65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"26" листопада 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1787/18
За позовом: Одеської міської ради (пл. Думська, б. 1, м. Одеса, 65004; код ЄДРПОУ 26597691)
За участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, б. 1; код ЄДРПОУ 26302595)
До відповідача: Фізичної особи-підприємця Абакумової Лариси Георгіївни (АДРЕСА_1, 65014; РНОКПП НОМЕР_1)
про стягнення
Суддя Рога Н.В.
Секретар с/з Лазуренко Є.С.
Представники:
Від позивача: Штоля А.О. - на підставі довіреності № 45/вих-мр від 20.02.2018 р.;
Від третьої особи: Коваль І.В. - на підставі довіреності № 01-36/24 від 12.07.2018 р.;
Від відповідача: ОСОБА_5 - на підставі довіреності № 300 від 19.06.2017 р.
В засіданні брали участь:
Від позивача: не з'явився;
Від третьої особи: Коваль І.В. - на підставі довіреності № 01-36/24 від 12.07.2018 р.;
Від відповідача: ОСОБА_5 - на підставі довіреності № 300 від 19.06.2017 р.
Суть спору: Позивач - Одеська міська рада, звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Абакумової Лариси Георгіївни (далі - ФОП Абакумова Л.Г.) про стягнення збитків у розмірі 95 227 грн. 44 коп.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27 серпня 2018 р. позовну заяву прийнято до розгляду , відкрито провадження у справі, призначено справу № 916/1787/18 до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання . Крім того, залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2018 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/1787/18 та призначено справу до розгляду по суті в засіданні суду.
Представник позивача підтримує позовні вимоги в повному обсязі, з підстав визначених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву (вх. № 19840/18 від 01.10.2018 р.), наполягає на їх задоволенні.
Представник третьої особи підтримує позовні вимоги Одеської міської ради в повному обсязі, наполягає на їх задоволенні, з підстав зазначених у письмових поясненнях (вх. № 18932/18 від 18.09.2018 р.).
Представник відповідача проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. № 19010/18 від 18.09.2018 р.).
Позивач зазначає, що відповідно до положень ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 12 Земельного кодексу України Одеська міська рада наділена повноваженнями щодо розпорядження землями територіальної громади міста Одеси, на які розповсюджується право комунальної власності Одеської міської ради.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Одеська міська рада зазначає, що станом на 08 травня 2018 р., згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон на відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна № 123196042 , що ФОП Абакумова Л. Г. є власником багатофункціональної будівлі, загальною площею 1917,3 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, на підставі свідоцтва про право власності серії САС № 187121 від 17.07.2008 р.
При цьому, ФОП Абакумова Л. Г. використовує земельну ділянку площею 616 кв.м для експлуатації та обслуговування будівлі готелю та магазину без документів, які підтверджують право власності або користування, чим, на думку позивача, порушує ст.ст. 116, 125 Земельного кодексу України, права та охоронювані інтереси територіальної громади м. Одеси, від імені якої діє Одеська міська рада, та спричиняє шкоду територіальній громаді м. Одеси у зв'язку із неотриманням орендної плати за користування земельною ділянкою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Одеської міської ради № 5992-V від 13 липня 2010 р. за зверненням ФОП Абакумової Л.Г. надано останній дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 0,0403 га, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, для експлуатації та обслуговування будівлі готелю та магазину.
В подальшому, відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотримання земельного законодавства управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на адресу користувача земельної ділянки - ФОП Абакумової Л.Г., яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, направлено вимогу № 476 від 13.11.2014 р. про надання документів з питань використання та охорони земель, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомості, технічних паспортів на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці, свідоцтв про державну реєстрацію юридичної чи фізичної особи, довідки про розрахунок нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, довідки про сплату за землекористування (земельний податок, оренда землі) за період з 2013-2014 р.р., довідки про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій, договори оренди (якщо є).
Як зазначає позивач, ФОП Абакумова Л.Г. письмової відповіді на вищезазначений запит та документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, площею 616 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, не надала.
