Постанова від 28.11.2018 по справі 815/2925/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/2925/18

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

при секретарі: Шатан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про стягнення невиплаченої заробітної плати, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2018р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до ГУ ДФС в Одеській області, третя особа ГУ ДКС України в Одеській області, в якому просив:

- стягнути невиплаченої заробітної плати у розмірі 746 009,65грн.;

- стягнути моральну шкоду в розмірі 10 000грн..

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він проходив службу в органах ДПС та 12.08.2013р. був звільнений у зв'язку з скороченням штатів у Запас Збройних Сил України, проте, ГУ ДФС не було здійснено з ним повний відповідний розрахунок, що стало предметом спору у суді.

Позивач зазначив, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017р. у справі за №815/2701/17 ГУ ДФС зобов'язано нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби; грошову компенсацію за невикористані відпустки; неотриману суму грошової допомоги на оздоровлення за період з 2008р. по 2013р., виходячи з суми місячного грошового забезпечення; суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати.

На виконання вказаної постанови суду, 17.05.2018р. ГУ ДФС зроблено розрахунок виплат та здійснена виплата у розмірі 65 626,18грн.

Позивач вважає, що розрахунки зроблені ГУ ДФС в Одеській області не відповідають чинному законодавству, оскільки відповідач здійснив нарахування мінімальне на час звільнення (2013р.), а податки та збори утримання максимальні на час оплати (2018р.).

Посилаючись на зазначені обставини просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог та недоведеності факту завдання позивачу моральної шкоди. При цьому, суд вважав, що відповідач вірно та на підставі норм права, що регулюють спірні правовідносини здійснив нарахування ОСОБА_2 визначених рішенням суду виплат та правомірно здійснив відрахування податку та збору.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_2 з червня 2001р. проходив службу в органах державної податкової служби, остання займана посада (з 2007р.) - старший оперативний уповноважений відділу боротьби з суб'єктами господарювання, які мають ознаки фіктивності і незаконним відшкодуванням ПДВ відділу податкової міліції Комінтернівської ОДПІ Одеської області та мав спеціальне звання майора податкової міліції.

Наказом №222-о від 12.08.2013р. ОСОБА_2 звільнено у зв'язку з скороченням штатів у запас Збройних Сил України з 14.08.2013р.

У зв'язку з не виплатою сум грошової компенсації за невикористані відпустки, та грошової допомоги та відповідної грошової компенсації за невикористані частини чергових відпусток ОСОБА_2 у травні 2017р. звернувся до суду з відповідним позовом.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2017р. у справі № 815/2701/17 скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04.07.2017р. та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність ГУ ДФС України в Одеській області щодо невиплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, щомісячної грошової допомоги у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням, грошової компенсації за невикористані 230 днів відпустки та не отриману суму грошової допомоги на оздоровлення; зобов'язано ГУ ДФС України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби згідно зі ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; зобов'язано ГУ ДФС України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані відпустки за 2008 рік тривалістю 35 діб, за 2009 рік - 35 діб, за 2010 рік - 40 діб, за 2011 рік - 40 діб, за 2012 рік - 40 діб, за 2013 рік - 40 діб, що разом складає 230 діб; зобов'язано Головне управління ДФС України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу не отриману суму грошової допомоги на оздоровлення за період з 2008 року по 2013 рік, виходячи з суми місячного грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ДФС України в Одеській області нарахувати та виплатити позивачу суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділеного на 100.

В рамках виконавчого провадження №55497524 на підставі виконавчого листа №815/2701/17, виданого Одеським окружним адміністративним судом 12.12.2017р. з ОСОБА_2 було проведено розрахунок, про що його повідомлено листом від 17.05.2018р. за вих. №3688/К/15-32-05-02-10.

Із зазначеного листа вбачається, що для розрахунку грошової компенсації за невикористані чергові відпустки включались такі складові грошового забезпечення (на момент звільнення): посадовий оклад - 1147грн., оклад за спеціальним званням (майор) - 125грн., відсоткова надбавка за вислугу років 30% - 381,6грн., всього грошове забезпечення: 1653,6грн.

Виходячи з цієї суми грошового забезпечення, ОСОБА_2 нараховано грошову компенсацію за невикористані чергові відпустки в розмірі 12 677,6грн.; щомісячну грошову допомогу в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1 500,00грн. (125,00 х 12 місяців); грошову допомогу на оздоровлення за період з 2008р. по 2013р., виходячи з суми місячного грошового забезпечення 1 653,6грн. - 9 921,6грн.; одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний календарний рік служби в розмірі: 1653,6 х 17 років х 50% = 14 055,6грн., а також нараховано суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з їх несвоєчасною виплатою в розмірі 43 368,4грн..

Всього нараховано 81 523,2грн., до виплати належить: 81 523,2грн. - 14 674,18 (податок з доходів фізичних осіб 18%) - 1 222,85 (військовий збір 1,5%) = 65 626,18грн..

