Справа № 1940/1480/18
30 листопада 2018 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.
представників позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" Кокітка М.І., Рачковської М.М., Мосійчука М.Д., довіреність №225 від 30.08.2018
представника відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області Чорнописької В.В., довіреність від 04.04.2018 №3197/10/19-00-10-02-12/7663
свідка Кавчака Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
26 липня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0006411401 та №0006431401 від 12.07.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.07.2018 позивачем було отримано податкові повідомлення-рішення форми "Р" № 0006411401 від 12.07.2018, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 317277,00 грн. та податкове повідомлення - рішення форми "ПН" №0006431401 від 12.07.2018, яким застосовано штраф в розмірі 105759,00 грн., прийнятими на підставі акта перевірки №1746/14-01/31877853 від 23.06.2018.
На думку позивача оскаржені податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають до скасування, оскільки висновок ГУ ДФС у Тернопільській області щодо встановлення порушень п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) в результаті чого TOB "Захід агропродукт" занизило податкові зобов'язання з податку на додану вартість всього в сумі 211518 грн., в тому числі за вересень 2017 року в сумі 113324 грн., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн., п.п.201.1., 201.7, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) не складання податкових накладних та відповідно відсутність їх реєстрації протягом граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних загальна сума податкових зобов'язань за якими склала 211518 грн. в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 113324 гри., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн. є необґрунтованим.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання у справі на 31.08.2018.
21.08.2018 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду представником відповідача подано клопотання про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву ТОВ "Захід агропродукт".
31.08.18 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду представником відповідача подано заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
У судовому засіданні яке відбулося 31.08.2018 представники позивача заперечували проти задоволення поданої заяви, однак, подану заяву, як клопотання задоволено та було здійснено перехід із спрощеного позовного провадження до загального за правилами статей 257, 260 КАС України, а також призначено підготовче судове засідання на 20.09.2018.
03.09.2018 на виконання вимог статей 160, 162 КАС України представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, в якому просить в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
10.09.2018 в порядку статей 160, 163 КАС України від позивача надійшла відповідь на відзив.
У підготовчому судовому засіданні 20.09.2018 представником відповідача заявлено клопотання про виклик в якості свідка ревізора, заперечень зі сторони представника позивача не було. Суд на місці ухвалив клопотання задовольнити, закрити підготовче провадження, призначити справу до розгляду по суті та призначити судове засідання на 22.10.2018.
Судове засідання 22.10.2018 відкладено на 31.10.2018 у зв'язку із перебування головуючого судді у відпустці.
Тернопільським окружним адміністративним судом судове засідання у даній справі, яке проводилося 31.10.2018 оголошувалася перерва до 30.11.2018.
В судовому засіданні 30.11.2018 представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив від 25.05.2018 (арк.спр.109-112), просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснила, що оскаржені дії відповідача щодо прийняття на підставі акта перевірки від 23.06.2018 №1746/14-01/31877853 податкових повідомлень-рішень форми "Р" №0006411401 від 12.07.2018 та форми "ПН"№0006431401 від 12.07.2018 здійснені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та ПК України, та посилаючись на пояснення викладені у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив (арк.спр.103-105), просила у задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" 29.01.2004 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.07.2018 (арк.спр.12-15). Одним з основних напрямків діяльності товариства є розведення свійської птиці.
Як слідує з матеріалів справи, відповідно до плану графіка проведення документальних перевірок на II квартал 2018 року, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, проведено документальну планову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2018, валютного законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2018, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2016 по 31.03.2018.
За результатами зазначеної перевірки складено акт від 23.06.2018 №1746/14-01/31877853 встановлено порушення ТОВ "Захід агропродукт" вимог податкового законодавства, а саме:
- пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) в результаті чого TOB "Захід агропродукт" занизило податкові зобов'язання з податку на додану вартість всього в сумі 211518 грн., в тому числі за вересень 2017 року в сумі 113324 грн., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн.,
- пунктів 201.1., 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) не складання податкових накладних та відповідно відсутність їх реєстрації протягом граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних загальна сума податкових зобов'язань за якими склала 211518 грн. в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 113324 гри., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн.,
- статті 2 Закону України №185/94-ВР від 23.09.1994 "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті " із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на дату виникнення правопорушення по контракту №890 від 28.04.2017 укладеному з фірмою-нерезидентом "Hellmann Poultry GmbH & Co.KG" (49377 Vechta, Kopernikusstrasse 6-1 O.Germany).
