Постанова від 27.11.2018 по справі 825/1780/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 825/1780/18 Суддя (судді) першої інстанції: Заяць О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Ганечко О.М. та Сорочка Є.О.,

за участю секретаря Седика Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.05.2016, з урахуванням всіх видів додаткових складових його грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (дані про які містяться в додатках до заяви від 22.08.2016) та виплачувати пенсію щомісяця загальною сумою.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Як свідчать обставини справи, 22.08.2016 позивач подав заяву про перерахунок пенсії.

Відповідач листом № 1137/03/б-12 від 02.09.2016 відмовив у проведенні перерахунку пенсії, оскільки Урядом України рішення про перерахунки пенсій не приймалося.

Постановою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 28.08.2017 №751/1371/17, яка набрала законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.28-31).

Виконуючи вказане рішення суду відповідач розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії від 22 серпня 2016 року у відповідності до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за результатом розгляду заяви позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії із посиланням на те, будь-які документи про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від головного управління Національної поліції в Чернігівській області не надходити. Крім того, відповідач також зазначив, що до заяви від 22.08.2016 було надано копії особових рахунків працівника, що не відповідає Порядку № 3-1 від 30.01.2007.

Вважаючи, що відповідачем протиправно не було здійснено перерахунок пенсії на підставі заяви від 22.08.2016, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем до заяви додано документи, що підтверджують розмір всіх складових грошового забезпечення (за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням) з якого обчислюється пенсія, а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області протиправно відмовлено у перерахунку пенсії позивачу.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".

Відповідно до пункту 23 вказаного порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Матеріали справи свідчать, що 22.08.2016 позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано заяву про перерахунок пенсії. На підтвердження права на перерахунок пенсії позивачем до заяви від 22.08.2016 було додано особові рахунки працівника за період з 07.11.2015 по 30.04.2016 та з 01.05.2014 по 06.11.2015.

Як встановлено вище, позивач звертався до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання відповідача провести обчислення його пенсії, починаючи з 01.05.2016 року, з урахуванням всіх видів його грошового забезпечення за квітень 2014 року - березень 2016 року (дані про які містяться в додатках до заяви від 22.08.2016 року).

Так, постановою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 28.08.2017 №751/1371/17, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 позов ОСОБА_2 задоволено частково.

В той же час, Київський апеляційний адміністративний суд у справі № 751/1371/17 дійшов наступних висновків.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас зазначений Порядок №45 передбачає вичерпний перелік документів, що подається для призначення/перерахунку пенсії: грошовий атестат; довідка про розмір грошового забезпечення; довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяці перед звільненням з військової служби.

Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що до поданої позивачем заяви від 22.08.2016 про здійснення перерахунку зазначених документів додано не було.

Отже, колегія суддів апеляційного суду у справі № 751/1371/17 дійшла висновку висновку, що відповідачем було в межах закону та у спосіб передбачений законом повідомлено позивачу щодо відсутності підстав для такого перерахунку відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки Кабінетом Міністрів не приймалось рішення про зміну розміру виду грошового забезпечення та позивачем не було надано документів визначених порядком для проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як свідчать матеріали даної справи, позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.05.2016, з урахуванням всіх видів додаткових складових його грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, дані про які містяться в додатках до заяви від 22.08.2016, при цьому не оспорюючи відмову відповідача у здійсненні такого перерахунку викладену у листі від 10.10.2017 №1670/03/Б-12.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати на те, що положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відтак завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Враховуючи, що судовим рішенням у справі № 751/1371/17 підтверджено відсутність права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також те, що в процесі розгляду даної справи не встановлено наявність умов для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Відтак, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції в наведеній частині, викладені в оскаржуваному рішенні, прийнятому з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також за неповного з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задовольнити.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року скасувати та ухвалити постанову якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 30.11.2018 року.