Крім того, під час проведення перевірок з питань дотримання вимог чинного земельного законодавства, відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель, дотримання вимог земельного законодавства та використанням об'єктів комунальної власності Департаменту комунальної власності Одеської міської ради встановлено, що на земельній ділянці, фактичною площею 616 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 82-А, розташована багатоповерхова будівля, яка використовується під розміщення готелю та магазину , і належить ФОП Абакумовій Л.Г. за відсутності оформлених належним чином правовстановлюючих документів на землекористування, що не відповідає вимогам ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України , та що відображено у актах огляду земельної ділянки, складених відділом самоврядного контролю від 20.11.2014 р. № 346, актом б/н від 14.03.2018 р.,
Позивач також звертає увагу суду на те, що інформація щодо площі земельної ділянки, що використовується ФОП Абакумовою Л.Г. самостійно зазначалася останньою в декларації платника податків, яка в подальшому подавалася до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, відповідно до яких ФОП Абакумовою Л.Г. сплачувався земельний податок за земельною ділянкою площею 616 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 82-А.
Крім того, Одеська міська рада зазначає, що згідно ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки - є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, позивач дійшов висновку, що ФОП Абакумова Л.Г. тривалий час користується земельною ділянкою, яка належить територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, без відповідних документів, що посвідчують право користування такою ділянкою або право власності на неї , у зв'язку з чим завдає збитків територіальній громаді м. Одеси, що полягають у неодержанні доходу від оренди земельної ділянки, яка знаходиться в комунальній власності, які могли б надходити до місцевого бюджету міста Одеси за умови дотримання відповідачем встановленого чинним законодавством порядку оформлення речових прав на земельну ділянку.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Позивач також посилається на положення ст. 156 Земельного кодексу України, відповідно до яких власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, що є підставою для відшкодування збитків Одеській міській раді.
Одеська міська рада також зазначила, що власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії (бездіяльність) щодо відповідних земельних ділянок за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (п. 2 Порядку).
В пункті 3 Порядку зазначено, що відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний дохід - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власниками землі і землекористувачами, у тому числі орендарями, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісії, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.
На виконання вищезазначеної постанови рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 204 від 30.05.2013 р. затверджено склад комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (орендарям) та Положення про дану комісію (далі - комісія).
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 504 від 28.12.2017 р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» затверджено акт комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 10.10.2017 р., згідно якого розмір збитків, нанесених ФОП Абакумовою Л.Г. територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття та використання без правовстановлюючих документів , складає 95 227 грн. 44 коп. (за період з 01.01.2017 р. по 30.09.2017 р.) Про зазначене рішення виконкому повідомлено ФОП Абакумову Л.Г. листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради за вих. № 01-13/109 від 12.01.2018 р.
Однак, у добровільному порядку збитки відповідачем не відшкодовано.
Позивач зазначає, що станом на даний час рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 504 від 28.12.2017 р. „Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок" є чинним, не оскаржено у судовому порядку, та не скасоване.
З урахуванням зазначеного, позивач вважає, що наявні правові підстави для задоволення вимог Одеської міської ради та стягнення з ФОП Абакумової Л.Г. збитків у розмірі 95 227 грн. 44 коп.
Третя особа - Департамент комунальної власності Одеської міської ради, позовні вимоги Одеської міської ради підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити, посилаючись на те, що рішенням Одеської міської ради № 5992-V від 13 липня 2010 р. ФОП Абакумовій Л.Г. надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0403 га за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А. Але, станом на даний час ФОП Абакумовою Л.Г. не надано до Департаменту або до Одеської міської ради проекту відведення земельної ділянки.
Третя особа вважає, що не вчинення ФОП Абакумовою Л.Г. дій щодо оформлення права користування земельною ділянкою свідчить про ухилення нею від дій, направлених на оформлення права користування земельною ділянкою відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, тобто, наявності протиправної поведінки в її діях, а також спростовує бездіяльність Одеської міської ради та Департаменту під час розгляду звернень зазначеної фізичної особи - підприємця.
Відповідач проти позовних вимог заперечує повністю, просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що ФОП Абакумовою Л.Г. було здійснено будівництво об'єкту нерухомості за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, а після завершення, 17 липня 2008 р., Виконавчим комітетом Одеської міської ради видано свідоцтво про право власності на зазначений обєкт загальною площею 1 917,3 кв.м.
