справа №813/2195/18
26 листопада 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 115) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8), Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) у якій позивач (з врахуванням заяви про зміну предмету позову від 05.09.2018 року) просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області в особі Комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 110 від 26.03.2018 року, подану ТОВ «Оптімал Трейдінг»;
- скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області №640933/39782544 від 10.04.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 110 від 26.03.2018 року;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №110 від 26.03.2018 року, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» за датою його подання;
- стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Даною ухвалою відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву до суду.
Ухвалою від 08.08.2018 року продовжено строк проведення підготовчого засідання на 30 днів.
Ухвалою від 22.08.2018 року залучено до участі у справі співвідповідача ГУ ДФС у Львівській області.
05.09.2018 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою від 05.09.2018 року прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та відкладено розгляд справи в підготовчому засідання для надання можливості відповідачам ознайомитись з такою заявою та подати відзив на заяву.
Відповідачі у встановлений судом строк відзиву на позов не подали.
Згідно частини п'ятої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Увалою суду від 01 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 05 листопада 2018 року.
Позиція позивача:
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 640933/39782544 від 10.04.2018р. є таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства України. Зазначає, що ТОВ “Оптімал Трейдінг” виконало всі вимоги Квитанції № 90562430462 від 31.03.2018р. про зупинення реєстрації РК № 110 від 26.03.2018р., подавши ґрунтовні пояснення та весь перелік документів у відповідності до вимог Квитанції та п. 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», а також та у відповідності до Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Просить позов задоволити у повному обсязі.
Заперечення відповідачів: не подано.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задоволити з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог. Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підстав своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» є юридичною особою та зареєстроване як платник податків з 07.05.2015 року, основними видами діяльності згідно КВЕД є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
З матеріалів справи вбачається, що 01.12.2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» та Приватним підприємством «НВПП «Спаринг-Віст Центр» укладено договір поставки № 011217-8, відповідно до якого Постачальник (ТОВ «Оптімал Трейдінг») здійснює поставку нафтопродуктів Покупцю (ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр»). Товар постачається Покупцю в кількостях та за ціною, визначених у видатковій накладній/специфікації на умовах EXW (Франко-нафтобаза Постачальника) автомобільним транспортом. Розрахунки за товар Покупець здійснює протягом 125 календарних днів з дати отримання видаткових накладних.
На виконання умов договору ТОВ “Оптімал Трейдінг” здійснило поставку нафтопродуктів ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр» згідно видаткової накладної № 1121 від 22 грудня 2017 р., а саме - дизельне паливо ЄВРО СОРТ Е клас К5 в кількості 40 000 л на суму 780 000,00 грн., дизельне паливо ЄВРО 5 в кількості 45 100 л на суму 996 710,00 грн., дизельне паливо ЄВРО 5 в кількості 100 000 л на суму 2 247 000, 00 грн. на загальну суму 4 023 710,00 грн., в т.ч. ПДВ 670 618,33 грн. Рахунок на оплату № 731 від 27 грудня 2017 року на суму 1 960 000,00 грн., № 770 від 27 грудня 2017 року на суму 1 960 000, 00 грн.
У зв'язку з отриманням зазначених коштів ТОВ “Оптімал Трейдінг” відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України складено податкову накладну №45 від 22.12.2017.
Як вказує позивач, у зв'язку із відмовою покупця ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр» від частини законтрактованого товару, згідно повернення постачальнику (накладна), ТОВ «Оптімал Трейдінг» здійснило коригування даних відображених в податкових накладних та подало на реєстрацію наступні розрахунки коригування по вказаному договору:
розрахунок коригування №108 від 26.03.2018р. до податкової накладної №42 від 20.12.2017р.
розрахунок коригування №109 від 26.03.2018р. до податкової накладної №44 від 21.12.2017р.
розрахунок коригування №110 від 26.03.2018р. до податкової накладної №45 від 22.12.2017р.
Що стосується складеного розрахунку коригування №110 від 26.03.2018р. до податкової накладної №45 від 22.12.2017р., підставою для його складення було повернення постачальнику (накладна) №4 від 26.03.2018 року, акт №3 здачі - приймання майна з зберігання від 26.03.2018 року.
За наслідками подання до реєстрації в ЄРПН вказаних розрахунків коригування, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України позивачу було направлено:
- квитанцію від 31.03.2018 року по зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 108 від 26.03.2018р. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування. ОСОБА_3 невідповідність вимогам п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку;
- квитанцію від 31.03.2018 року по зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 109 від 26.03.2018р. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування. ОСОБА_3 невідповідність вимогам п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку;
- квитанцію від 31.03.2018 року по зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 110 від 26.03.2018р. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування. ОСОБА_3 невідповідність вимогам п. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
На виконання вимог Державної фіскальної служби України ТОВ “Оптімал Трейдінг” 05.04.2018 року подано пояснення та додано пакет документів згідно квитанції № 1 від 05.04.2018 року надісланої Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» у випадку зупинення реєстрації коригування податкової накладної №108 від 26.03.2018р., зупинення реєстрації коригування податкової накладної №109 від 26.03.2018р., зупинення реєстрації коригування податкової накладної №110 від 26.03.2018р.