- пункту 176.2 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, Наказу ДПА України №1020 від 24.12.2010р. «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку», Наказу Мінфіну України №4 від 13.01.2015р. «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку» , а саме: частково невідображені суми нарахованого та виплаченого ПДФО та військового збору за 2016 р.р. фізичним особам (ознака 157).
- пункту 77.8 статті 177, а саме не одержано від громадян копії документів, що підтверджує їх державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, в результаті чого занижено ПДФО у сумі 3739,46 грн. та військовий збір у сумі 311,63 грн.
- підпунктів 266.3.1., 266,3.3., пункту 266.3, статті 266 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р.№ "55-VI, в результаті чого встановлено заниження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки всього в сумі 6654,79 грн.., в т.ч. за 2016 рік в сумі 4878,2 грн.., за 2017 рік в сумі 1123,2 грн., за 2018 рік в сумі 653,39 грн.
- підпункту 266.7.5 пункту 266.7 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 .№2755-VI встановлено не подання TOB "Захід агропродукт" податкових декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016-2018 роки.
- пункту 2.11 глави 2, пункту 7.41 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджено постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №63". зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (із змінами та доповненнями), а саме: працівником товариства подано авансовий звіт в якому витрачання готівкових коштів в сумі 33960,00 грн. не підтверджена розрахунковим документом про сплату готівки в сумі 33960,00 грн.
Предметом спору у даній адміністративній справі стали такі порушення:
- пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) в результаті чого TOB "Захід агропродукт" занизило податкові зобов'язання з податку на додану вартість всього в сумі 211518 грн., в тому числі за вересень 2017 року в сумі 113324 грн., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн.
- пунктів 201.1., 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із наступними змінами та доповненнями) не складання податкових накладних та відповідно відсутність їх реєстрації протягом граничного строку в Єдиному реєстрі податкових накладних загальна сума податкових зобов'язань за якими склала 211518 грн. в т.ч. за вересень 2017 року в сумі 113324 гри., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн., та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн.
На підставі даного акту відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0006411401 від 12.07.2018, яким збільшено суму грошового зобов'язання податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 317277,00 грн. та податкове повідомлення - рішення форми "ПН" №0006431401 від 12.07.2018 за яким застосовані штраф в розмірі 105759,00 грн.
При цьому враховано, що ТОВ "Захід агропродукт", здійснюючи сільськогосподарську діяльність, на протязі перевіреного періоду, а саме: до 01.01.2017 застосовувало спеціальний режим оподаткування ПДВ, здійснювало вирощування та реалізації сільськогосподарської продукції, в тому числі озимого ріпаку.
Податковим органом встановлено, що відповідно до документів підприємства, а саме: шляхових листів вантажного автомобіля, вагових реєстрів по обліку зерна з поля, книг складського обліку та даних рахунків бухгалтерського обліку (Дт27), ТОВ "Захід агропродукт" в 2017 році здійснено возку з поля озимого ріпаку урожаю 2017 року в кількості 1113,56 тон.
Однак, у 2017 році товарного залишку озимого ріпаку урожаю 2016 року по TOB "Захід агропродукт" відповідно до Дт27 рахунку та даних книг складського обліку не обліковувалось.
При перевірці досліджено акти на списання мертвих відходів та сушки озимого ріпаку урожаю 2017 року №1 від 26.07.2017 та №б/н від 03.08.2017, відповідно до яких встановлено, що після очистки одержано цінного зерна в кількості 965,104 тон та мертвих відходів - 148,456 тон.
Одержаний озимий ріпак урожаю 2017 року в кількості 965,104 тон оприбутковано TOB "Захід агропродукт" по Дт271 рахунку "Продукція сільськогосподарського виробництва".
