Постанова від 31.10.2018 по справі 308/9675/18

Справа № 308/9675/18

3/308/4163/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., розглянувши адміністративні матеріали старшого державного виконавця Ужгородського міського відділу ДВС ГУТУЮ у Закарпатській області ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності боржника ОСОБА_2, 17.01.1973р.н. мешк. м. Ужгород, вул.Айвазовського, 18/35 Закарпатської області, за ст. 183-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності боржника ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 мешк. м.Ужгород, вул.Айвазовського, 18/35, Закарпатської області, за ст. 183-1 КУпАП.

Суддя, дослідивши адміністративні матеріали, вважає, що такі підлягають поверненню для належного оформлення з наступних підстав.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №б/н від 21.08.2018 року, встановлено, що на виконанні в Ужгородському міського відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області перебуває виконавче провадження АСВП №37690555 з примусового виконання виконавчого листа №711/162/2012 виданого 21.03.2012р. Ужгородським міськрайонним судом про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання доньки Анастасії, 16.11.2008р.н. в розмірі 500 грн. щомісячно починаючи з 17.01.2012 року і до її повноліття.

22.04.2013 р. було відкрито виконавче провадження з примусового виконання даного виконавчого документу.

Згідно розрахунку заборгованості від 21.08.2018, станом на 21.08.2018/р. сума заборгованості ОСОБА_2 зі сплати аліментів на користь ОСОБА_3, на утримання доньки Анастасії, 16.11.2008р.н., становить 26 500 гривень та в сукупності перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу до виконання.

19.07.2018р. на адресу боржника ОСОБА_2 надіслано виклик для явки у відділ ДВС на 10-30 год. на 25.07.2018р. для дачі пояснень з приводу заборгованості зі сплати аліментів та щодо присутності під час складання протоколу про адміністративне правопорушення визначене ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак, 25.07.2018 року боржник ОСОБА_2 не з'явився за адресою місцезнаходження Ужгородському міському відділ відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області.

При цьому немає доказів які б підтвердили отримання повідомлення боржником ОСОБА_2

Таким чином, особа відносно якої складено протокол, не ознайомлена з ним, в протоколі відсутній підпис боржника ОСОБА_2, так само відсутні відомості про те, що останній відмовився від підпису чи дачі пояснень. Натомість міститься відмітка про те, що особа відносно якої складено протокол була відсутня під час його складання.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Згідно положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.

Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення згідно ст. 256 КУпАП зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підпису. Власноручно викладені цією особою пояснення та зауваження додаються до протоколу, про що до нього вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення та/або зауваження. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дати пояснення і підписати протокол у ньому робиться запис про це. При складанні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обв'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Однак наявний у справі протокол про адміністративне правопорушення №б/н від 21.08.2018 року зазначеним вимогам не відповідає.

У протоколі зазначено, що він складений відносно боржника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, при цьому відсутній підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутні відомості про те що особі роз'яснено його права відповідно до ст. 268 КУпАП, а також відсутні його пояснення. При цьому протокол також не містить відомостей про, те,що ОСОБА_2 відмовився від підпису і від дачі пояснень.

Разом з тим, жодних належних доказів, які б підтвердили отримання боржником ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення до матеріалів справи не додано.

Таким чином, ОСОБА_2 не приймав участі при складанні протоколу про адміністративне правопорушення , не проведено його опитування, протокол про адміністративне порушення складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративній відповідальності, а даних про відмову підписати, чи одержати примірник протоколів в справі немає, як і немає даних про підтвердження отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколу про адміністративне правопорушення до направлення такого до суду. Посадові особи, які складають протокол, зобов'язані забезпечити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, можливість скористатись правами, що їй гарантовані законом, в тому числі і право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, а також користуватися іншими правами, наданими їм законом.

Також направлений до суду протокол про притягнення до адміністративної відповідальності боржника ОСОБА_2, 17.01.1973р.н. мешк. м. Ужгород, вул.Айвазовського, 18/35 Закарпатської області, за ст. 183-1 КУпАП не містить номеру.

Крім того, з вказаного протоколу вбачається, що дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ст. 183-1 КУпАП, без зазначення частини, в той час як вказана норма статті містить декілька частин. При цьому суд позбавлений можливості самостійно кваліфікувати дії особи за частиною статті КУпАП.

Відповідно до ст.276 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на те, що складання протоколу та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне направити дану справу до Ужгородського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, для дооформлення.

Керуючись ст.ст. 221, 251 ч.1 ст.256, 278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності боржника ОСОБА_2, 17.01.1973р.н. мешк. м. Ужгород, вул. Айвазовського, 18/35 Закарпатської області, за ст. 183-1 КУпАП повернути до Ужгородського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, для належного оформлення та усунення вищевиявлених судом недоліків згідно вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 року в справі № 2-рп/2015, оскарженню не підлягає.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_4