12 березня 2009 р. ФОП Абакумова Л.Г. звернулася до Одеської міської ради з клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, та надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації на земельну ділянку. Так, рішенням Одеської міської ради № 5992-V від 13 липня 2010 р. ФОП Абакумовій Л.Г. надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0403 га за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А.
29 серпня 2013 р. між ФОП Абакумовою Л.Г. та Комунальним підприємством (далі - КП) „Центр інженерних досліджень" укладено договір на виконання проектно-вишукувальних робіт з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А. На виконання вищезазначеного договору КП „Центр інженерних досліджень" складено пояснювальну записку, із вказанням експлікації земельних угідь, згідно якої , відповідно до наданих відповідачем погоджувальних документів, загальна площа земельної ділянки складає 0,0403 га, з яких під капітальною будовою 0,0371 га та під проїздам, проходами та площадками 0,0032 га.
Крім того, відповідач посилається також на висновок Головного управління Держземагенства в Одеській області № 1328/В від 29.12.2014 р. „Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП Абакумовій Ларисі Георгіївні, для експлуатації та обслуговування будівлі готелю та магазину за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А", витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку щодо земельної ділянки кадастровий номер 5110137500:26:014:0004, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси № 193/86-15 від 12.11.2015 р. тощо, якими встановлено загальну площу земельної ділянки, щодо відведення якої звернулася ФОП Абакумова Л.Г. до Одеської міської ради, у розмірі 0,0403 га.
На підставі вищенаведеного ФОП Абакумова Л.Г. не погоджується з доводами Одеської міської ради щодо використання нею земельної ділянки площею саме 616 кв.м., та вважає зазначений розмір земельної ділянки необґрунтованим, не підтвердженим належними та допустимими доказами.
Відповідач також зазначає, що ФОП Абакумова Л.Г. не отримувала вимогу № 476 від 13.11.2014 р., складену відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель та дотримання земельного законодавства управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо надання документів з питань використання та охорони земель, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, інших документів, перелік яких зазначено у даній вимозі.
Більше того, відповідач зазначає, що позивачем не надано до матеріалів справи належних та допустимих доказів направлення вищезазначеної вимоги на адресу ФОП Абакумової Л.Г.
Крім того, відповідач зауважує, що в акті огляду земельної ділянки № 346, складеному відділом самоврядного контролю 20.11.2014 р. за підписом головного спеціаліста відділу - Гладченка О.С., на який позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, не зазначено площу земельної ділянки, яка, на думку позивача, використовується ФОП Абакумовою Л.Г. без дотримання вимог чинного законодавства. Більше того, зазначений акт № 346 складено лише за підписом Гладченка О.С., без участі інших осіб, в ньому, також, не містяться відмітки щодо його отримання представником ФОП Абакумової Л.Г. або направлення акту ФОП Абакумовій Л.Г. поштою.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач вказує і на те, що в акті огляду земельної ділянки б/н від 14.03.2018 р., складеному головним спеціалістом Томашевським С.І., також безпідставно визначено площу земельної ділянки, яка використовується відповідачем, 616 кв.м. Крім того, зазначений акт також складено лише за підписом головного спеціаліста Томашевського С.І., без участі інших осіб, які були присутні при огляді земельної ділянки, зокрема, і уповноважених представників ФОП Абакумової Л.Г., та не зазначено про його отримання представником ФОП Абакумової Л.Г. або направлення акту б/н від 14.03.2018 р. ФОП Абакумовій Л.Г. поштою.
Відповідач зазначає, що посилання позивача на відсутність у Департаменті комунальної власності Одеської міської ради інформації відносно розроблених проектів землеустрою, затверджених рішенням Одеської міської ради, є безпідставними, адже, проект землеустрою щодо відведення ФОП Абакумовій Л.Г. земельної ділянки площею 0,0403 га, що знаходиться з адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, зберігався в Управлінні земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради з метою підготовки проекту договору оренди землі та, в подальшому, разом з проектом , був переданий Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, де наразі і перебуває, а відповідачу, в свою чергу, невідомо причини, з яких Одеською міською радою не було прийнято рішення щодо укладення з ФОП Абакумовою Л.Г. договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, відповідач не визнає природу та розмір збитків, заявлених Одеською міською радою до стягнення з відповідача.
