04 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/2213/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року, головуючий суддя - Остап'юк С.В., ухвалене у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В липні 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Івано-Франківського ОВК, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення; зобов'язати повторно розглянути документи, щодо надання йому статусу учасника бойових дій.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що позивач звернувся до відповідача із документами, встановленими пунктом 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №413 від 20.08.2014, для надання йому статусу учасника бойових дій. Однак, рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв'язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано протокол комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників за №10 від 20.06.2018 року, в частині відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу учасника бойових дій; зобов'язано комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повторно розглянути документи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) щодо надання позивачу статусу учасник бойових дій та прийняти відповідне рішення.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, Івано-Франківський ОВК оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення було порушено вимоги абзаців 1 та 2 пункту 2 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 20.06.2017 року між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України укладено контракт про проходження громадянином України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, терміном на шість місяців.
Наказом командира 14 окремої механізованої бригади за №112-РС від 20.06.2017 року солдата запасу ОСОБА_1 призначено на посаду водія кулеметного взводу 3-го механізованого батальйону.
Згідно наказу за №142 від 07.07.2017 року командира військової частини НОМЕР_3 позивач 07.07.2017 року вибув у відрядження в Луганську область, в розпорядження керівника оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» для безпосередньої участі в антитерористичній операції.
Відповідно до витягу з наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» за №191 від 08.07.2017 позивач прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань.
Згідно з витягом з наказу за №230 від 01.11.2017 командира військової частини НОМЕР_3 позивач з 01.11.2017 року вибув в пункт постійної дислокації.
20.12.2017 року наказом командира 14 окремої механізованої бригади за №244-РС солдата за контрактом ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із закінченням строку військової служби за контрактом.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України виданої солдату ОСОБА_1 , останній дійсно в період з 08.07.2017 року до 01.11.2017 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (м. Щастя, м. Станиця Луганська Луганської області). Ця довідка є підставою для надання особі учасника бойових дій.
Після звільнення з військової служби за контрактом позивач звернувся в Богородчанський РВК із відповідними документами для отримання статусу учасника бойових дій, однак, відповідного рішення позивач не отримав.
19.06.2018 року позивач звернувся до комісії з питань визначення учасника бойових дій Івано-Франківського обласного комісаріату із заявою про отриманням статусу учасника бойових дій, до заяви долучив: довідку про безпосередню участь в антитерористичної операції за №8990 від 27.11.2017 року, витяги з наказів командира військової частини НОМЕР_3 за №191 від 08.07.2017 року, №277 від 20.12.2017 року, копію паспорта громадянина України, копію ідентифікаційного номера, згоду на збір та обробку персональних даних, дві фотокартки.
20.06.2018 року рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв'язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Позивач, не погодившись рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників від 20.06.2018 року, звернувся із даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що витяг з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України не є виключним документом, який підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення та який є єдиною підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно із п. 19 ч. 1 статті 6 цього Закону учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.
Відповідно до пункту 4 даного Порядку підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Пунктом 7 Положення встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, зокрема, такими є: відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення; надання недостовірних даних про особу; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
З матеріалів справи видно, що рішенням комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повернуто документи на доопрацювання в Богородчанський районний військовий комісаріат, у зв'язку з відсутністю витягів з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно наказу за №142 від 07.07.2017 року командира військової частини НОМЕР_3 позивач 07.07.2017 року вибув у відрядження в Луганську область, в розпорядження керівника оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» для безпосередньої участі в антитерористичній операції, відповідно до витягу з наказу командира оперативно-тактичного угруповання «Луганськ» за №191 від 08.07.2017 позивач прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », згідно з довідкою військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, позивач дійсно в період з 08.07.2017 року до 01.11.2017 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції (м. Щастя, м. Станиця Луганська Луганської області)
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржене рішення відповідача - комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників не містить будь-яких підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, передбачених п. 7 Положення, оскільки витяг з наказів керівника антитерористичного центру Служби безпеки України не є виключним документом, який підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення та який є єдиною підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
А для повного відновлення порушених прав і свобод позивача слід зобов'язати комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників повторно розглянути документи ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасник бойових дій та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_2 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року у справі №809/1159/18 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді О. М. Довгополов
В. В. Святецький
Повний текст постанови складено 07.12.2018 року.