Рішення від 06.12.2018 по справі 500/2380/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2380/18

06 грудня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастр у Тернопільській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області) про визнання протиправною бездіяльності ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області при розгляді клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання позивача.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач 04.10.2018 р. звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області. Листом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу" ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні клопотання із тих підстав, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, знаходиться в переліку для передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Скалатської міської ради відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р "Питання передачі земельних ділянок у власність сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" та рішення Скалатської міської ради від 08.05.2018 р. №1192. Крім того, відповідачем при прийнятті рішення про відмову взято до уваги рішення сесії Скалатської міської ради від 19.10.2018 р. №1455, яким ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області запропоновано при розгляді даного питання відмовити ОСОБА_1 Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.11.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 06.12.2018 р.

У строк, встановлений судом, представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 29.11.2018 р., у якому представник відповідача позову не визнав та просив у задоволенні позову відмовити.

Свою позицію мотивує тим, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р "Питання передачі земельних ділянок у власність сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" передбачено проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею земельних ділянок у комунальну власність об'єднаних територіальних громад відповідно до статті 177 Земельного кодексу України. Крім того, ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області зверталося до Скалатської міської ради із листом від 08.10.2018 р. №18-19-0.52-5819/2-18 про надання пропозицій щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради щодо громадян, серед яких вказаний і позивач, проте рішенням Скалатської міської ради від 19.10.2018 р. №1455 запропоновано ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області при розгляді даного питання відмовити в наданні дозволу громадянам, в тому числі позивачу, у зв'язку з тим, що на дану земельну ділянку Скалатською міською радою вже надано пропозиції щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Колодіївської сільської ради іншим громадянам, учасникам АТО, жителям с. Колодіївка.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 р. відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Скалатської міської об'єднаної територіальної громади.

У судове засідання, призначене на 06.12.2018 р., представник позивача не прибув, подав до суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження. Позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 06.12.2018 р. не прибув, подав до суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження. Просив у задоволенні позову відмовити.

Враховуючи положення частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205 та частини четвертої статті 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії МВ №026079 від 20.08.2015 р.

Позивач 04.10.2018 р. звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області. Заява зареєстрована за вхідним номером №Ч-5745/0/16-18 від 04.10.2018 р.

Із публічної кадастрової карти встановлено місце розташування бажаної земельної ділянки на території с. Колодіївка Підволочиського райну Тернопільської області.

08.10.2018 р. ГУ Держгеокадстру у Тернопільській області звернулося до Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області із листом №18-19-0.52-5819/2-18 "Про надання пропозицій щодо прийняття наказу" із проханням надати пропозиції щодо можливості прийняття наказу про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою шляхом прийняття рішень згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи вимоги статті 118 Земельного кодексу України.

Рішенням Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області від 19.10.2018 р. "Про погодження прийняття наказу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради" запропоновано ГУ Держгеокадстру у Тернопільській області при розгляді даного питання відмовити у наданні такого дозволу громадянину ОСОБА_1

Листом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу" ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні клопотання із тих підстав, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, знаходиться в переліку для передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Скалатської міської ради відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р "Питання передачі земельних ділянок у власність сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" та рішення Скалатської міської ради від 08.05.2018 р. №1192. Крім того, відповідачем при прийнятті рішення про відмову взято до уваги рішення сесії Скалатської міської ради від 19.10.2018 р. №1455, яким ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області запропоновано при розгляді даного питання відмовити ОСОБА_1

В матеріалах справи також міститься рішення Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області від 21.08.2018 р. "Про погодження прийняття наказу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради учасникам АТО", яким запропоновано ГУ Держгеокадстру у Тернопільській області при розгляді даного питання надати дозвіл учасникам АТО, що проживають на території Колодіївської сільської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради.

Крім того, наказом ГУ Держгеокадстру у Тернопільській області від 12.10.2018 р. №19-3453/14-18-СГ "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" затверджено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 65,3385 га на території Підволочиського району.

Визначаючись щодо спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з пунктом четвертим статті 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно пункту 1 Положення "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 (надалі Положення №15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.

Підпунктом 31 пункту четвертого Положення № 15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

У відповідності до Положення № 15 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно частини сьомої статті118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Вказана норма кореспондується із положеннями частини третьої статті123 Земельного кодексу України, за якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З системного аналізу наведених правових норм слідує, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Цей перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач 04.10.2018 р. звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області. Листом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу" ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні клопотання із тих підстав, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, знаходиться в переліку для передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Скалатської міської ради відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р "Питання передачі земельних ділянок у власність сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад" та рішення Скалатської міської ради від 08.05.2018 р. №1192. Крім того, відповідачем при прийнятті рішення про відмову взято до уваги рішення сесії Скалатської міської ради від 19.10.2018 р. №1455, яким ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області запропоновано при розгляді даного питання відмовити ОСОБА_1

З огляду на викладене, суд вважає, що підстави для відмови, наведені у листі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу", не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, відтак при розгляді заяви позивача відповідач допустив протиправну бездіяльність. За таких обставин, суд вважає, що ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області

При цьому суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає для відповідача обов'язку прийняття в подальшому позитивного рішення про надання такої земельної ділянки у користування. Також положення чинного законодавства не містять жодних застережень щодо місця проживання чи бажаного місця розташування земельної ділянки для громадян, які бажають отримати земельну ділянку із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не наведено та судом не здобуто доказів правомірності відмови, викладеної у листі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу", тому враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності, суд вважає що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, то відповідно до статті 139 КАС України судовий збір не відшкодовується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження: 46021, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 39766192), оформлене листом від 24.10.2018 р. №Ч-5745/0-2379/0/17-18 "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу".

3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження: 46021, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 39766192) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Колодіївської сільської ради (Скалатська міська об'єднана територіальна громада) Підволочиського району Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 грудня 2018 року.

Копію судового рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.