Рішення від 28.11.2018 по справі 2040/6168/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28 листопада 2018 р. справа № 2040/6168/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Денисенко А.А.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Спаскіна Д.А.,

представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - Супа Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовними вимогами до відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та, з урахуванням уточнень позовних вимог згідно заяви від 18.09.2018р., просив :

1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками позивачу за рахунок виплати лише 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018р. протиправними і такими, що порушують права позивача як людини;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію розмірі 53% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_2 сум недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 однією сумою.

3. Визнати протиправними дії (бездіяльність) ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

4. Визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиконання завдань покладених на нього п.п. 1,3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням і виплатою пенсії позивачу;

5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_2 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

6. Зобов'язати Харківській обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні.

7. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 , отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію в розмірі 53%, обчисленій з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразова грошова допомога, які позивач отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

8. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_2 недоплаченої частини основного розміру пенсії з моменту звернення до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, тобто з 22.03.2018р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців позивач, як особа - колишній військовослужбовець, яка отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсі особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. № 103, отримав право на перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою передбачено підвищення пенсій діючих військовослужбовців.

Позивач вказує, що в зв'язку з наведеним його право на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018р.з урахуванням вже сплачених сум має визначатись безпосередньо Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», отже підпадає під дію статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з урахуванням їх уточнення та просив задовольнити, виходячи з доводів позовної заяви та наданих суду пояснень.

Відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно наданого до суду позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити у повному обсязі. При цьому він пояснив, що згідно чинного законодавства не уповноважений самостійно проводити нарахування та видачу довідок про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії за останні 24 місяці перед звільненням на пенсію, а також не уповноважений надсилати до органів Пенсійного фонду будь-які повідомлення про підстави або умови перерахунку пенсії.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області згідно наданого до суду відзиву позовні вимоги також не визнав та просив в їх задоволенні відмовити з тих підстав, що постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсі особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. № 103, на яку посилається позивач, не змінює порядку перерахунку пенсій, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

В судовому засіданні представники відповідачів позов не визнали, посилаючись на доводи, викладені в наданих до суду відзивах на позовну заяву.

Провадження у справі судом відкрито 02.08.2018р., підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду згідно ухвали суду від 14.11.2018р.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Встановлені судом обставини в даній справі полягають в наступному.

Позивач проходив військову службу в Збройних силах України та був звільнений з військової служби 31.12.2002р. з посади начальника інженерної служби 1835 реактивного артилерійського полку військової частини НОМЕР_3 . Після звільнення йому було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 53 % грошового забезпечення з 31.12.2002р. довічно.

22.03.2018р. представник позивача в його інтересах звернувся до відповідача 2 та просив звернутися до Харківського обласного військового комісаріату для отримання даних про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, довідки про додаткові види грошового утримання позивача, а після надходження зазначених відомостей провести перерахунок пенсії позивача , призначити та виплачувати йому пенсію у розмірі 53 %, обчисленої з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога, які позивач отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Відповідач 2 надав представнику позивача лист від 30.02.2018р. № 8486-14/20, згідно якого повідомив, що підстави для складання списку та направлення до Харківського обласного військового комісаріату на отримання довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Вбачаючи у даній відмові порушення своїх прав позивач звернувся за їх захистом до суду.

Аналогічне звернення з приводу направлення до Управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу представником позивача було направлено відповідачу 2 та дотримано від останнього відповідь (лист від 06.04.2018р. № ФХ-109446/882/ВСЗ), згідно якої повідомлено, що позивач на день звільнення з військової служби перебував на грошовому забезпеченні Військової частини НОМЕР_3 , проте не Харківського обласного військового комісаріату, з урахуванням чого відомості про виплату йому запитаних видів виплат у відповідача 2 відсутні.

Вирішуючи виниклий між сторонами спір, суд зауважує, що відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим жом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, що затверджений постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992- року N 393» від 13.02.2008 року N 45, пенсії, призначені згідно Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до п. 7 постанови Кабінет Міністрів України 17.07.1992 року N 393 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018р.) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018р. № 103 (надалі постанова № 103), якою передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.

З 01.01.2018 р. пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262 і постанови № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 № ФХ109446 від 27.03.2018 р.

Виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 постанови №103, якою передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з врахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Згадана вище постанова Кабінету Міністрів України № 103 є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин. При цьому слід взяти до уваги, що вказана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Такого висновку дійшов також Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року по справі №818/1076/18.

З урахуванням викладеного вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 є безпідставними, оскільки Харківським обласним військовим комісаріатом вже була надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (а.с. 63), на підставі якої на підставі цієї довідки позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання виплати пенсії без обмеження розміру слід зазначити, що Законом України від 08.07.2011р. № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набув чинності з 1 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України, зокрема Закону України № 2262, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016р. № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України і конституційності положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП зі змінами, зокрема частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Однак, дію статті 2 Закону України від 08.07.2011р. № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), не скасовано і, відповідно слід мати на увазі, що згідно зазначеної статті закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, призначених (перерахованих) відповідно до законів України, зокрема до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед країною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених перерахованих) відповідно до законів України, в тому числі і до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень, в зв'язку з чим підстав для виплати пенсії позивачу без обмеження її розміру за період з 01.01.2016р. по 31.12.2016 р. немає.

З 01.01.2017 р. із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 N 1774-VIII, набрали чинності положення статті 43 Закону № 2262, які не були предметом розгляду Конституційного Суду України та регулювали норми статті в межах дії іншого бюджетного року.

Згідно вказаної норми максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії і особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено з 1 січня 2018 року складає 1373 грн.

Оскільки зазначені зміни не визнавались такими, що не відповідають Конституції України, підстави для їх незастосування та виплати пенсії у розмірі, що перевищує 10740 грн. за період по 31.12.2017 р.) та 13730 грн. (прожитковий мінімум 1373 х 10) з 01.01.2018 р. відсутні.

Крім того, позивач не навів доказі на підтвердження доводів про те, що розмір його пенсії після перерахунку перевищуватиме максимальний розмір, в зв'язку з чим вказана позовна вимога є передчасною.

Щодо доводів позовної заяви про необхідність врахування при призначенні та виплаті пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, суд вказує, що з матеріалів справи судом встановлено призначення позивачу пенсії за вислугу відповідно до Закону України № 2262 у розмірі 53% грошового забезпечення. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні не включені до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Суд зауважує, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“ від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством“, в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Отже, системний аналіз наведених норм з урахуванням рішення Конституційного Суду України дає підстави для висновку, що для включення в розрахунок грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії, входять додаткові види грошового забезпечення, які одночасно відповідають наступним ознакам:

1. є щомісячними;

2. є надбавками, доплатами чи підвищеннями;

3. із яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, при проведенні перерахунку пенсій мають враховуватися ті ж самі види виплат, що і під час призначення пенсії, з урахуванням підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Стосовно наявності підстав врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення при розрахунку пенсії судом встановлено наступне.

Вказані види грошового забезпечення мають назву “допомога” і не зазначені у переліку видів грошового забезпечення, які відповідно до 43 статті Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, враховуються до складу грошового забезпечення, з яких розраховується пенсія.

Відповідно до п.п. 2.16.1, 2.16.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС 31.12.2007 № 499, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 р. за № 205/14896, чинної на момент призначення пенсії позивачеві, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань особам рядового і начальницького складу надається протягом року за мотивованим рапортом особи рядового чи начальницького складу у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.

Відтак, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не є щомісячними видами грошового забезпечення.

Стосовно наявності підстав врахування одноразової грошової допомоги при звільненні, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше. Особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

З аналізу зазначеної норми суд дійшов висновку, що одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, її виплата зумовлена саме фактом звільнення зі служби, юридична природа якого не дає підстав визнати цю виплату складовою грошового забезпечення.

Вказана винагорода не носить постійного характеру та не відноситься до переліку видів грошового забезпечення, які відповідно до ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” включаються до складу грошового забезпечення, з якого нараховується та виплачується пенсія.

Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні не мають постійного характеру, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які враховуються при призначенні пенсії.

Така позиція суду також узгоджується з висновками Верховного суду, викладеними у Постанові від 20.02.2018р. по справі № 286/2987/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням наведених вище висновків в даній справі протиправних дій (бездіяльності) відповідачів стосовно позивача судом не виявлено, так само не встановлено порушення прав позивача,у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2,3,6,8, 242, 243, 245, 246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 07 грудня 2018 року.

Суддя Панченко О.В.