Справа № 560/3597/18
07 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у припиненні пенсійних виплат на адресу позивача ОСОБА_1.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести повний розрахунок із позивачем ОСОБА_1, та виплатити на його користь пенсійні виплати за період з вересня 2017 включно до прийняття судом рішення по суті спору.
4. Звільнити позивача від сплати судового збору, як особу, яка через свій майновий стан не має можливості його сплатити.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 19, 22, 24, 46 Конституції України.
Ухвалою суду від 19.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору. Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження - задоволено. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Від представника позивача 06.12.2018 надійшло клопотання про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача - Комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.
Надаючи правову оцінку поданому клопотанню, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч. 4 ст. 49 КАС України).
Згідно з ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Дослідивши подане клопотання, суд приходить до висновку про відсутність підстав в задоволенні клопотання про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача - Комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною першою статті 80 КАС України встановлено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність витребування доказів у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання позивача про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача - Комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради - відмовити.
Витребувати в Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином засвідчені:
1. рішення про припинення виплати позивачу пенсії;
2. інформацію про нараховану та виплачену пенсію за період з 2017 по 2018 роки.
Копії витребуваних документів надіслати до суду або подати до канцелярії суду протягом 5 днів з дня вручення йому ухвали.
Відповідно до ч. 6 - 9 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що відповідно до п. 3 ч.1 ст. 149 КАС України може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
Суд згідно з п. 4 ч. 2 ст. 149 КАС України може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя О.О. Михайлов