Протягом 2017 року TOB "Захід агропродукт" здійснив операції з реалізації озимого ріпаку урожаю 2017 року з 965,104 тон в кількості 653,51 тон., на загальну суму 7968618,58 грн., що підтверджується даними рахунків бухгалтерського обліку та податковими накладними на реалізацію за період липня, серпня та грудня, а сума податку на додану вартість від даної реалізації озимого ріпаку урожаю 2017 року в липні, серпні та грудні 2017 року повністю віднесені до складу податкових зобов'язань декларації з податку на додану вартість.
Отже, виходячи із кількості зібраного ріпаку - 965,104 тон, та кількості реалізованого в липні, серпні та грудні ріпаку - 653,51 тонна, у розпорядженні підприємства після 04.12.2017 року (дата останньої реалізації) залишилось 311,594 тонни ріпаку.
Однак, станом на 01.01.2018 товарного залишку озимого ріпаку урожаю 2017 року по TOB "Захід агропродукт" в розмірі вказаних 311,594 тонни - не обліковувалось, згідно Дт27 рахунку та даних книг складського обліку. Враховуючи вказане, перевіркою проведено дослідження факту розпорядження вказаними об'ємами ріпаку озимого та його оподаткування.
В результаті проведеної перевірки встановлено, що TOB "Захід агропродукт" відповідно до представлених накладних на відпуск зерна в переробку у вересні, листопаді та грудні 2017 року здійснив операції з перемолу ріпаку озимого урожаю 2017 року для годівлі сільськогосподарських тварин (курей) в кількості 311,59 тон., в тому числі по періодах: вересень 2017 року в кількості 166,94 тон., листопад 2017 року в кількості 103,28 тон. та грудень 2017 року в кількості 41,37 тон.
Під час перевірки, позивачем не надано будь-яких первинних бухгалтерських документів, які б підтверджували факт помолу ріпаку озимого на млині та, як наслідок, проведеної операції оприбуткування продуктів його переробки на підприємстві з подальшим списанням на приготування комбікормових кормів для годівлі сільськогосподарських тварин.
Так, в бухгалтерському обліку списання озимого ріпаку урожаю 2017 року на млин (на підставі накладних на відпуск зерна в переробку) у відповідних періодах відображається за дебетом рахунків 208 "Матеріали сільськогосподарського призначення" у кореспонденції з кредитом рахунку 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва".
Проте, відповідно до представлених до перевірки рецептур (порядок встановлення та затвердження яких на підприємстві здійснюється в залежності від породи, партії та віку курей зоотехніком та затверджується директором) по приготуванню комбікормових кормів для годівлі курей на 2017 рік, затверджених директором TOB "Захід агропродукт" Панькушем І.С. на кожен місяць (в т.ч. вересень, листопад, грудень 2017 року) із зазначенням номеру пташника, породи курей (крос), партії, віку, та переліку зернових і інших добавок, які списуються на млин у визначених кількостях кожного місяця в залежності від віку, ріпак, як складова рецептури, який у вересні, листопаді та грудні 2017 року був списаний підприємством на млин (відповідно до представлених накладних на відпустку зерна в переробку та даних рахунків бухгалтерського обліку) у визначених кількостях в представлених і затверджених директором підприємства рецептурах не відображено, як і в інших місяцях охоплених періодом перевірки.
Перевіркою не виявлено будь-яких інших документів, які б свідчили про включення до раціону годівлі сільськогосподарських тварин (курей) ріпаку та продуктів його переробки. Крім того, перевіркою не виявлено списання озимого ріпаку на млин в інших періодах охоплених перевіркою, а лише у періоді, в якому контролюючим органом встановлено порушення.
При перевірці контролюючим органом досліджено "Відомості витрати кормів" (форми № ВЗСГ-9), для оформлення та обліку щоденного відпуску кормів (зернових відходів, комбікормів, сіна, силосу сінажу та ін.) на тваринницькі ферми зі складів (токів, ям, буртів тощо) та інших місць зберігання, складених матеріально-відповідальними особами TOB "Захід агропродукт" (завідувач фермою, зоотехнік) на підставі розрахунку потреби кормів (раціонів), порядок встановлення та затвердження яких на підприємстві здійснюється в залежності від породи, партії та віку курей зоотехніком та затверджується директором Панькушем І.С. Однак, з них неможливо визначити наявність продуктів переробки ріпаку, оскільки підприємство списує на годівлю вже готовий комбікормовий корм, як однорідну суміш змелених і спеціально підготовлених кормів відповідно до затверджених на підприємстві рецептур, одним із складових яких є ріпак.
