26 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/1183/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Пліша М.А,Шинкар Т.І.,
за участі секретаря судового засідання Гром І.І.
позивач: не з'явився
відповідач: Мельничук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року,(головуючий суддя Плахтій Н.Б., м. Луцьк, повний текст рішення складено 11 червня 2018 року) у справі №803/687/18за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» (далі - позивач, ТзОВ «Стелла Пак Україна») звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Волинській обл.) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2017року №0095511207 в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у Волинській області неправомірно застосовано штрафні санкції в розмірі 28275,81 грн. у відповідності до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині несвоєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ДРПН).
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 13.12.2017 року №0095511207 в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн.. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» (43018, м.Луцьк, вул.Потебні, 52а) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, м.Луцьк, Київський майдан, 4) сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням ДФС у Волинській області подано апеляційну скаргу, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, з підстав зазначених в апеляційній скарзі.
Апелянт зазначає, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватись з врахуванням граничних строків, передбачених у пункті 201.10 статі 210 ПК України. В суді апеляційної інстанції апелянт підтримав висновки, що викладені у апеляційній скарзі.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» не забезпечило явку уповноваженого представника в судове засідання суду апеляційної інстанції, поштове повідомлення про час і місце апеляційного розгляду міститься в матеріалах справи.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області проведено перевірку ТзОВ «Стелла Пак Україна» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік, про що складено акт від 07.11.2017 року №12787/03-20/12-01/33559762 (том 1, а.с.16-21).
Згідно із висновками вказаного акта перевірки позивачем порушено пункт 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі акта перевірки від 07.11.2017 року №12787/03-20/12-01/33559762 за даними ЄРПН за звітний період 07.11.2017 року встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України, та згідно зі статтею 120-1 ПК України контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 року №0095511207, яким за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 124088,57 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 20408,84 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 189298,74 грн. - штраф у розмірі 20% у сумі 37859,77 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 191,81 грн. - штраф у розмірі 30% у сумі 57,54 грн. Загальна сума штрафу становить 50326,15 грн. (том 1, а.с.34).
Позивач оскаржив дане податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в сумі 28275,81 грн. до ДФС України, яка своїм рішенням від 13.03.2018 року №8615/6/99-99-11-032-01-25 про результати розгляду скарги залишила без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 року №0095511207, а скаргу - без задоволення (том 1, а.с.36-37).
Матеріали справи засвідчують, що позивач погодився з висновком контролюючого органу щодо несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних на суму ПДВ 130246 грн. та застосованим розміром штрафу в сумі 22050,34 грн., який останнім сплачений, що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 27.12.2017 року №1815 (том 1, а.с.38).
Що стосується податкових накладних від 18.07.2017 №№203, 214, 197, 202, 213, 205, 215, 204, 210, 218, 276, 245, 253, 201, 212, 206, 216; від 25.07.2017 №№207, 241, 255, 209, 243, 257, 208, 242, 256; від 17.07.2017 №№200, 211, 192, 199, 193, 190, 196, 187; від 24.07.2017 №№205, 234, 206, 235, 204, 233; від 20.07.2017 №226; від 12.07.2017 №183; від 13.07.2017 №№184, 198, 187, 188; від 31.07.2017 №№211, 264, 265, 266; від 27.07.2017 №№210, 249, 254 на загальну суму ПДВ 183333,33 грн. (том 1, а.с.39-121), сторона позивача вважала, що зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних позбавляє податковий орган застосовувати штрафні санкції.
Задовольняючи адміністративний позов позивача суд першої інстанції прийшов до наступних висновків, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Суд першої інстанції зазначив, що штрафні санкції можуть бути застосовані тільки за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Якщо ж в реєстрації податкової накладної відмовлено, то штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної не застосовуються.
В спірному випадку, на думку суду першої інстанції, відбулася лише подача податкових накладних на реєстрацію, проте факт реєстрації ще не відбувся, оскільки кінцевого рішення про реєстрацію чи відмову у реєстрації вищеперерахованих податкових накладних не прийнято, а тому застосування штрафних санкцій до ТзОВ «Стелла Пак Україна» є передчасним.
Колегія суддів приходить до наступних висновків.
Законом України № 1797-VIII викладено в новій редакції статтю 120-1 Податкового кодексу, а саме: порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Згідно абз. «б» п. п. 192.1.1 ст. 192 ПК України постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Згідно п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
На час існування спірних правовідносин у відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
В контексті ситуації, що є предметом судового спору, колегія суддів вважає, що визначальними є наступні умови : наявність порушення строків реєстрації ПН, що викладені у таблицях податкового органу, та підтвердження інформації щодо дати виписки цих ПН.
Позивачем не спростовано факт порушення терміну для реєстрації ПН, а саме - 15.08.2017 року.
За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКГ ЗЕД : 3920,5607,6307,7323,7607,9603, що давало позивачу підстави для використання норм статті 192 Податкового кодексу України.
При цьому, за умовами п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у вказаних вище розмірах.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПКУ штрафні санкції, передбачені п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з п. п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 ПКУ.
При визначенні штрафної санкції по вищевказаних податкових накладних за порушення терміну реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковим органом період їх зупинення не враховувався.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають матеріалам справи та оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 рокуу справі № 803/687/18 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелла Пак Україна» до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк
судді М. А. Пліш
Т. І. Шинкар
Повне судове рішення складено 06.12.2018 року.