Ухвала від 05.12.2018 по справі 922/3013/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

05.12.2018 м. ХарківСправа № 922/3013/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Новікової Н.А.

за участі секретаря судового засідання Малихіній М.П.,

розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» (вих. № Khr-Ck-14254-118 від 29.11.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача та клопотання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача по справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут», юридична адреса: 61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59; адреса для листування: 61093, м. Харків, вул. Петра Болбочана, 54, код ЄДРПОУ 39590621;

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, 61052, м. Харків, вул. Благовіщенська, 34, код ЄДРПОУ 03196647;

про стягнення заборгованості у розмірі 268326, 13 грн. за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг та житлових субсидій населення

за участю представників учасників справи:

позивача - Кіпоть І.Г. (довіреність № Др-15-0218 від 27.023.2018);

відповідача - Фісенко Г.Г. (довіреність № 10-91/10499/10-18 від 27.11.2018);

третьої особи - Цехмістро О.О. (довіреність № 05-10/4 від 02.01.2018).

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про стягнення заборгованості у загальній сумі 268326, 13 грн., у тому числі 3 % річних - 51371, 02 грн. та інфляційні втрати - 216955, 11 грн. за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг та житлових субсидій населення на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання та водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 08.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на 05.12.2018. Залучено до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління державної казначейської служби України у Холодногірському районі м. Харкова.

29.11.2018 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» надійшло клопотання (вих. № Khr-Ck-14254-118 від 29.11.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України.

04.12.2018 від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради надійшло клопотання (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації.

В підготовчому засіданні повноважний представник позивача клопотання (вих. № Khr-Ck-14254-118 від 29.11.2018) підтримав та просив задовольнити. В обґрунтування зазначив, що оскільки рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України в частині забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, імовірній потребі в уточненні окремих норм діючого законодавства України (в частині порядку виплати субсидій на оплату житлово - комунальних послуг, нарахованих населенню) з метою його удосконалення, необхідно залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

В підготовчому засіданні повноважний представник відповідача клопотання (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) підтримав та просив задовольнити. В обґрунтування зазначив, що відповідно до пп. 17, 30, 32 п. 5 Положення про Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 16.03.2018 № 1-39, Департамент забезпечує захист фінансових інтересів держави, здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів області, приймає рішення про застосування заходів впливу за фактами порушень бюджетного законодавства, визначених п. 2-5 та 7 ч. 1 ст. 117 БК України, у межах наданих повноважень, а тому повинен бути залучений у справі у якості третьої сторони, яка не заявляє самостійних вимог на предмет і зобов'язаний надати суду та сторонам пояснення з приводу своєчасності надання субвенцій місцевим бюджетам для виконання соціальних програм у 2016 році та стосовно механізму централізованого розподілу коштів який був застосований в 2016 році. Вказав, що основними документами, на які спирається позивач як на докази правомірності пред'явлення позову до Управління, є спільні протокольні рішення одним із підписантів яких був Департамент. Управління не було підписантом цих рішень і не володіло будь-якою інформацією стосовно набуття чинності цими документами. Підставою для пред'явлення позову позивач визначає несвоєчасне відшкодування Управлінням коштів за надані послуги з газопостачання по субсидіях, при цьому позивач не звертає уваги на те, що відповідно до п. 5.3. типового спільного протокольного рішення, це рішення є чинним лише у разі проведення ВІДПОВІДНОГО фінансування. У 2016 році Управління не володіло інформацією, коли саме було здійснено фінансування місцевому бюджету за прийнятими спільними протокольними рішеннями, всі субвенції з державного бюджету на виконання програм соціального захисту населення місцевим бюджетам надходять до Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації, який є підписантом спільних протокольних рішень. Вказав, що на його думку без участі у справі Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації неможливе виконання судового рішення у разі, якщо таке рішення буде прийняте на користь позивача.

Розглянувши вказані клопотання, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ч.1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Згідно з п. 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2015 № 423 Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального діалогу, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, зокрема забезпечення їх психологічної реабілітації, санаторно-курортного лікування, технічними та іншими засобами реабілітації, житлом, надання освітніх послуг, організації поховання, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, та учасників антитерористичної операції, у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до ч.1 п. 4 Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань: узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України;

Як на підставу залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства соціальної політики України, позивач саме посилається на п. 4 Положення, разом з тим, імовірна потреба в уточненні окремих норм чинного законодавства не обґрунтовує необхідність залучення вказаної третьої особи та не доводить можливості впливу прийнятого за результатами розгляду справи рішення на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України, враховуючи наведене, суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача.

Що стосується клопотання (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 17, 30, 32 п. 5 Положення про Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації від 16.03.2018 № 1-39 основними завданням є: забезпечення захисту фінансових інтересів держави, здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів області, прийняття рішення про застосування заходів впливу за фактами порушень бюджетного законодавства, визначених п. 2-5 та 7 ч. 1 ст. 117 БК України, у межах наданих повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що одним із підписантів спільних протокольних рішень, на які посилається позивач, є саме - Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації, що свідчить про те, що рішення, прийняте судом за результатами розгляду вказаного спору, може вплинути на права та обов'язки Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації,

Беручи до уваги вищезазначене, суд задовольняє клопотання відповідача (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) та відповідно до ст. 50 ГПК України залучає до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації (61022, м. Харків, Держпром, майдан Свободи, 5, 6-й під'їзд, 10 поверх).

Керуючись ст. 50, 182, 233, 234, 235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз Збут» (вих. № Khr-Ck-14254-118 від 29.11.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10) - відмовити.

2. Клопотання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вих. № 10-91110712/10-18 від 03.02.2018) про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - задовольнити.

3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації (61022, м. Харків, Держпром, майдан Свободи, 5, 6-й під'їзд, 10 поверх).

4. Зобов'язати позивача направити копію позовних матеріалів третій особі в 5- денний строк з дня проголошення ухвали суду і докази надати суду.

5. Зобов'язати відповідача направити копію відзиву на позов разом з додатками третій особі в 5- денний строк з дня проголошення ухвали суду і докази надати суду.

Ухвала набирає чинності негайно після її проголошення.

Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Ухвалу складено та підписано 06.12.2018.

Суддя Н.А. Новікова