Постанова від 28.11.2018 по справі 1540/3722/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/3722/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2018р. ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Балтського ОУПФ України Одеської області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Балтського ОУПФ України Одеської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі відшкодування фактичних збитків особі яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1.01.2017р. у відповідності до ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ за №851 від 15.11.2017р.;

- зобов'язати Балтське ОУПФ України Одеської області невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1.01.2017р. у відповідності до ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ за №851 від 15.11.2017р., ОСОБА_1 , як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії зі статусом інваліда війни із 1.10.2017р. із врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 та вкладкою за № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, експертним висновком №97/3-Л та довідкою МСЕК від 11.12.2006р.. Позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Балтському ОУПФ України Одеської області, як інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 .

У червні 2018р. він звернувся із заявою до Балтського ОУПФ України Одеської області про перерахунок пенсії у відповідності до ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Однак, УПФ відмовлено у перерахунку призначеної пенсії з тих підстав, що ОСОБА_1 не був військовослужбовцем строкової служби під час участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 6.09.1986р. по 4.11.1986р..

Позивач вважає вказане рішення УПФ порушує його право на соціальний захист, є незаконним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки у період з 6.09.1986р. по 4.11.1986р. він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто є військовослужбовцем у розумінні ст.10 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Посилаючись на вказані обставини просив вимоги задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно дост.316КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії діяв в межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства України, оскільки ОСОБА_1 не проходив дійсної строкової військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 і вкладкою за № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи,

У відповідності до копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Міністерства охорони здоров'я України серії 2-18 ОВ №025904 від 11.12.2006р. ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до копії довідки Кодимського районного військового комісаріату за №4/188 від 14.07.1992р. та військового квитка, ОСОБА_1 в період з 6.09.1986р. по 4.11.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У червні 2018р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Балтського ОУПФ України Одеської області про перерахунок пенсії у відповідності до ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Однак, листом УПФ за №52/Б-3 від 13.06.2018р. відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на те, що порядок нарахування пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, застосовується лише до осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС під час дійсної строкової служби. Оскільки за даними довідки №4/205 від 15.05.1992р. виданої Кодимським районним військовим комісаріатом Одеської області ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 26.05.1982р. по 11.06.1984р., в період з 6.09.1986р. по 4.11.1987р. ОСОБА_1 був направлений на збори при ВЧ НОМЕР_4 та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до архівної довідки №31340 від 20.04.2006р. виданою галузевим державним архівом Міністерства оборони України та довідки №4/31 від 2.05.2018р. виданою Кодимським районним військовим комісаріатом Одеської області, для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до постанови КМУ за №851 підстав не має.

Перевіряючи правомірність дій та рішень Балтського ОУПФ України Одеської області, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та незаконність, судова колегія виходить з наступного.

Положення ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за №796-XII від 28.02.1991р. (надалі - Закон №796-XII) визначають основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 1 Закону №796-XII передбачено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже, метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Приписами ст.59 ЗУ «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» за №796 (у редакції Закону України від 5.10.2006р. за №231-V) встановлювалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до ст.51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до ст.54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (до внесення змін Законом України від 3.10.2017р. за №2148-VІІІ) регулювався порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» за №2148-VIII від 3.10.2017р. ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» змінено та викладено у наступній редакції :

«Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до ст.51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до ст..54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

Аналізуючи попередню та чинну редакцію ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», апеляційний суд зазначає, що дана норма регулювала та регулює порядок обчислення пенсії особам, які проходили дійсну строкову службу, але, із внесенням змін до ч.3 цієї статті, на виконання мети та основних завдань закону розширено перелік осіб, які мають право на обчислення пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, та встановлено у переліку окрім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, ще й інших осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Так, зокрема, приписами ч.2 ст.59 ЗУ «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» врегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Водночас за змістом ст.10 ЗУ «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать не тільки особи, які проходять строкову військову службу, а й особи надстрокової військової служби, військовозобов'язані тощо.

Відповідно до ч.3 ст.59 ЗУ «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають таким критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах СРСР з 26.05.1982р. по 11.06.1984р..

Як вбачається з довідки Кодимського районного військового комісаріату за №4/188 від 14.07.1992р. та військового квитка, що ОСОБА_1 в період з 6.09.1986р. по 4.11.1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, апеляційний суд зазначає, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 6.09.1986р. по 4.11.1986р. не під час проходження дійсної строкової служби.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає, що ОСОБА_1 не відповідає всім критеріям, наявність яких надає особі право на перерахунок пенсії за ч.3 с.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за №796-ХІІ від 28.02.1991р., оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбувалася не у період проходження дійсної строкової служби.

Крім того, апеляційний суд зазначає, що постановою КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011р. за №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок).

Приписами п.1 вказаного Порядку (у редакції, чинній до внесення змін постановою КМУ за №851 від 15.11.2017р.) передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За правилами п.9 Порядку, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою.

15 листопада 2017р., після внесення змін до ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою КМУ за №851 внесено зміни до Порядку, а саме: «у першому реченні п.1 слова і цифри «статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».

У відповідності до правової позиції Верховного Суду, висловленою в ухвалах від 8.05.2018р. (провадження за №Пз/9901/33/18) та від 21.05.2018р. (провадження за №Пз/9901/37/18), від 13.06.2018р. у справі за №812/1094/18 (провадження за №Пз/9901/43/18), право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою, передбаченою ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч.3 ст.59 Закону №796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що матеріали даної справи не містять доказів проходження ОСОБА_1 дійсної строкової служби у період прийняття участі в ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що УПФ відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі ч.3 ст.59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи аконом», а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

В доводах апеляційних скарги апелянти посилалися на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скаргах доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв