА_3 обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України кошти не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Відповідно до п. 3 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, Фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Суддя критично ставиться до посилань представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на необхідність накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу без застосування конфіскації вилученої валюти, оскільки санкція ст. 471 МК України є безальтернативною та передбачає накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та конфіскацію предметів (грошових коштів), порядок переміщення через митний кордон України яких було порушено. Нормами Митного Кодексу України не передбачено можливості накладання стягнення у розмірі меншому ніж передбачено санкцією відповідної статті. Тому, призначення стягнення відповідно до санкції вказаної статті, не можна вважати занадто суворим.
Крім того, слід зазначити, що під час розгляду справи представником особи не надано жодних належних доказів походження коштів (зняття готівки з рахунків у банках чи інших платіжних документів від розрахункового відділу ЖМЦГР) та те, що конфіскація вилучених коштів покладе на громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3) «індивідуальний надмірний тягар» та поставить останнього в скрутне матеріальне становище.
Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.
На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Вина правопорушника підтверджується: даними протоколу про порушення митних правил № 0796/12500/18 від 18.10.2018, даними письмових пояснень правопорушника, даними доповідної записки, копією переліку іноземної валюти, затриманої по протоколу, описом предметів.
Своїми діями громадянин Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення готівки через митний кордон України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.
Зважаючи на викладене, матеріали справи, встановлені судом обставини та зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином з правопорушника на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 41 грн. 02 коп.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_3, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. 3, ст. 10, ст. 366, ст. 462, ст. 471, ст. 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя,
Визнати винним громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 10.10.2015, орган що видав Botschaft Bern, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., на користь держави (Державний бюджет України, ЄДРПОУ: 38007070, МФО: 899998, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, р/р 31119106510004, КБК: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050), що підлягає зверненню на вилучену згідно протоколу суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.
Вилучену в громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 10.10.2015, орган що видав Botschaft Bern, валюту у розмірі: Євро, за курсом НБУ станом на 18.10.2018 р., за 100 євро - 3218-8179 грн., кількістю 900, вартістю 28969 грн. 36 коп.; відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0796/12500/18 - конфіскувати в дохід держави (отримувач: Державна фіскальна служба України, код ЄДРПОУ: 39292197, МФО банку: 380805, банк отримувача: ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», код бюджетної класифікації: 24010300, код виду надходжень: 052).
Стягнути з громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 10.10.2015, орган що видав Botschaft Bern, на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Стягнути з громадянина Німеччини ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Німеччини НОМЕР_1, виданий 10.10.2015, орган що видав Botschaft Bern, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 41 грн. 02 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя І.А. Бондаренко