Крім того, проведеною перевіркою, відповідно до представлених накладних на відпуск зерна в переробку, затверджених рецептур та інших первинних документів в період вересень, листопад, грудень 2017 року не встановлено списання інших складових комбікормових кормів (кукурудза, пшениця, соняшниковий шрот, соя екструдована, вапняк, ракушняк) в кількостях, відмінних від затверджених, і рецептурах.
Дані факти підтвердив допитаний в судовому засіданні 31.10.2018 свідок Кавчак Роман Васильович, головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Тернопільській області, який безпосередньо проводив перевірку та виявив вказані порушення на підставі наданих платником податків документів. При цьому зауважив, що рецепти, які містять ріпак та долучені до матеріалів справи, під час проведення перевірки не надавались.
Відповідно до підпунктів 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, із змінами та доповненнями податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені / нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/ або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України,та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорамиоперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Отже, суб'єкт господарювання відносить до складу податкового кредиту суми ПДВ незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника.
Проте, згідно пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстріподаткових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Згідно пункту 189.1 статті 189 Податкового кодексу України, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалась станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання і податковий кредит визначаються на дату початку фактичного використання товарів/послуг, необоротних активів, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Отже, TOB "Захід агропродукт" при використанні ТМЦ в операціях, які не пов'язані з господарською діяльністю зобов'язане нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу (за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання), та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами які призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Відтак, перевіркою встановлено, що TOB "Захід агропродукт" вартість ріпаку озимого урожаю 2017 року використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку в кількості 311,59 тон на суму 1269106 грн., в т.ч. ПДВ 211518 грн., (4073 грн., вартість матеріальних затрат на одну тону вирощеного ріпаку (3930553 грн., вартість матеріальних затрат на всю кількість ріпаку/965,104 тон., кількість ріпаку озимого урожаю 2017 року, вирощена, зібрана та оприбуткована TOB "Захід агропродукт" по Дт271 рахунку)) 311,59 тон., кількість ріпаку використаного TOB "Захід агропродукт" в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку).
Враховуючи вищевикладене, в порушення вимог пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5 статті 198 Податкового Кодексу України, TOB "Захід агропродукт" занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 211518 грн., в тому числі за вересень 2017 року в сумі 113324 грн., за листопад 2017 року в сумі 70110 грн. та за грудень 2017 року в сумі 28084 грн.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електроні формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, в з останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з вимогами пункту 11 Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2015 №1307 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 за № 137/28267 (далі - Порядок №1307) у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
У таких зведених податкових накладних у графі "Отримувач (покупець)" платник податку зазначає власне найменування (П. І. В.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
Контролюючим органом встановлено, що в порушення пунктів 201.1., 201.7., 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, з врахуванням пункту 11 Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2015 №1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за №137/28267, на дату виникнення податкових зобов'язань ТОВ "Захід агропродукт" в результаті виявлених вище вказаних порушень податкового законодавства, було допущено чотири випадки не складання податкових накладних в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та відповідно відсутність їх реєстрації протягом граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з постачання товарів/послуг, податкові накладні, на які не складались загальна сума податкових зобов'язань, склала 211518 грн. в т.ч. за вересень 2017 року - 113324 грн., за листопад 2017 року - 70110 грн., та за грудень 2017 року - 28084 гри.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В ході судового розгляду справи позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження протиправності податкових повідомлень-рішень форми "Р" № 0006411401 від 12.07.2018, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 317277,00 грн. та форми "ПН" №0006431401 від 12.07.2018, яким застосовано штраф в розмірі 105759,00 грн., прийнятими на підставі акта перевірки №1746/14-01/31877853 від 23.06.2018.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржені податкові повідомлення - рішення прийняті відповідно до вимог податкового законодавства та не підлягають скасуванню, тому в задоволені позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі, відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Захід агропродукт" (місцезнаходження: вул. Галицька, будинок 174, м. Бучач, Бучацький район, Тернопільська область, 48401, код ЄДРПОУ 31877853) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0006411401 та №0006431401 від 12.07.2018 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 грудня 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.