Зокрема, щодо зупинення реєстрації коригування №110 від 26.03.2018р. подано наступні документи : повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/якого зупинена № 32 від 05.04.2018р.): договір поставки №011217-8 від 01.12.2017 р.; повернення постачальнику №4 від 26.03.2018р.; договір зберігання від 01.12.2017 р.; видаткова накладна №1121 від 22.12.2017р.; акт здачі-приймання майна на зберігання №1121 від 22.12.2017р.; договір суборенди нежитлового приміщення №01-16-ДП від 01.01.2016р.; договір оренди №01-35/17 від 31.05.2017 р.; додаток до Договору зберігання №1 від 20.12.2017 р.; акт надання послуг №1133 від 31.12.2017р.; акт надання послуг №53 від 31.01.2018р.; акт надання послуг №104 від 28.02.2018р.; акт надання послуг №105 від 31.03.2018р.; виписка по рахунку від 20.12.2017р.; виписка по рахунку від 27.12.2017р.; рахунок на оплату №731 від 20.12.2017р.; рахунок на оплату №770 від 27.12.2017р.; акт надання послуг №71 від 29.12.2017; платіжне доручення №810 від 10.01.2018р.; акт надання послуг №1 від 31.01.2018р.; платіжне доручення №886 від 09.02.2018р.; акт надання послуг №7 від 28.02.2018р.; платіжне доручення №408 від 02.03.2018р.; паспорт якості №1542 від 08.12.2017р. Всього 24 документи, що були прийняті засобами електронного зв'язку згідно квитанції № 1 від 05.04.2018 року надісланої Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» у випадку зупинення реєстрації розрахунку коригування №110 від 08.03.2018р.
Також надано пояснення, відповідно до яких вказано, що “Підприємство здійснює торгівлю дизпаливом. Орендує комплекс нафтобази за адресою м. Львів, вул. Зубрицького, Д, буд. 7, де зберігає пальне до реалізації покупцям. На балансі підприємства знаходяться основні засоби: Сідельний тягач та напівпричіп-цистерна. Підприємство орендує 4 сідельні тягачі та 4 напівпричепи-цистерни для транспортування палива. На підприємстві працює 15 працівників. У вкладеннях надаємо підтверджуючі документи щодо здійснених господарських операцій по реалізації дизпалива”.
10 квітня 2018 року позивачем отримано:
рішення № 640719/39782544 про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 108 від 26.03.2018 року через начебто неподання платником податку копій документів;
рішення № 640828/39782544 про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 109 від 26.03.2018 року через начебто неподання платником податку копій документів;
рішення № 640933/39782544 про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 110 від 26.03.2018 року через начебто неподання платником податку копій документів.
04.05.2018 року ТОВ «Оптімал Трейдінг» вважаючи вищезазначені рішення незаконними та протиправними подало до Комісії ДФС з питань розгляду скарг:
- скаргу на рішення №640719/39782544 комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та повний пакет документів повторно;
- скаргу на рішення №640828/39782544 комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та повний пакет документів повторно;
- скаргу на рішення № 640933/39782544 комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та повний пакет документів повторно.
Як відповідь на подані Позивачем скарги 08.05.2018 р., ТОВ “Оптімал Трейдінг” отримало наступні рішення Комісії ДФС з питань розгляду скарг:
- рішення Комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018р. № 3038/ 39782544/2 (податкова накладна/розрахунок коригування №108), яким скаргу задоволено, а тому відповідно до п.18 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування податкової накладної №108 від 26.03.2018 року вважається таким, що має підстави для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування;
- рішення Комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018р. № 3609/ 39782544/2 (податкова накладна/розрахунок коригування №109), яким скаргу задоволено, а тому відповідно до п.18 Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування податкової накладної №109 від 26.03.2018 року вважається таким, що має підстави для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування;
- рішення Комісії з питань розгляду скарг від 08.05.2018р. №4281/39782544/2 (податкова накладна/розрахунок коригування №110), яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін, а як підставу вказано відсутність копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи не надано в повному обсязі.
Позивач, вважаючи рішення № 640933/39782544 від 10.04.2018 про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної № 110 від 26.03.2018 року протиправним, звернувся до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010р. (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить пункт 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1)обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника В становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2)відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;
3)розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №754/30622, затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - ОСОБА_3) (пункт 1), зокрема для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 2 Переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Аналіз вказаних норм свідчить, що контролюючий орган після надходження податкової накладної/розрахунку коригування до ДФС для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, в автоматизованому режимі здійснює їх розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації. Моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється відповідно до трьох ознак, передбачених п.6 Критеріїв. Зокрема, у разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що розрахунок коригування відповідає вимогам пп.3 п.6 Критеріїв, то реєстрація такого розрахунку коригування зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилається відповідна квитанція.
У квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування контролюючий орган зобов'язаний зокрема вказати критерій оцінки ступеня ризиків, передбачений у пп.1 п. 6 та/або у пп.2 п.6 та/або у пп.3 п.6 Критеріїв, на підставі якого було здійснено зупинення реєстрації розрахунку коригування, та запропонувати платнику надати пояснення та/або копії документів, передбачених у пункту 1 Переліку відповідно до визначеного критерію, які б підтверджували інформацію про господарську операцію, зазначену у розрахунку коригування, навівши їх вичерпний перелік.
Як вбачається зі змісту квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9056230462 від 31.03.2018р., контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам пп.1.6 п.1 “Критеріїв ризиковості платника податку”. У вказаній Квитанції запропоновано Позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ОСОБА_3 ризиковості визначені та затверджені Державною фіскальною службою № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018р.
Так, пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості визначає, що платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
платник податку зареєстрований (перереєстрований)за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України(далі - Кодекс);
наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Контролюючий орган не вказує якому саме конкретно критерію ризиковості з пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості не відповідає платник податку.
Перелік документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, вказано в п. 14 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Такі документи направляються податковим органом за місцем обліку платника податків відповідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16статті 201 ПК України до Комісії ДФС України для прийняття Рішення щодо реєстрації податкових накладних.
Комісією Головного управління ДФС у Львівській області було прийнято рішення № 640933/398782544 від 10.04.2018 р. про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 110 від 26.03.2018 р.
Вищезазначене рішення Комісії, містить інформацію, щодо причин та підстав для прийняття таких рішень про те, що причиною його прийняття є: ненадання платником податку копій документів, а саме документів на придбання пального.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем у порядку, визначеному в Постанові КМУ від 21.02.2018р. №117 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, надіслано до відповідача повідомлення щодо подачі документів по зупиненій податковій накладній/розрахунку коригування.
До вищевказаного повідомлення позивачем також були додані копії документів, що вказані вище загальною кількість 24 шт.
Судом встановлено, що у відповідності до Договору суборенди нежитлового приміщення №01/16-ДП від 01.01.2016р. позивач орендує нежитлове приміщення у ФОП ОСОБА_4 та використовує його як офісне приміщення для працівників. В оренді ТОВ “Оптімал Трейдінг” також перебуває цілісний майновий комплекс - прирейковий склад розчинників (як нерухоме майно), з обладнанням, що розташований за адресою: Львівська область, м. Львів вул. Зубрицького, 7, загальною площею складових частин об'єкта нерухомого майна 349,7 кв. м. та із усіма резервуарами, огорожею, воротами та замощенням. До пояснень також долучено платіжне доручення № 408 від 02.03.2018р. та акт надання послуг № 7 від 28.02.2018р..
В матеріалах справи наявний Паспорт якості №22 ТОВ “Прикарпатзахідтранс” на дизельне паливо ОСОБА_5 сорт Е, екологічний клас.
01.12.2017 року між ТОВ «Оптімал Трейдінг» та ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр» укладено договір поставки №011217-8, відповідно до якого Постачальник (ТОВ «Оптімал Трейдінг») здійснює поставку нафтопродуктів Покупцю (ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр»). Товар постачається Покупцю в кількостях та за ціною, визначених у видатковій накладній /специфікації на умовах EXW (Франко-нафтобаза Постачальника) автомобільним транспортом. Розрахунки за товар Покупець здійснює протягом 125 календарних днів з дати отримання видаткових накладних.
ТОВ “Оптімал Трейдінг” на виконання зазначеного договору здійснило зокрема поставку нафтопродуктів ПП «НВПП «Спаринг-Віст Центр» в кількості 40 000 л. Дизельне паливо ОСОБА_5 Е клас К5, 45 100 л. Дизельне паливо ОСОБА_5 5, 100 000 л. Дизельне паливо ОСОБА_5 5, що підтверджується Видатковою накладною №1121 від 22.12.2017 р. та повернення постачальнику №4 від 26.03.2018р. Дизельного палива в тій же кількості.
01.12.2017 року ТОВ “Оптімал Трейдінг” уклало з ПП “НВПП “Спаринг-Віст Центр” договір зберігання, відповідно до якого ТОВ “Оптімал Трейдінг” є Зберігачем та приймає від Поклажодавця ПП “НВПП “Спаринг-Віст Центр” на зберігання протягом строк цього Договору майно згідно з Додатками до цього Договору.