Вважаючи, що ГУ ДФС України в Одеській області повинно було провести перерахунок та сплату заборгованості по виплатам з урахуванням розмірів, які діють на момент сплати ОСОБА_2 звернувся в суд із даним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача у спірних правовідносинах судова колегія виходить з наступного.

За приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно довідки про грошове забезпечення від 27.05.2016р. №2973/8/15-17-05-01-01, на день відсторонення від займаної посади грошове забезпечення ОСОБА_2 складало 2 281,88грн., а саме: посадовий оклад - 1 092грн.; оклад за спеціальним званням - 125грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 25 % - 304,25грн.; надбавка за високі досягнення у праці 50 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.2006р. №268 - 760,63грн..

З матеріалів справи вбачається, та не заперечується позивачем, що для розрахунку грошової компенсації за невикористанні чергові відпустки за 2008р. тривалістю 35 діб, за 2009р. - 35 діб, за 2010р. - 40 діб, за 2011р. - 40 діб, за 2012р. - 40 діб, за 2013р. - 40 діб, разом 230діб - складає 12 677,6грн..

Розрахунок проведено відповідно до Методичних рекомендацій з питань грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, доведених листом ДФС України «Про виплату грошового забезпечення» від 27.02.2017р. №4951/7/99-99-05-01-02-17.

Розмір щомісячної грошової допомоги у розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням складає 125 х 12 місяців = 1 500грн. та розраховано відповідно до п.11 Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (із змінами та доповненнями).

Грошова допомога на оздоровлення за період з 2008р. по 2013р., розрахована виходячи з суми місячного грошового забезпечення (на момент звільнення) - 1 653грн., яке включає наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 1 147грн.; оклад за спеціальним званням (майор) 125грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 30%.

Розрахунок одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби проведено згідно зі ст.9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (із змінами та доповненнями), а саме 1 653грн. х 17 місяців х 50% = 14 055,6грн..

Розрахунок суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати здійснено відповідно до ст.2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (із змінами і доповненнями).

Так, в травні 2018р. приріст індексу споживчих цін для виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою становив 141,2%.

Нарахована, але невиплачена сума грошової компенсації за невикористані чергові відпустки після утримання податків склала 1 2677,6 грн. - 2 281,97грн. (податок з доходів фізичних осіб 18%) - 190,16грн. (військовий збір 1,5%) = 10 205,47грн., сума компенсації - 102 507грн. х 141,2% = 14 410,12грн.; нарахована, але невиплачена сума щомісячної грошової допомоги в розмірі окладу за військовим (спеціальним званням) після утримання податків складала 1 500грн. - 270 (податок з доходів фізичних осіб 18%) - 22,5 (військовий збір 1,5%) = 1 207,5грн., сума компенсації становить 1 207,5грн. х 141,2% = 1 704,35грн.; нарахована, але невиплачена сума грошової допомоги на оздоровлення за період з 2008 року по 2013р. складає 9 921,6грн. - 1 785,89грн. (податок з доходів фізичних осіб 18%) - 148,82грн. (військовий збір 1,5%) = 7 986,89грн.; нарахована, але невиплачена сума одноразової грошової допомоги у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний календарний рік служби складає 14055, 6грн. - 2 530,01грн. (податок з доходів фізичних осіб 18%) - 210,83 (військовий збір 1,5%) = 11 314,76грн., сума компенсації становить 11 314,76грн. х 141,2% = 15 976,44грн..

Всього: сума компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати склала 43 368,4грн., всього нараховано 81 523,2грн., до виплати належить 81 523,2грн. - 14 674,18грн. (податок з доходів фізичних осіб 18%) та - 1 222,85грн. (військовий збір 1,5 %) = 65 626,18грн..

Платіжним дорученням за №566 від 17.05.2018р. нарахована сума в розмірі 65 626,18грн. була виплачена позивачу.

Твердження позивача про застосування при розрахунку розміру мінімальної заробітної платі та грошового забезпечення станом на дату виплати є помилковими, оскільки розрахунок повинен бути проведений виходячи з суми місячного грошового забезпечення чинного на момент звільнення. При цьому, відповідачем, у зв'язку з порушення строків таких виплат здійснено компенсацію втрати частини доходів.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ГУ ДФС України в Одеській області вірно та на підставі норм права, що регулюють спірні правовідносини здійснив позивачу нарахування визначених рішенням суду виплат.

Отримані позивачем у 2018р. в розумінні ПК України є доходом, у зв'язку з чим у нього виникли податкові обов'язки, а саме 18% податку з доходів фізичних осіб та крім того, 1,5% військового збору.

Отже, відповідачем правомірно здійснено відрахування податку та збору.

Також, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції в частині відмови у задоволені позовних вимог про стягнення моральної шкоди.

Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість адміністративного позову ОСОБА_2

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку колегії суддів, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 4 грудня 2018р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв