Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
05.12.2018 р. № 520/10907/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зменшення суми судового збору та відстрочення його сплати у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати наступні рішення:
1) рішення ГУ ДФС у Харківській області від 01 листопада 2018 року № НОМЕР_1 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій та стягнення штрафу у розмірі 17000 грн. за порушення вимоги ч. 14 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва та і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за відсутності ліцензії;
2) рішення ГУ ДФС у Харківській області від 01 листопада 2018 року № НОМЕР_2 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій та стягнення штрафу у розмірі 17000 грн. за порушення вимоги ч. 37 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва та і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв в місці, що не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
3) рішення ГУ ДФС у Харківській області від 01 листопада 2018 року № НОМЕР_3 про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій та стягнення штрафу у розмірі 10000 грн. за порушення вимоги постанови КМУ від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі вили алкогольних напоїв» за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про зменшення суми судового збору та відстрочення його сплати до винесення рішення у справі. При цьому, зі змісту позову вбачається, що в обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що сума судового збору є надто великою для позивача, враховуючи суму її доходів за півроку, та перевищує місячний дохід, у зв'язку з чим позивач просить зменшити суму судового збору відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про судовий збір". На підтвердження вказаних обставин позивачем до суду надано копію довідки Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області від 21.09.2018 року, з якої вбачається, що позивач за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року одержала доходу 14612,50 грн., чистий дохід - 7002,50 грн., за період з 01.04.2018 року по 30.06.2017 року одержала доходу 14612,50 грн., чистий дохід - 7002,50 грн.
Дослідивши вказане клопотання та перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, суд зауважує, що особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідні клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо).
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зі змісту заявленого позивачем клопотання встановлено, що в якості підстави для зменшення та відстрочення сплати судового збору позивач послалась на обставини того, що сума сума судового збору перевищує місячний дохід позивача, на підтвердження чого до суду подано копію довідки Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Харківській області від 21.09.2018 року про суми одержаного доходу за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року.
Однак суд зазначає, що положеннями ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено можливість відстрочення або розстрочення сплати судового збору на певний строк, з врахуванням майнового стану, за умови якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Отже, зі змісту вищевказаних норм вбачається, що суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору виключно фізичних осіб, в той час як позивачем у справі є фізична особа-підприємець.
Вказана позиція суду узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 26.01.2018 року по справі №826/11019/15.
Отже, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про зменшення суми судового збору та відстрочення його сплати є таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зменшення суми судового збору та відстрочення його сплати у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного оскарження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.