В обґрунтування заперечень проти позовних вимог відповідач також посилається на положення ст. 124 Земельного кодексу України, якою передбачено що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Крім того, відповідач зауважив, що у зв'язку з підготовкою правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою ФОП Абакумовою Л.Г. у 2017 р. сплачувався земельний податок з фізичних осіб у відповідності до податкового повідомлення рішення № 161046-1310 від 02.11.2017 р. у розмірі 45 623 грн. 31 коп. Сплату земельного податку за відсутності договору оренди землі передбачено п.п. 14.1.147. Податкового кодексу України , відповідно до якого плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
На підставі вищенаведеного відповідач заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, просить суд відмовити у їх задоволенні.
Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, суд встановив, що згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон на відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна № 123196042 від 08.05.2018 р. ФОП Абакумова Л.Г. є власником багатофункціональної будівлі, загальною площею 1917,3 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А.
12 березня 2009 р. ФОП Абакумова Л.Г. звернулася до Одеської міської ради з заявою про передачу в оренду земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, та надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації на земельну ділянку.
Рішенням Одеської міської ради № 5992-V від 13 липня 2010 р. „Про надання дозволу фізичній особі-підприємцю Абакумовій Ларисі Георгіївні на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 0,0403 га , за адресою: м.Одеса, вул. Велика Арнаутська, 82-А, для експлуатації та обслуговування будівлі готелю та магазину" вирішено надати дозвіл ФОП Абакумовій Л.Г. на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 0,0403 га за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, для експлуатації та обслуговування будівлі готелю та магазину.
29 серпня 2013 р. між ФОП Абакумовою Л.Г. та Комунальним підприємством „Центр інженерних досліджень" укладено договір № 7566 на виконання проектно-вишукувальних робіт з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, на виконання якого у 2015р. КП „Центр інженерних досліджень" було виготовлено проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до матеріалів справи, КП „Центр інженерних досліджень» листом № 4749 від 25.11.2015 р. направлено на адресу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0403 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, в оренду для підготовки проекту рішення Одеської міської ради для його затвердження.
Судом встановлено, що листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради № 01-13/3239 від 08.07.2016 р. на адресу Одеської міської ради було направлено, зокрема, проект рішення Одеської міської ради та документацію із землеустрою ФОП Абакумової Л.Г. щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А.
Однак, судом встановлено, що станом на дату розгляду справи № 916/1787/18 Одеською міською радою не було винесено рішення щодо затвердження вищезазначеного проекту землеустрою або відмову у його затвердженні, у зв'язку з чим не було укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А.
Згідно ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Визначення поняття збитків наводяться також у ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, відповідно до якої під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Отже, відшкодування збитків є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльності особи; шкідливого результату такої поведінки (збитків), наявності та розміру понесених збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного з елементів відповідальність у вигляду відшкодування збитків не наступає.
Виходячи з матеріалів справи, на думку суду, позивачем у справі не доведено, у першу чергу, наявності протиправної поведінки ФОП Абакумової Л.Г., яка призвела до заподіяння шкоди територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради у розмірі 95 227 грн. 44 коп. у період з 01.01.2017 р. по 30.09.2017 р., враховуючи те, що ще у 2016 р. документацію із землеустрою ФОП Абакумової Л.Г. щодо земельної ділянки розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, б. 82-А, було направлено до Одеської міської ради.
Крім того, на думку суду, недоведеним є визначений позивачем у своїх актах розмір земельної ділянки - 616 кв.м, адже у жодному документі не зазначено, як саме було встановлено такий розмір, за допомогою яких саме вимірювальних інструментів та якими саме органом, який має відповідні повноваження та спеціалістів.
Згідно ст.4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.
Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України, право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви Одеської міської ради про стягнення з ФОП Абакумової Л.Г. збитків у розмірі 95 227 грн. 44 коп.
Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд -
1. У задоволенні позову Одеської міської ради до Фізичної особи-підприємця Абакумової Лариси Георгіївни про стягнення збитків у розмірі 95 227 грн. 44 коп. - відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).
Повне рішення складено 06 грудня 2018 р.
Суддя Н.В. Рога