Справа № 500/2352/18
06 грудня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправної щодо розгляду запиту на інформацію та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області, в якій просив визнати бездіяльність відповідача щодо ненадання інформації на запит на інформацію позивача від 24.09.2018 протиправною та зобов'язати відповідача надати позивачу відповідь на його запит на інформацію від 24.09.2018.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звертався до Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській із запитом на інформацію від 24.09.2018 у якому просив надати інформацію та відповідні докази щодо перебування матеріалів кримінального провадження №12016210010001401 у період з 01.09.2018 по 24.09.2018 в Тернопільському ВП ГУНП в Тернопільській області, однак відповідь не отримав. Позивач вважає дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 06.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачу за адресою його місцезнаходження, судом надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття провадження, а також встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву разом з усіма належним чином завіреними документами, що стосуються предмету та підстав позову.
У строк, встановлений судом, відповідачем не подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській шляхом направлення на електронну адресу відповідача запиту на інформацію від 24.09.2018, у якому просив надати інформацію та відповідні докази щодо перебування матеріалів кримінального провадження №12016210010001401 у період з 01.09.2018 по 24.09.2018 в Тернопільському ВП ГУНП в Тернопільській області.
Згідно звіту про доставку, вказаний запит на інформацію отриманий відповідачем у день його відправки. Однак відповідач не надав інформації на запит позивача від 24.09.2018.
Вважаючи такі дії суб'єкта владних повноважень протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, які виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно частин 1, 2 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується, серед іншого, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно частини третьої статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 14 даного Закону розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно частини першої статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, інформація про перебування матеріалів кримінального провадження №12016210010001401 у період з 01.09.2018 по 24.09.2018 в Тернопільському ВП ГУНП в Тернопільській області є публічною в розумінні частини 1 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації, а розпорядником такої публічної інформації, в розумінні статті 13 Закону, є відповідач.
Частина 2 статті 1 Закону визначає, що публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Судом встановлено, що позивач реалізував своє право на доступ до публічної інформації, шляхом звернення до розпорядника інформації із запитом на інформацію, однак відповідач в порушення вимог встановлених Законом України "Про доступ до публічної інформації" не надав відповідь на запит, як наслідок, суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо ненадання інформації на запит позивача.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення права позивача на доступ до публічної інформації, а позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання бездіяльності відповідача щодо ненадання інформації на запит на інформацію позивача від 24.09.2018 протиправною та зобов'язання відповідача надати позивачу відповідь на його запит на інформацію від 24.09.2018.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 10, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40108720) про визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду запиту на інформацію та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Тернопільського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області щодо ненадання інформації на запит на інформацію ОСОБА_1 від 24.09.2018 протиправною.
Зобов'язати Тернопільський відділ поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області надати ОСОБА_1 відповідь на його запит на інформацію від 24.09.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.