Позивачем до контролюючого органу було подано акт №ОТ000001121 здачі приймання майна на зберігання від 22.12.2017р., акт №3 здачі-приймання майна з зберігання від 26.03.2018р., акт надання послуг №1133 від 31.12.2017р., акт надання послуг №53 від 31.01.2018р., акт надання послуг №104 від 28 лютого 2018 р., акт надання послуг №105 від 31.03.2018 р., а також рахунки на оплату №731 від 20.12.2018 року та №770 від 27.12.2017 року, на підтвердження перебування на зберіганні у позивача дизельного палива вказаною кількістю в період з 01.12.2017 року по 26.03.2018 року.
З матеріалів справи вбачається, що комісією Головного управління ДФС 10 квітня 2018 року прийнято рішення №640933/39782544 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 23 березня 2018 року №110 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для прийняття комісією Головного управління ДФС у Львівській області вищевказаного рішення став висновок контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10 квітня 2018 року № 640933/39782544 з підстав ненадання платником податку копій документів.
Суд зазначає, що вищезазначене рішення Комісії, не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття таких рішень, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: ненадання платником податку копій документів, а саме відсутні документи на придбання пального.
При цьому, при дослідженні питання правомірності зупинення реєстрації розрахунку коригування судом враховується те, що відповідно до чинного законодавства у податкового органу наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Виходячи із системного тлумачення норм права, наведених вище, суд вважає що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого, у цій справі, є прийняття рішення, законність якого обґрунтовано перевірена судами попередніх інстанцій.
Судом встановлено безпідставність зупинення реєстрації податкової накладної як передумови прийняття відповідного рішення Комісії, адже у квитанції № 1 не вказано ані конкретного критерію оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом № 567. Натомість платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження інформації про господарську операцію, зазначену у розрахунку коригування.
Як встановлено судом, податковим органом в оскаржуваному рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд дійшов до висновку, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.12.2018 року у справі №821/1173/17.
З огляду на приписи частини другої статті 77 КАС України, на відповідача покладається обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальших дій чи бездіяльності.
Відтак, відповідач повиннен надати належні та достатні докази, що його дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної вчинено у відповідності до приписів пункту 201.16. статті 201 ПК України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та за наявності підстав, встановлених вищезгаданими Критеріями оцінки ступеня ризиків. Відповідач відзиву та жодних доказів не надав.
Відповідно до п.14. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №117 (далі Порядок №117), , до переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, відноситься: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пп.15,16 Порядку №117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).(п.19 Порядку №117).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. (п.20 Порядку №117).
Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п.27 Порядку №117).
Отже, позивач направив до Єдиного реєстру податкових накладених розрахунок коригування №110 від 26.03.2018 року, реєстрацію якого зупинено з підстав невідповідності вимогам п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику податків надати пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем, у встановленому законом порядку, були подані до контролюючого органу письмові пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування та зазначене не заперечується відповідачем.
Таким чином, суд вважає, дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації розрахунку коригування № 110 від 26.03.2018 р. протиправними, а оскаржуване рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують підставу для реєстрації розрахунку коригування.
Щодо вимоги про покладення на Державну фіскальну службу України обов'язку зареєструвати розрахунок коригування № 110 від 26.03.2018 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Як слідує зі змісту Рекомендації № К (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Натомість, у даному випадку суд не вважає повноваження відповідача, як дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24 березня 1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Також, суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі «Рисовський проти України», в якому суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» практика ЄСПЛ підлягає застосуванню судами як джерело права.
В даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДФС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від №110 від 26.03.2018 р., є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області в особі Комісії ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови в реєстрації розрахунку коригування №110 від 26.03.2018 року, подану ТОВ "Оптімал трейдінг"; скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області №640933/39782544 від 10.04.2018 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної №110 від 26.03.2018 року; зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №110 від 26.03.2018 року, поданий ТОВ "Оптімал Трейдінг" датою його подання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідачі як суб'єкти владних повноважень в ході судового розгляду не довели обґрунтованість своїх висновків і правомірність прийнятого на їх підставі рішення, відзиву на позов не подали, у зв'язку із чим суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із задоволенням позову підлягають відшкодуванню повністю.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 139, 243-245, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Позов ТОВ "Оптімал Трейдінг" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії , - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області в особі Комісії ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відмови в реєстрації розрахунку коригування №110 від 26.03.2018 року, подану ТОВ "Оптімал Трейдінг".
Скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області №640933/39782544 від 10.04.2018 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної №110 від 26.03.2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (адреса:04053, м. Київ, Львівська пл.,8, ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №110 від 26.03.2018 року, поданий ТОВ "Оптімал Трейдінг" датою його подання.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (адреса: 79000, м. Львів, вул. Стрийська,35, ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ "Оптімал Трейдінг" (79035, м. Львів, вул.Зелена,115, ЄДРПОУ 39782544) 1762 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.12.2018 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна