Рішення від 29.11.2018 по справі 819/1952/14-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1952/14-a

29 листопада 2018 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника третьої особи Вітер В.О.

представника відповідача Кайда Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільської обласної ради, третьої особи на стороні позивача Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування окремих положень рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Керівники (директори) загальноосвітніх навчальних закладів ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_2, ОСОБА_16, ОСОБА_17 09 вересня 2014 року звернулись до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної ради за участю третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача: керівників (директори) позашкільних навчальних закладів ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22 про скасування рішення п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 «Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області», -

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду 10 вересня 2014 р. відкрито провадження в даній справі.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Визнано незаконним рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 "Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області" в частині порядку призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками загальноосвітніх, позашкільних, методичних закладів (установ) які є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Тернопільської області.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2016 р. апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради задоволено. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 року у справі № 819/1952/14-а скасовано та прийнято нову, якою в позові відмовлено.

Постановою Верховного суду від 16 травня 2018 р. Касаційну скаргу ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_2, ОСОБА_16, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 задоволено частково. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 липня 2016 року у цій справі скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 р. справу передано на розгляд судді Подлісній І.М.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2018 р. дану справу прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10:00 год. 30 серпня 2018 р..

30 серпня 2018 р. судом без виходу до нарадчої кімнати ухвалено, оголосити перерву в підготовчому засіданні до 11:30 год 13 вересня 2018 р.

Згідно до Ухвали судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 р. закрито провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_17 ОСОБА_23 ОСОБА_24, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_25, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та третіх осіб на стороні позивача із самостійними вимогами ОСОБА_22, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації до Тернопільської обласної ради про визнання протиправним та скасування окремих положень рішення у зв'язку із відмовою їх від позовних вимог.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 р. закрито підготовче провадження по даній справі та призначено судове засідання на 04 жовтня 2018 року о 10:00 год..

04 жовтня 2018 року Тернопільським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про відкладення розгляду справи по суті на 11:30 год. 25 жовтня 2018 р. у зв'язку з клопотанням представника відповідача Тернопільської обласної ради про неможливість направити до суду уповноваженого представника.

25 жовтня 2018 р. суд розпочав розгляд справи по суті і оголосив перерву в судовому засіданні до 13 листопада 2018 року 10:00 год., для надання сторонами додаткових пояснень.

13 листопада 2018 року суд продовжив розгляд справи по суті і задовольнив клопотання позивача та його представника про оголошення перерви в судовому засіданні для додаткового ознайомлення із матеріалами справи до 11:30 год. 29.11.2018 р.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737«Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області» затверджено Положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області згідно з додатком 1.

Позивач вважає, що вказані норми рішення п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 є протиправними і не можуть стосуватися призначення та звільнення керівників загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, методичних установ на умовах контракту, які є об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ міст Тернопільської області так як суперечать нормам спеціального законодавства про освіту, зокрема, Закону України «Про позашкільну освіту», Закону України «Про загальну середню освіту».

ОСОБА_2 важає, що норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», хоч і надають право Тернопільській обласні раді вирішувати питання управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, призначати і звільняти керівників, проте вони є загальними, а норми законодавства про освіту є спеціальними, а відтак підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник підтримали позовні вимоги і просили скасувати рішення п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 «Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області», як таке що суперечить нормам чинного законодавства та прийняте з порушенням Регламенту Тернопільської обласної ради.

Представник третьої особи на стороні позивача Управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації просить позов задовольнити, врахувавши, що керівники загальноосвітніх навчальних , що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області призначаються на посади і звільняються з посад департаментом освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації за попереднім погодженням з Тернопільською обласною державною адміністрацією та Тернопільською обласною радою.

Представник відповідача Тернопільської обласної ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила в задоволенні позову відмовити повністю, вказавши, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства, посилаючись на подані письмові заперечення та докази, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, встановив.

Даний спір виник з приводу оскарження рішення п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 «Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів у публічно - правових спорах є спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно 0- правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Таким чином в даному випадку має місце публічно - правовий спір на який поширюється юрисдикція адміністративних судів і який підсудний Тернопільському окружному адміністративному суду.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням п'ятнадцятої сесії п'ятого скликання Тернопільська обласна рада № 1737 від 15.08.2014 року «Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області» затверджено 1.1Положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області згідно з додатком 1. 1.2. Типову форму контракту з керівником підприємства спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області згідно з додатком 2. 1.3. Типову форму контракту з керівником установи (закладу) охорони здоров'я спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області згідно з додатком 3. 1.4. Типову форму контракту з керівником бюджетної установи (закладу), організації спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області згідно з додатком 4.

В Положенні про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Тернопільської області зазначено:

«П.1.2. положення визначає порядок призначення на посади та звільнення з посад, основні вимоги до контрактів при прийнятті (найманні) на роботу або в інших випадках, передбачених чинним законодавством, Тернопільською обласною радою керівників підприємств, установ, організацій, що є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області».

«П.2.2. Ініціатива щодо призначення (звільнення) кандидатур на (з) посади керівників підприємств, установ і організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області належить голові Тернопільської обласної ради. Пропозиції з означеного питання також можуть вноситися Тернопільською обласною державною адміністрацією, постійними комісіями Тернопільської обласної ради».

Додатком до положення про порядок призначення на посаду та звільнення з посади, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області затверджений перелік постійних комісій Тернопільської обласної ради, які попередньо розглядають кандидатури керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області.

Судом встановлено, що повноваження прийняття керівників загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів належать відповідним органам управління освіти, а не органам місцевого самоврядування. Крім того, порядок укладення контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я та типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України, отже затверджуючи типову форму контракту Тернопільська обласна рада вийшла за межі своїх повноважень. Разом з тим було порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, оскільки погодження проекту рішення заступником голови облдержадміністрації та департаментом освіти і науки, департаментом охорони здоров'я, культури облдержадміністрації не було, порушення регламенту Тернопільської обласної ради самою радою при прийнятті рішення є самостійною підставою для його скасування, а відтак вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Згідно зі статтями 5, 42 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року № 586-XIV (надалі Закон № 586-XIV) до структури місцевих адміністрацій входять управління, відділи та інші структурні підрозділи, які здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток. Управління, відділи та інші структурні підрозділи державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні головам відповідних місцевих державних адміністрацій, а також органам виконавчої влади вищого рівня.

Повноваження місцевої державної адміністрації у галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури передбачені статтею 22 Закону № 586-XIV, відповідно до якої місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім'ї та молоді; виконує програми щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти, здійснює загальне, керівництво закладами науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, що належать до сфери її управління, їх матеріально-фінансове забезпечення тощо.

Стаття 142 Конституції України передбачає, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97. Відповідно до статті 5 даного Закону до системи органів місцевого самоврядування віднесено районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Перелік питань, що вирішуються районною, обласною радою виключно на її пленарних засіданнях, передбачений у статті 43 Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, п. 20 ст. 43 цього Закону відносить до компетенції обласної ради вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Обласні ради, від імені територіальних громад сіл селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (ч.4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно зі статтями 5, 42 Закону України від 09 квітня 1999 року № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (надалі - Закон № 586-XIV) до структури місцевих адміністрацій входять управління, відділи та інші структурні підрозділи, які здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток. Управління, відділи та інші структурні підрозділи державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні головам відповідних місцевих державних адміністрацій, а також органам виконавчої влади вищого рівня.

Повноваження місцевої державної адміністрації у галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури передбачені статтею 22 Закону № 586-XIV, відповідно до якої місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім'ї та молоді; виконує програми щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти, здійснює загальне, керівництво закладами науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, що належать до сфери її управління, їх матеріально-фінансове забезпечення тощо.

Стаття 142 Конституції України передбачає, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до статті 5 цього Закону до системи органів місцевого самоврядування віднесено районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Перелік питань, що вирішуються районною, обласною радою виключно на її пленарних засіданнях, передбачений у статті 43 Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Зокрема, п. 20 статті 43 цього Закону відносить до компетенції обласної ради вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Обласні ради, від імені територіальних громад сіл селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (частина четверта статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Тернопільська обласна рада керується у своїй діяльності та здійснює свої повноваження на підставі Конституції України, Законів України та Регламенту Тернопільської обласної ради (від 15 березня 2009 року зі змінами внесеними 18 червня 2009 року № 669).

Так, Регламентом Тернопільської обласної ради (далі - Регламент ТОР), визначено, що обласна рада представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст області у межах повноважень, визначених Конституцією України, законами України, та є правомочним органом самостійно розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами до її повноважень. Обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до п.9 Регламенту ТОР проекти рішень Тернопільської обласної ради подаються постійними комісіями обласної ради, депутатами обласної ради, обласною державною адміністрацією, її управліннями та відділами, іншими обласними організаціями та установами не пізніше як за п'ятнадцять днів до початку пленарного засідання ради на паперових та електронних носіях.

У випадку внесення проекту рішення безпосередньо на пленарному засіданні ради від депутатської фракції у Тернопільській обласній раді допускається подання його тексту тільки на паперових носіях.

Судом встановлено порушення відповідачем встановленого п. 9 Регламенту п'ятнадцяти денного строку подачі до початку пленарного засідання ради комісії Тернопільської обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, промислової політики, транспорту та зв'язку, інвестицій, підприємництва, зовнішньоекономічної діяльності проекту рішення Тернопільської обласної ради, яка ухвалила рішення від 20 серпня 2014 року 2275 «Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладання контрактів з керівниками підприємтсв, установ, організацій об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст тернопільської області.

Відтак, твердження представника відповідача, що на третьому пленарному засіданні п'ятдесятої сесії Тернопільської обласної ради більшістю депутатів від загального складу ради прийнято рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року №1737 з дотриманням Регламенту не відповідає дійсності.

Пунктом 10.3 Регламенту ТОР визначено: Проект рішення погоджується і візується галузевим заступником голови облдержадміністрації, керівником відділу або управління облдержадміністрації, іншого суб'єкта ініціативи, головою постійної комісії обласної ради відповідно до компетенції, першим заступником та заступником голови обласної ради з розподілом обов'язків, керівниками зацікавлених організацій та установ, відділів виконавчого апарату обласної ради.

Представник відповідача стверджує, що оскільки на третьому засіданні п'ятдесятої сесії тернопільської ради 21 серпня 2014 року був присутнім та брав участь у голосуванні про затвердження оспорюваного положення ОСОБА_26 - депутат Тернопільської обласної ради, заступник голови Тернопільської обласної державної адміністраці, а відтак він і погодив проект вказаного рішення.

Однак дане твердження є помилковим, оскільки сама по собі присутність заступника голови Тернопільської ОДА в якості депутата Тернопільської обласної ради на третьому засіданні п'ятдесятої сесії тернопільської ради 21 серпня 2014 року не свідчить про його погодження проекту вказаного рішення.

Також, як вбачається із листа Тернопільської обласної державної адміністрації від 19.08.2014 року №01-3374/05-30 за підписом голови ОДА ОСОБА_27 на імя голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_28 "Щодо внесення змін до проекту рішення" проект рішення суперечить вимогам:

- Ч. 5 ст 9 , ч.2 ст.26 Закону України «Про загальну середню освіту» ;

- п. 93 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.08.2010 року №778;

- п 4.1 Примірного статуту загальноосвітнього навчального закладу , затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 29.04.2002 року №284 .

У зв'язку із вищевикладеним та з метою належного виконання обласною державною адміністрацією делегованих повноважень обласною радою пропонує внести до Положення про управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області зміни. В т.ч., що керівники загальноосвітніх навчальних закладів, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, призначаються на посади і звільняються з посад департаментом освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації

Крім того відповідачем порушено пункт 10.3 регламенту Тернопільської обласної ради, оскільки ні обласна державна адміністрація, ні управління освіти, ні управління охорони здоров'я, ні управління культури та інші не погоджували проект рішення який був прийнятий, що підтверджено наданими позивачем відповідями на запит на отримання публічної інформації від 05.11.2018 р, лист відповідь Тернопільської ОДА від 07.11.2018 р., запит на отримання публічної інформації від 07.11.2018 р., лист відповідь управління охорони здоров'я від 09.11.2018р.

Крім того, Регламентом ТОР визначено, що проекти рішень обласної ради подаються на розгляд в постійні комісії після візування керуючим справами та юридичною службою виконавчого апарату обласної ради. Заперечення і зауваження до проектів рішень осіб, які їх візують, подаються у письмовій формі.

Проекти рішень обласної ради підлягають обов'язковому розгляду у постійних комісіях не пізніше ніж за п'ять днів до початку пленарного засідання.

Проекти рішень обласної ради після їх перегляду в постійних комісіях разом із внесеними змінами та доповненнями до них не пізніше ніж за три дні до початку пленарного засідання подаються головою постійної комісії до виконавчого апарату обласної ради.

Не пізніше ніж за три дні до початку пленарного засідання всі проекти рішень, що вносяться на розгляд обласної ради, розглядаються на засіданні постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи обласної ради на відповідність їх регламенту Тернопільської обласної ради.

Згідно вимог регламенту, проекти рішень обласної ради, внесені на її розгляд з порушенням вказаних вимог, повертаються розробникам проектів за дорученням голови обласної ради, першого заступника, керуючого справами для повторного внесення в установленому порядку.

Посилання представника відповідача на те, що у газеті «Свобода» від 9 травня 2014 року №36 (2870) було розміщено повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта проекту рішення Тернопільської обласної ради « Про затвердження положення про призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області", що відповідає вимогам Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", не свідчить про дотримання ними вимог Регламенту Тернопільської обласної ради.

З огляду на викладене, порушення регламенту Тернопільської обласної ради самою радою при прийнятті рішення є самостійною підставою для його скасування, а відтак вимоги позивача ОСОБА_2 є підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Також, при прийнятті спірного рішення та затвердження Положення відповідач повинен був враховувати, що питання управління об'єктами спільної власності здійснюється в установленому законом порядку.

Поряд із цим, спірні правовідносини щодо визначення компетенції обласної ради призначати та звільняти керівників комунальних загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів регулюються спеціальним законодавством, яке прийняте пізніше, ніж Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з ч. 1, 4 ст. 20 Закону України «Про освіту» навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Однак, пунктом 2 статті 23 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 року №1841-III передбачено, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального позашкільного навчального закладу здійснює відповідно центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади, місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника державного і комунального позашкільного навчального закладу здійснює відповідно центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади, та місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади, за поданням керівника позашкільного навчального закладу.

Центральні та місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади та які проводять діяльність у сфері позашкільної освіти, здійснюють управління діяльністю зазначених навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності (ч.1 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту»). Згідно п. 2 ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 року N651-XIV призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника та інших педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу.

Вищевказані законодавчі норми передбачають, що, в даному випадку, відповідний орган управління освітою є департамент освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції: здійснюють добір, призначення на посаду та звільнення з посади педагогічних працівників, в тому числі керівних кадрів, державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладів (ч.3 ст. 37 Закону України «Про загальну середню освіту»).

Відповідно до пункту 2 Розділу VІІІ «Прикінцеві положення» ст. 48 Закону України «Про загальну середню освіту» до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. (Аналогічна позиція відображена у пункті 3 Розділу VІІІ «Прикінцеві положення»,Закону України «Про позашкільну освіту»).

Статтею 21 Кодексу законів про працю України передбачено, що особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну "законодавство") від 9 липня 1998 року справа №17/81-97 визначено, що контрактна форма укладання трудового договору може застосовуватися лише якщо це передбачається законами України або чинними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами.

За сукупністю наведених обставин, враховуючи вказані нормативні акти, суд констатує, що до правовідносин з приводу призначення та звільнення керівників комунальних загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів та методичних установ які є об'єктами спільної власності територіальних громад сул, селищ міст Тернопільської області необхідно застосовувати положення спеціалізованих законів: Закону України «Про загальну середню освіту», Закону України «Про позашкільну освіту», до яких не було внесено змін щодо призначення керівників на умовах контракту.

Пояснення представника відповідача про те, що Тернопільська обласна рада не делегувала повноважень щодо управління освітніми та позашкільними закладами Тернопільській обласній державній адміністрації, тому і їх керівники повинні призначатися саме Тернопільською обласною радою, відповідно до прийнятого рішення суд до уваги не приймає, оскільки вони суперечать зібраним у справі доказам та нормам чинного законодавства.

Судом встановлено, що всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів законності оскаржуваного акта, не дотримав порядок прийняття оспорюваного рішення, проект рішення не був предметом розгляду на постійних комісіях Тернопільської обласної ради та не був погоджений в установленому порядку, що суперечить регламенту Тернопільської обласної ради, а отже, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про незаконність оскаржуваного акта та обґрунтованість позову, а отже і про наявність підстав для його задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю. Рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року № 1737 "Про затвердження положення про порядок призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області" в частині порядку призначення на посади та звільнення з посад, укладення контрактів з керівниками загальноосвітніх, позашкільних, методичних закладів (установ) які є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Тернопільської області визнати неправомірним та скасувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 05 грудня 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.