Рішення від 29.11.2018 по справі 2040/7792/18

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

29 листопада 2018 р. справа № 2040/7792/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання - Блудової А.І.,

за участі:

позивача - не прибув,

представника відповідача - ОСОБА_1

третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (63503, АДРЕСА_1) до Чугуївської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 21227883, 63503, Харківська область, місто Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а), третя особа: ОСОБА_2 депутат Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання (63503, Харківська область, місто Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чугуївської міської ради Харківської області, третя особа: ОСОБА_2 депутат Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в додатку 2 до рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 №1124-VII "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку" комунальні підприємства, установи та заклади, засновником яких є Чугуївська міська рада мають розмір пільги, який дорівнює 100% суми податкового зобов'язання за рік. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань керівником Комунального підприємства "Чугуївська агенція комунальних ресурсів" є ОСОБА_2. Він же одночасно є депутатом Чугуївської міської ради Харківської області. Доказом того, що депутат проголосував за дане питання є відображення поіменного голосування на сайті Чугуївської міської ради Харківської області. Таким чином депутат ОСОБА_2 проголосував "За" за рішення, яким звільнив Комунальне підприємство "Чугуївська агенція комунальних ресурсів", що очолює, від сплати податкового зобов'язання протягом 2019 року. Ці дії свідчать про конфлікт інтересів - одного із видів корупційного діяння, а тому рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Через канцелярію суду 12.10.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до частини другої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат зобов'язаний представляти, виражати і захищати інтереси територіальної громади міста. Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», при виконанні своїх повноважень депутат зобов'язаний в першу чергу керуватись інтересом і благом територіальної громади міста та не використовувати свій мандат в особистих інтересах чи корисливих цілях. Окрім цього, стаття 39 Закону України «Про запобігання корупції» під назвою «Пріоритет інтересів» визначає, що депутат ради, представляючи територіальну громаду, діє виключно в її інтересах. На виконання вимог Закону України "Про запобігання корупції" 22.06.2018 року депутатом Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання ОСОБА_2, було подано заяву до організаційного відділу Чугуївської міської ради про наявність ознак потенційного конфлікту інтересів. На засіданні постійної депутатської комісії було повідомлено про надходження заяв від ряду депутатів, в тому числі від ОСОБА_2 про наявність у них потенційного конфлікту інтересів. За результатами обговорення було вирішено, що задля належного виконання вказаними депутатами своїх повноважень необхідно повідомити про наявні ознаки потенційного конфлікту інтересів на пленарному засіданні сесії міської ради. Отже, депутатом ОСОБА_2 були дотримані вимоги Закону України "Про запобігання корупції", що підтверджується протоколом ХХХIII позачергової сесії Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання. Тому не вбачається жодних підстав, щодо задоволення позову про визнання протиправним та скасування рішення ХХХIII позачергової сесії Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку».

Третя особа через канцелярію суду надала пояснення на позовну заяву, в яких підтримала позицію відповідача та просила суд відмовити позивачу у задоволенні позову.

Представник позивача у судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав заву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у відзиві.

Третя особа у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у поясненнях.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що 23.06.2018 року відбулась ХХХIII позачергової сесія Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання від 23.06.2018 року на якій був розглянутий проект №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» та який був в подальшому проголосований депутатським корпусом з числа присутніх на сесії депутатів Чугуївської міської ради Харківської області, у тому числі депутатом Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2. Основним місцем роботи депутата Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2 на день подання позову є Комунальне підприємство «Чугуївська агенція комунальних ресурсів» Чугуївської міської ради Харківської області в статусі - директор.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З огляду на вимоги вищевказаних норм чинного законодавства вбачається, що ОСОБА_2, як депутат сільської ради має право брати участь у вирішенні міською радою питання про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку, шляхом голосування на пленарному засіданні сесії ради.

Відповідно до підпункту б) пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII депутат є особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а отже є суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», депутат міської ради має письмово чи потенційного конфлікту інтересів перед прийняттям відповідного рішення ради.

Судом встановлено, що на виконання Закону України «Про запобігання корупції» 22.06.2018 року депутатом Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2 було подано заяву до організаційного відділу Чугуївської міської ради про наявність ознак потенційного конфлікту інтересів. 23.06.2018 року відповідно до Протоколу №5 позачергового засідання постійної комісії з правових питань, правопорядку, інформаційної та регуляторної політики була розглянута заява депутата Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2 від 22.06.2018 року щодо наявності або відсутності конфлікту інтересів при розгляді проекту рішення №1 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" та по проекту рішення №3 депутата Чугуївської міської ради ОСОБА_4. За результатами розгляду прийнято рішення: "....оскільки заявники є депутатами Чугуївської міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_4 заявникам на підставі ст.59-1 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" погоджено участь у засіданні сесії міської ради. У разі нестачі кількості голосів для прийняття відповідного рішення та з метою недопущення порушення прав інших осіб, яких таке рішення стосується, дозволити голосування під зовнішнім контролем (п.1, ч.2 ст33 Закону України "Про запобігання корупції"). Доручити голові постійної комісії з правових питань, правопорядку, інформаційної та регуляторної політики ОСОБА_2 оголосити про подані заяви депутатів Чугуївської міської ради на засіданні сесії міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_2, ОСОБА_8, ОСОБА_4В.".

Питання щодо наявності або відсутності конфлікту інтересів при розгляді проекту рішення №1 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" були обговорені під час проведення ХХХIII позачергової сесія Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання перед прийняттям відповідного рішення ради.. ( Протокол №33 від 23.06.2018)

Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що реальним конфліктом інтересів є суперечність між приватним інтересом депутата та його представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання представницьких повноважень. Потенційним конфліктом інтересів є наявність у депутата приватного інтересу у сфері, в якій він виконує свої депутатські повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття депутатом рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання депутатських повноважень. У той же час приватний інтерес може бути визначений як будь-який майновий чи немайновий інтерес депутата, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі тими, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Отже, у разі виникнення у депутата приватного інтересу у сфері, в якій він виконує свої депутатські повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття депутатом рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання депутатських повноважень, така особа не має права брати участь у прийнятті відповідного рішення.

Відповідно до частини другої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат зобов'язаний представляти, виражати і захищати інтереси територіальної громади міста. Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», при виконанні своїх повноважень депутат зобов'язаний в першу чергу керуватись інтересом і благом територіальної громади міста та не використовувати свій мандат в особистих інтересах чи корисливих цілях. Окрім цього, стаття 39 Закону України «Про запобігання корупції» під назвою «Пріоритет інтересів» визначає, що депутат ради, представляючи територіальну громаду, діє виключно в її інтересах.

Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», комунальна власність територіальної громади є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування. Згідно з частиною п'ятою статті 16 та частиною п'ятою статті 60 Закону, права суб'єкта комунальної власності, правомочності щодо володіння, користування і розпорядження об'єктами комунальної власності (у тому числі усі майнові операції) від імені та в інтересах територіальної громади здійснює відповідна рада. Відповідно до частини третьої статті 8 Господарського кодексу України, господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідних комунальних установ. Виходячи з положень статті 143 Конституції України, статей 87 та 169 Цивільного кодексу України, статей 63 і 78 Господарського кодексу України, комунальне підприємство є юридичною особою публічного права, що створюється розпорядчим актом органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відносини міської ради з комунальними підприємствами будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності міській раді.

Отже, участь у прийнятті рішень міської ради щодо комунальних підприємств є частиною представницьких повноважень депутата міськради; як міська рада, так і комунальні підприємства покликані діяти в інтересах територіальної громади міста.

Таким чином, у разі відсутності у депутата міської ради, який одночасно є директором або заступником директора комунального підприємства, у певному конкретному випадку особистого приватного інтересу, який може вплинути на його об'єктивність чи неупередженість або який суперечить його представницьким повноваженням і впливає на його об'єктивність чи неупередженість під час прийняття рішення, сама по собі його участь у прийнятті рішення з питань, що стосуються відповідного комунального підприємства, не становить конфлікту інтересів.

Вищенаведене підтверджується також Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №839 від 29.09.2017 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» міститься наступний текст "Наприклад: депутат місцевої ради є керівником комунального підприємства та бере участь у прийнятті рішень місцевої ради щодо такого підприємства. Участь у прийнятті рішень місцевої ради щодо комунальних підприємств є частиною представницьких повноважень депутата ради, при цьому як рада, так і комунальні підприємства покликані діяти в інтересах територіальної громади. Таким чином, у разі відсутності у депутатів, які одночасно перебувають на керівних посадах у комунальному підприємстві, у певному конкретному випадку особистого приватного інтересу, участь у прийнятті рішення з питань, що стосуються відповідного комунального підприємства, не становить дій в умовах конфлікту інтересів."

З огляду на приписи вищевказаних норм, суд приходить до висновку, що під реальним конфліктом інтересів розуміється суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Із наданих представником відповідача та третьої особи пояснень, а також наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що депутат Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_2 під час голосування за рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» не мав особистого приватного інтересу, оскільки приймав участь у прийнятті рішення міської ради щодо комунальних підприємств виконуючи представницькі повноваження депутата міської ради, при цьому як рада, так і комунальні підприємства покликані діяти в інтересах територіальної громади.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

При цьому суд наголошує, що позивачем не наведено та не надано жодного доказу в спростування підстав для прийняття рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку».

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що рішення ХХХIII сесії Харківської міської ради VII скликання від 23.06.2018 року №1124-VII «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» прийнято відповідачем на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законом, а тому є правомірними. Доказів, що свідчать про протилежне, до суду не надано.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (63503, АДРЕСА_1) до Чугуївської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 21227883, 63503, Харківська область, місто Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а), третя особа: ОСОБА_2 депутат Чугуївської міської ради Харківської області VII скликання (63503, Харківська область, місто Чугуїв, вул. Старонікольська, 35а) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 07.12.2018 року.

Суддя Біленський О.О.